Česko skladištěm Evropy. Proč zboží cestuje sem a tam a co se skrývá uvnitř obrovských hal?
Proč je Česko „skladiště Evropy“? A co je vlastně v obřích halách? „Uvnitř krabic jsou krabice,“ říká architekt Martin Špičák. S kolegy Kateřinou Frejlachovou, Tadeášem Říhou a Miroslavem Pazderou prozkoumali útroby logistických areálů a před rokem o tématu připravili výstavu v galerii VI PER. Teď vyšla kniha Ocelová města: Architektura logistiky ve střední a východní Evropě. O ní jsme mluvili v tomto Bourání.
Zboží se vyrobí v Číně. Cestuje lodí do Hamburku. Pak vlakem do Norimberku, potom kamionem do skladiště v západních Čechách. Tam se přebalí a vrací se do Německa. A pak třeba zase ke koncovému zákazníkovi v Česku. Proč věci cestují sem a tam? „Cena dopravy se srazila na minimum, takže se to vyplácí,“ vysvětluje Špičák.
Kniha Ocelová města nabízí trochu pochmurné čtení. O kamionech, záborech půdy, světelném smogu, o tvrdých pracovních podmínkách sezonních zaměstnanců ve skladech. O tom, jak na pustém západě Čech vznikají haly a ubytovny, kde je často víc dělníků než obyvatel v přilehlé vesnici. Je tu i deníkový záznam jednoho pracovníka – u něj se dá i trochu zasmát. „Rozhodli jsme se tak trochu investigativně rozklíčovat, co to znamená, že máme bílé haly podél dálnic,“ říká Frejlachová.
Všichni čtyři jsou architekti. Teorii se věnují ve volném čase, jinak všichni pracují v projekční praxi. Martin Špičák na Institutu plánování a rozvoje chystá revitalizaci Vítězného náměstí v pražských Dejvicích. Vysvětluje, jak se tu bude využívat dešťová voda a že zmizí bariéry. Také Kateřina Frejlachová se zabývá veřejným prostorem v soukromém studiu MCA.
Tadeáš Říha pracuje už čtyři roky v Londýně v ateliéru 6a, který projektuje hlavně kulturní stavby a sbírá úspěchy. Naposledy s galerií ve městě Milton Keynes, modernistickém městě uměle vybudovaném v 70. letech nedaleko Londýna.
Co je uvnitř logistických hal? Jak putuje zboží? Jak se žije mladým architektům v Praze, Tokiu a Londýně? A na co se připravit, pokud se právě v Londýně rozhodnete žít na lodi? Poslechněte si Bourání.
Související
-
Spot: Místo půdy sklady. V Česku je nejvíc skladů ve střední Evropě, změní navždy krajinu a jak?
Za poslední tři roky se plocha skladů v Česku zdvojnásobila, v poměru k HDP jich u nás máme dvakrát víc než v Polsku a třikrát víc než v Maďarsku a na Slovensku. Jak je...
-
Ukazuji, co jsou lidské bytosti schopny vytvořit, říká fotograf obřích logistických center Spohler
Gigantické přístavy, kontejnery, letiště, haly, skladiště. To zachycuje aktuální projekt hamburského fotografa Henrika Spohlera In Between.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.