Chucky se (už zase) vrací! Tentokrát v remaku

4. červenec 2018
Z filmu Dětská hra

Roztomilá zrzavá panenka posedlá duší psychopatického vraha se dočká remaku původního filmu z roku 1988.

Podle Hollywood Reporter dostal do rukou nový film o vraždící panence Good Guy Doll norský režisér Lars Klevberg, jehož hororový debut Polaroid potopily stále neutichající problémy produkční společnosti The Weinstein Co. MGM ale sází na vlnu nostalgie a plánuje Chuckyho vytrhnout z nekonečné série dnes již obskurních hororově komediálních frašek, kterým nedokázal vrátit prestiž ani celkem povedený Cult of Chucky z minulého roku, jenž přeskočil kina a skončil přímo na DVD, a vrátit mu znovu sílu ryze hororového originálu. Chucky se navíc po mnoha letech vrací domů, neboť i osmdesátkový originál vyšel právě pod křídly MGM.

Spustit audio
 • V Japonsku našli 90 let starý dvouminutový animák o králíku Oswaldovi od Walta Disneye

  16. listopad 2018
  Králík Oswald v epizodě Trolley Troubles

  Nově nalezený díl se jmenuje Neck ‘n’ Neck a byl natočen samotným Waltem Disneyem v roce 1928. Černobílý animovaný snímek trvá dvě minuty a dosud byl považován za ztracený. Hlavní postavou je králík Oswald.

  Právě tato postavička, celým a původním názvem Oswald the Lucky Rabbit, je vůbec nejstarší Disneyho figurkou. Myšák Mickey, který studio proslavil, přišel na svět podle zábavního serveru IndieWire kvůli sporům o autorská práva až o rok později. Celkově prý vzniklo 26 epizod, ve kterých králík Oswald hrál hlavní roli, dochovalo se jich ale jen 19. Nově nalezená dvacátá epizoda byla po celou dobu v bezpečí u dnes 84letého Japonce Jasušiho Watanabeho z Osaky, který tuto kopii koupil na veletrhu hraček, když byl na střední škole. Že jde o výjimečné dílo, se dozvěděl až po přečtení knihy Davida Bosserta Oswald the Lucky Rabbit: The Search for the Lost Disney Cartoons. Díl je o Oswaldovi a jeho přítelkyni, které pronásleduje psí policista na motorce. V typické disneyovské honičce se za sebou obrovskou rychlostí řítí po silnici a v zatáčce se Oswaldovo auto protáhne a zase smrskne.
  Ředitelka disneyovských archivů Becky Cline řekla pro britský server The Telegraph, že jsou z nalezení této kopie nesmírně šťastní. Krátký animovaný film oblíbeného studia se objevil zrovna v době, kdy Walt Disney Animation Studio dokončilo svůj nový animovaný snímek Ralph Breaks the Internet, jehož mezinárodní premiéra proběhne 21. listopadu. 

 • Kafe, nebo čaj? Podle vědců záleží na našich genech, co si vybereme

  16. listopad 2018
  Káva - čaj - hrnek - nápoj

  O tom, jestli a proč pijeme raději kávu, nebo čaj, podle vědců rozhoduje typ naší genetické výbavy. Určující je prý způsob vnímání hořké chuti.

  Doktor Marilyn Cornelis, spoluautor výzkumu z Northwestern University v Illinois, vysvětluje, že tato studie rozšiřuje chápání principů, podle kterých vznikají naše preference mezi nápoji, a toho, co ovlivňuje množství, které vypijeme. Týká se to hlavně odlišných způsobů, jak vlastně vnímáme různé chuti. Lidé se v tomto ohledu prý dělí na tři základní skupiny podle toho, která ze tří předložených látek jim připadá více hořká. První skupina považuje za převážně hořkou chuť kofeinu, druhá chinin a třetí látku s názvem propylthiouracil, používanou jako léčivo. Výsledky studie ukázaly, že lidé, kteří jsou geneticky predisponováni ke vnímání kofeinu jako nejvíce hořké chuti, mají v oblibě právě kávu. Naopak lidé, podle kterých je hořký chinin nebo propylthiouracil, pijí kávu méně. Tento fakt je podle doktora Cornelise zvláštní, protože, jak popisuje pro britský deník The Guardian, lidé se přirozeně hořké chuti spíše vyhýbají. Oblíbenost kávy je tedy podle něj naučeným chováním, způsobeným pravděpodobně tím, že kofein je návyková látka a vyvolává v nás touhu konzumovat ji znovu a ve větším množství. 

