Další vražda Růžového pantera? Tentokrát ale bez inspektora Clouseaua

2. duben 2014

Nedávný pokus oživit legendární „komi-krimi“ sérii zoufale nevtipným a koženým Stevem Martinem se producentům tak úplně nezdařil. Do značné míry i proto, že publikum má v až příliš živé paměti geniální kreaci Petera Sellerse, která žádné velké restarty nepotřebuje a náhražky automaticky zesměšňuje. Zjevně už to došlo i pánům, kteří sedí na penězích, takže další návrat Růžového pantera se obejde zcela bez postavy popleteného génia katastrof. MGM se rozhodlo zkusit úplně nový přístup. Nový Panter by tak měl vzniknout kombinací hraného a animovaného filmu, navíc pod taktovkou velezkušeného filmaře. Podle prvních zpráv by jím mohl být režisér a scenárista seriálu i celovečerního filmu Simpsonovi David Silverman. Ten by si navíc měl přizvat dalšího simpsonovského matadora Michaela Price, aby celou růžovou taškařici sepsal. Je možné, že Clouseau se přinejmenším mihne jako součást mytologie. Zní to divně, ale ne úplně marně.

autor: Vít Schmarc
Spustit audio
 • Lankum přijedou do Česka. Irská folková skupina představí top desku minulého roku

  29. únor 2024
  Lankum

  20. září v Česku vystoupí irská folková skupina Lankum. Čtveřice sem zavítá vůbec poprvé. Svými meditativními až apokalyptickými rytmy, kterými se soustředí hlavně na prožitek smutku, rozezní prostor ARCHA+.

  Lankum mají na svém kontě už tři studiová alba. Jejich čtvrté a zatím poslední False Lankum získalo poměrně velkou pozornost. Album bylo nominované na britskou cenu Mercury. Objevilo se třeba také v několika výročních žebříčcích nejlepších nahrávek. Média jako The Guardian nebo The Quietus je umístila na první místo.

  False Lankum je koncipované jako 12 propojených nahrávek v celkové stopáži 17 minut, které vycházejí z tradice klasického písničkářství, což umocňují i dominantní nástroje, jako jsou jako housle, akordeon, kytara nebo irské loketní dudy. Jeho jádrem jsou hluboké emocionální prožitky a smutek.

  „Emoce sdílené napříč generacemi dostávají v podání Lankum současnou podobu a na ploše desky plynule přechází mezi momenty hlubokého žalu i vnitřního klidu a společně tvoří hudbu, která je tradiční o novátorská zároveň,“ píše o nich agentura Heartnoize Promotion, kteří jejich pražský koncert 20. září zaštiťují.

 • Velký bariérový útes je na pokraji „sedmého masového bělení“ a koráli odumírají

  29. únor 2024
  Velký bariérový útes

  Jižní část australského Velkého bariérového útesu kvůli tepelnému stresu způsobenému klimatickou změnou zasáhlo rozsáhlé bělení korálů. Vědci se obávají, že by současný stav mohl během tohoto roku vyústit dokonce až v sedmé masové bělení v této významné útesové lokalitě. Píše o tom server CNN.

  Během bělení korálů odumírají symbiotické mikrořasy, které jim pomáhají fotosyntetizovat a také chrání jejich povrch. Korálům bez nich zůstane jen vápenatá kostra, a jsou tak méně odolné a v důsledku toho může dojít i k jejich úhynu. V současnosti k bělení dochází hlavně kvůli rostoucím teplotám oceánů, které způsobuje El Niño, ale i klimatické krize.

  Vědci zatím provedli letecké průzkumy postižené oblasti, v rámci nichž přeletěli 27 pobřežních útesů u Keppelových ostrovů a Gladstone a 21 útesů v oblasti Capricorn Bunkers u pobřeží jižního Queenslandu. Podle pozorování zjistili, že bělení útesů je rozsáhlé a zasáhlo všechny zkoumané útesy. Skutečný stav ale odhalí až další průzkumy.

  „Letecké průzkumy jsou ideálním nástrojem pro posouzení prostorového rozsahu bělení, ale abychom lépe pochopili závažnost bělení a to, jak hluboko bělení zasahuje, musíme se podívat pod vodu,“ uvedl Neal Cantin, vedoucí vědecký pracovník Australského institutu mořských věd.

  Podle odborníků může v průběhu tohoto roku pokračující bělení být tak rozsáhlé, že se zařadí k minulým masovým bělením, které proběhly v letech 1998, 2002 a potom 2016, 2017, 2020 a 2022. To letošní by tak bylo již sedmé v řadě.

