Čím chudší společnost, tím větší důraz na fyzický vzhled. Co o kráse prozrazují sociologické výzkumy?

3. listopad 2022

„Když pohlední lidé vstoupí do místnosti, vytvoří si pro sebe větší fyzický prostor. Zároveň se začnou dříve než ostatní dožadovat pozornosti,“ popisuje spoluautorka knihy Moc krásy Dana Hamplová ze Sociologického ústavu Akademie věd České republiky. V doprovodném rozhovoru k podcastové sérii Krása vysvětluje, jaké společenské kódy jsou skryté ve stereotypech spojených s ženským vzhledem.

„Už ve školách věnují učitelé více pozornosti hezkým dětem. A existují studie o tom, že matky reagují na plačící miminko rychleji, když má symetrický obličej. Máme určité podvědomé charakteristiky, které asi nezměníme. Nemyslím si, že bychom někdy dospěli do společnosti, ve které by vzhled nebyl vůbec důležitý,“ říká v prvním doprovodném rozhovoru k sérii Krása socioložka Dana Hamplová. Poslechněte si, na jaké bariéry ohledně vzhledu naráží v současnosti ženy a na jaké muži.

Jaké představy o ženské kráse se nemění napříč tisíci let? Poslechněte si, jestli je podle sociologických výzkumů ženský vzhled stále hlavním kapitálem ženy.

autoři: Linda Bartošová , Veronika Ruppert
Spustit audio

Související