 • Projekt na zastavění Masaryková nádraží se možná znovu změní. Radnice Prahy 1 chce jednat s Pentou

  16. listopad 2018
  03629852.jpeg

  Nová koalice Prahy 1, kterou by zastupitelstvo mělo zvolit 19. listopadu, chce jednat se společností Penta Investments, která plánuje v okolí Masarykova nádraží vystavět velkou administrativní čtvrť.

  Radním se současný projekt zdá příliš předimenzovaný. Podle budoucího radního Petra Kučery architekti navrhli pro lokalitu příliš velkou hmotu budov. Nové vedení Prahy 1 by upřednostnilo vzdušnější výstavbu a více zeleně a chtělo by do diskuze více než dosud zapojit místní obyvatele. Autorem koncepce podoby okolí Masarykova nádraží je známé britské studio Zaha Hadid Architects, konkrétní podobu navrhl ateliér Jakuba Ciglera. Penta projekt představila v roce 2016, stavět by se mělo začít pravděpodobně během příštího roku. Projekt již od počátku vzbuzuje rozpaky mezi částí laické i odborné veřejnosti. 

 • Apichatpong Weerasethakul už nechce rozhodovat o Oscarech. Nic z toho nemám a je to moc drahé, říká

  16. listopad 2018
  Režisér Apichatpong Weerasethakul

  Členem Akademie filmového umění a věd je thajský režisér od roku 2016 a může tak v hlasování rozhodovat o udělení nejprestižnějšího filmového ocenění na světě. Nadšený z toho ale moc není.

  „Posílají mi DVDčka a filmy. Je jich spousta,“ tvrdí Weerasethakul. „Přiznávám, že spoustu z nich jsem ani neviděl.“ Loni se navíc nestihl včas přihlásit do online systému Akademie, který je jedním z mála benefitů, co mu členství jako mimoamerickému participantovi poskytuje. Úměrně k vybíraným poplatkům mu to pak přijde málo. „Chtějí po vás 350 nebo 400 dolarů (prý je to už 450, pozn. red.) za členství. Pro někoho jako já je to fakt šílené, protože jako cizinec nemám ze členství jiné benefity kromě těch DVD, což je ale součást ‚džobu‘,“ nevidí svou účast na volbě Oscarů zrovna růžově. Členové Akademie žijící v USA mají přístup do knihovny a archivů instituce, můžou se účastnit zde pořádaných promítání a dalších akci. „Kdybych žil ve Státech, dávalo by mi to smysl,“ shrnuje svou zkušenost thajský režisér, „ale takto je pro mě hloupost něco platit. Je to docela vysoká částka, z které nemám žádný prospěch a jen tím podporuju americký filmový průmysl. Zahraničním členům by měli poplatky odpustit. Měl jsem dobrou vůli volit a nakoukat všechny ty filmy, ale takto se cítím čím dál míň a míň motivovaný.“ Aspoň do filmové práce Apichatpong Weerasethakul chuť stále neztrácí, na příští rok chystá natáčení svého prvního filmu mimo Thajsko. Snímek Memoria se bude odehrávat v Kolumbii, objeví se v něm Tilda Swan a Jeanne Balibar. Ještě pozoruhodnější má být ale samotné téma, které bude obkružovat kolem syndromu explodující hlavy – reálně existující diagnózy, kdy člověka zahltí hlasité zvuky v momentu usínání a probouzení se. Zprávu přinesl web IndieWire.

 • Grónský ledovec skrývá kráter větší než Paříž, podle vědců by mohl být starý i miliony let

  15. listopad 2018
  Grónský ledovec o velikosti Aljašky má teď led tlustý místy až tři kilometry. Podle vědců taje nejrychleji za posledních 400 let.

  Vrstva ledu na území Grónska ukrývá obrovský kráter, který mohl vyhloubit asteroid. Zjistili to vědci, když zkoumali radarové snímky podloží tohoto ostrova a následně analyzovali usazeniny z řeky odtékající z ledovce Hiawatha na severozápadě Grónska. 

