Český ostrovní dům je soběstačná architektura nejen pro preppery a anarchisty

14. říjen 2016

„Blížil se mi věk na to, abych zakořenil, a začal jsem přemýšlet o tom, jak by měl vypadat můj dům. Přišlo mi, že na to, jak jsme už technologicky daleko, stavíme pořád hrozně nešetrně a neudržitelně.“ Když Pavel Podruh zjistl, že mu nikdo v Česku nemůže nabídnout dům podle jeho představ, rozhodl se, že si ho dá dohromady sám. Ostrovní dům by měl být zcela soběstačnou kompaktní jednotkou, oproti pasivním domům by měl energii nejen šetřit, ale také sám pro sebe produkovat.

Nejde přitom o prostředek k odstřižení se od systému nebo civilizace, vysvětluje Pavel: „Lidé si občas představují, že to je dům pro nějakého naštvaného anarchistu unaveného tím, jak to tu funguje, který se chce ukrýt v přírodě. Nebo že je to pro preppery, kteří se připravují na nebezpečí války. Náš přístup je ale úplně jiný. Jde nám o soběstačnou stavbu, která může klidně stát v příměstské oblasti. Chceme rozšířit šetrnost a soběstačnost v architektuře do mainstreamu.“

Pro realizaci svého nápadu se Pavel Podruh spojil s odborníky z různých oborů a prostřednictvím architektonické soutěže dal dohromady tým mladých architektů a stavařů z pražské ČVUT a VŠTE v Českých Budějovicích. „Ze soutěže nám vzešlo 12 skvělých, vychytaných konceptů budov. S odbornou porotou jsme vybrali pět nejlepších a z jejich autorů jsme sestavili takový super tým. Ten je srdcem celého projektu. A abychom tyhle kreativní mladé lidi dostali do reality, obklopili jsme je zkušenými odborníky.“

První testovací prototyp Českého ostrovního domu by měl stát za dva roky poblíž Českého Krumlova, odkud Pavel pochází. „Na konci letošního roku budeme mít v hrubých obrysech spočítanou a nakreslenou budovu, kterou budeme v roce 2018 realizovat. Ještě nás čeká celý příští rok řešení stavebního řízení, někdo nám to musí schválit a tak dále.“

Poslechněte si víc v rozhovoru.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.