  Další informace poskytlo vědcům porovnání s železným meteoritem, který na území objevili před desítkami let a který je umístěný v dánském přírodopisném muzeu. Video zveřejněné agenturou NASA ukazuje, že je kráter větší než Washington, D.C., nebo Paříž. Přibližně 31 kilometrů širokou proláklinu podle nich pravděpodobně vytvořil asi 1,5 kilometru velký železný asteroid, a to před 12 000 až třemi miliony let. Přesnější být vědci aktuálně nedokážou, protože kráter je pod vrstvou ledu, která je až 980 metrů hluboká. „Budeme usilovat o to, abychom se k němu dostali. Určitě by to byla ta nejlepší možnost, jak se na něj podívat zblízka a nenechat celý objev jen tak být,“ cituje server BBC jednoho z vědců – profesora Kurta Kjæra z dánského přírodopisného muzea. Pokud by se domněnky a odhady vědců potvrdily, mohlo by jít o první kráter, který byl na Zemi objeven pod pevninským ledovcem.

   

 • Jihočeská univerzita pronajímá kvůli nižšímu zájmu studentů část kolejí centru sociálních služeb

  15. listopad 2018
  Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, budova: koleje zleva K3, K2 a K1

  Kvůli zlevněnému jízdnému i nižším cenám bytů v okolí ztrácejí studenti Jihočeské univerzity zájem o ubytování na kolejích. Škola se proto z ekonomických důvodů rozhodla poskytnout část pokojů lidem s duševním onemocněním a mentálním postižením. 

  „Pro studenty je lepší se složit na byt a za stejnou nebo nižší cenu mít svůj vlastní pokoj a zázemí,“ vysvětlila serveru Budějcká drbna vedoucí kolejí K1 a K2 Petra Šeflová, podle které je na každé koleji v současnosti volných minimálně dvacet míst. Není to ale jediný důvod. „Odhlašují se nám studenti z regionu do zhruba padesáti kilometrů, kterým se nevyplatí platit kolejné, když za vysloveně pár korun dojedou denně domů,“ naráží mluvčí Jihočeské univerzity Štěpán Kuděj na nově výrazně zlevněné jízdné pro studenty. Slabší zájem o ubytování na kolejích ovlivňuje podle Kuděje i snižující se porodnost. Aby nebyl pro univerzitu provoz ubytování ztrátový, podepsala na rok a půl smlouvu o pronájmu celého patra jedné z kolejí s Domovem Libníč a Centrem sociálních služeb Empatie, které sídlí u Českých Budějovic. Jejich budova se totiž aktuálně rekonstruuje, a ředitelka zařízení proto hledala vhodný prostor, kam by mohli klienty umístit. Takový krok zákon umožňuje. Studenty prý neláká ani nově zrekonstruovaná budova, kde díky takzvanému buňkovému systému nově sdílí sociální zařízení jen tři až čtyři pokoje. Další české univerzity mají ale spíše opačný problém. Jak informoval letos v září Český rozhlas, všechna lůžka měla na začátku zimního semestru obsazená Vysoká škola ekonomická v Praze i Karlova univerzita, která má ve správě ubytování nejen v hlavním městě, ale také v Plzni a Hradci Králové. Zvýšený zájem o koleje zaznamenala letos i brněnská Masarykova univerzita nebo Univerzita Pardubice.

 • V Olomouci se otevře Skautský institut, jeho provoz v sobotu zahájí výstava i promítání filmu

  15. listopad 2018
  skaut - junák

  V centru Olomouce se v sobotu 17. listopadu otevře Skautský institut. Prostory renesančního paláce budou sloužit nejen skautům, ale také veřejnosti, a to jako místo pro setkávání i diskuzi. Součástí bude i Krajský archiv Junáka.

  „Naším cílem je otevřít a oživit centrum Olomouce. Nejen pro skauty, ale pro všechny, kteří se chtějí vzdělávat, sdílet své zkušenosti a názory, setkávat se. Chceme být otevření novým nápadům. Pro všechny, kteří chtějí veřejný prostor a svět kolem sebe přetvářet k lepšímu,“ píše se o prostorách na adrese Dolní náměstí 27/38 na portále, přes který dárci přispívali a stále mohou přispívat na nové centrum. Navíc v něm bude sídlit regionální pobočka Skautského archivu, díky které budou moct zájemci bádat v historii českého skautingu. Tuto sobotu zahájí provoz vernisáž výstavy fotografií o 100 letech republiky, promítání filmu Z deníku Ivany A. o 17. listopadu z pohledu 18leté dívky a taky veřejná debata o smyslu 17. listopadu. Později by chtěli skauti v institutu pořádat besedy, projekce nebo workshopy. Jak píše server Olomoucká drbna, inspirovali se projektem Skautského institutu na Staroměstském náměstí v Praze. V Olomouckém kraji je 33 skautských středisek s celkem 3 785 skautkami a skauty.

  Přečtěte si taky „Má smysl být slyšet,“ říká skautka Lucie, která na virální fotce stojí tváří v tvář průvodu neonacistů.

 • And now something completely Lynchian! V novém filmu Davida Lynche mravenci obíhají sýrovou hlavu

  15. listopad 2018
  V novém filmu Davida Lynche mravenci obíhají sýrovou hlavu

  Pěkné mravenčení navodí možná některým divákům nejnovější film Davida Lynche. Šestinohý hmyz tu je totiž v hlavní roli a jeho hemžení doslova tepe na plátně. Snímek Ant Head byl poprvé uveden na akci Festival of Disruption, multižánrové přehlídce kurátorované právě legendárním americkým režisérem.

  Experimentální krátký film je tvořen jedním dlouhým záběrem, ve kterém na pozadí industriální scenérie pobíhají po výřezu sýru ve tvaru hlavy mravenci tam a zpět. Na ploše 13 minut David Lynch svérázně pracuje s omezenými tvůrčími prostředky. Snímek Ant Head začíná z rozostřeného celku a obraz je úmyslně zplošťován za využití černobílého materiálu a propojení statické fotografie na pozadí s mravenčí akcí na sýru v popředí. Nejvýraznějším elementem je tu ale použitá hudba. Konkrétně „jeden a půl skladby“ ze znovunalezeného alba Thought Gang, které vytvořil Lynch spolu s Angelem Badalamentim v první polovině 90. let. S jeho fragmenty jste se mohli setkat ve filmu Twin Peaks: Fire Walk with Me nebo loňském seriálovém návratu Twin Peaks: The Return. Kombinace experimentálního jazzu s básnivým mluveným slovem se naplno rozezní v cca dvou třetinách snímku Ant Head, kdy se najednou obraz převrátí ve svůj negativ a do „podkožního“ hemžení mravenců začíná deklimace: „The ants were walking fast and they disappeared finally into some tall grass...“ Video uveřejnili na YouTube David Lynch společně s labelem Sacred Bones při příležitosti oficiálního releasu kompletního alba Thought Gang. A pokud máte drobné problémy s interpretací mravenčího snímku, nabízí vám americký režisér malou nápovědu: „Ant Head je krátké video obsahující mé přátele mravence spolu se sýrem a dalšími věcmi a k tomu jeden a půl skladby z alba Thought Gang.“ Zprávu přinesl server IndieWire.

 • Využívání automatických taxíků bude nejspíš znamenat více prostituce

  14. listopad 2018
  Prostituce (ilustrační foto)

  Nárůst zájmu o automaticky řízená vozidla, konkrétně o ta pro přepravu osob po městech, povede pravděpodobně ke snížení počtu pracovních míst, cen taxíků a přepravních služeb, ale taky k tomu, že se v nich bude prodávat sex.

  Tvrdí to studie s názvem Automatická vozidla a budoucnost městského turismu. Autoři americké studie promýšleli varianty možného vývoje používání těchto vozidel ve městech, zabývali se tím, jak ovlivní způsoby zábavy a turismus na těchto místech. „Je to přirozený vývoj, že se sex v automatických autech stane fenoménem,“ tvrdí pro deník The Washington Post spoluautor studie Scott Cohen, profesor turismu na Univerzitě v Surrey. Společnosti nabízející tento typ přepravy osob nebudou muset platit řidiče, můžou tedy zainvestovat víc do servisu pro zákazníka. Interiéry aut se mohou zvětšit a nabízet zábavu a větší pohodlí. Vedle možnosti zřídit v autě kadeřnictví a nainstalovat do něj aplikace, které vám vyberou nejlepší a nejbližší místo pro večeři, výzkumníci nevylučují ani to, že se v taxících budoucnosti objeví masážní sedadla, polštáře a jiné lůžkoviny. To samo o sobě vybízí, aby se z takových taxíků stal nový typ hodinového hotelu. Upozorňují ale, že prostituce je ve většině amerických států zakázaná. Zabránit jejímu provozování by mohl kamerový systém nainstalovaný do aut. Studie zmiňuje i nutnost zavedení dalšího bezpečnostního opatření ve vozidlech, kvůli březnovému incidentu, kdy zkušební automatický Uber zabil chodce.