  „I když musíme počkat na oficiální potvrzení od správy Great Barrier Reef Marine Park, rozhodně to vypadá, že se na Velkém bariérovém útesu odehrává sedmé masové bělení, přičemž zprávy o silném bělení se objevují po celé jeho délce,“ uvedl David Ritter, generální ředitel Greenpeace Australia Pacific.

 • Kvůli suchu zdražuje olivový olej. V Evropě o polovinu a ceny ještě porostou

  29. únor 2024
  Olivový olej, olivy, středomořská kuchyně. Ilustrační foto

  Olivový olej za uplynulý rok výrazně zdražil a mnohonásobně předčil i obecnou míru evropské inflace. Jeho lednové ceny v Evropě vzrostly oproti loňsku v průměru o 50 %. Lze předpokládat, že zdražování olivového oleje ale bude pokračovat i v následujícím roce, a to hlavně kvůli extrémně suchému počasí. Upozorňuje na to server Euronews.

  Podle Eurostatu meziroční růst cen olivového oleje v Evropské unii zrychlil hlavně v druhé polovině roku 2023. Ze srpnových 37 % se v listopadu dostaly až na 51 %. Ve srovnání s průměrnou evropskou inflací potravin, která v lednu činila 4,8 %, je zdražení extrémní.

  Ceny stouply nejvíc v Portugalsku. Na začátku ledna byly oproti loňskému roku vyšší o 69,1 %. Nad průměrem byl i největší světový producent olivového oleje Španělsko, kde ve srovnání s uplynulým rokem ceny vzrostly o 62,9 %. Nejmenší nárůsty ze zemí Evropské unie zaznamenali v Rumunsku, kde olivový olej zdražil o 12,7 %. Mimo EU pak ve Švýcarsku, kde se nárůst drží na 9,7 %.

  Očekává se, že trend stoupajících cen bude pokračovat i během letoška, a to kvůli horkému počasí a extrémnímu suchu, především v zemích největších producentů, jako je Španělsko a Řecko. Přední španělský zemědělský svaz Cooperativas Agro-alimentarias sice čeká, že oproti loňské úrodě 664 tisíc tun sklizeň vzroste na 755 tisíc tun, ale stále bude podprůměrná. Předchozí roky totiž sklizeň dosahovala zhruba dvojnásobku.

 • Žena nevzdala péči o dceru v kómatu. A ta se po pěti letech najednou na procházce začala smát

  28. únor 2024
  Kóma, pacient v kómatu

  Žena z michiganského města Grand Rapids se nevzdala, když její dcera po těžké nehodě upadla do kómatu. Odmítla ji odpojit od přístrojů a denně se o ní chodila starat. Dceři se podařilo probrat po pěti letech a nyní i rehabilituje. Píše o tom server Good News Network.

  Jennifer Flewellen upadla do kómatu poté, co měla ve svých 35 letech těžkou autonehodu, při níž čelně narazila do sloupu. Její stav byl vážný a lékaři odhadovali, že se z kómatu už neprobere. Její matka, Peggy Means, odmítla doporučené odpojení od přístrojů.

  „Vzpomínám si, jak mi jedna sestra řekla: No, víte, bude jí jen hůř, a já jí odvětila, ať už mi tohle nikdy neříká, hlavně v přítomnosti mé dcery. Je velmi snadné být negativní, ale my jsme na negativitu neměly prostor,“ řekla Means.

  Means se chodila o svou dceru denně starat, snažila se jí zajistit různou specializovanou péči nebo vyjednávala podmínky s pojišťovnou, aby léčba byla stále hrazená. Její dcera nereagovala na žádné podněty, ale Means ji i tak vozila n kolečkovém křesle na procházky po areálu nemocnice a komunikovala s ní.

  Flewellen se z kómatu nakonec probrala po pěti letech, a to během jedné s procházek s matkou. Ta jí zrovna vyprávěla nějaký příběh a Flewellen se mu začala z ničeho nic smát. Matka jí tak následně sjednala sérii rehabilitací, včetně třeba logopedie a fyzioterapie, protože Flewellen sice rozumí, ale zatím není schopná mluvit a sama se hýbat. Zatím není jasné, na kolik se podaří Flewellen zotavit, ale její matka se nevzdává a pečlivě s ní rehabilituje.

  Podle lékařů z rehabilitačního centra Mary Free Bed v Grand Rapids v Michiganu je případ Flewellen opravdu ojedinělý a vzácný. Z lidí, kteří jsou ve vegetativním stavu tak dlouho, se probudí jen dvě až tři procenta z nich.

 • Lék na astma pomůže i alergikům. Arašídy anebo mléko už nebudou takové riziko

  28. únor 2024
  Astma (ilustrační foto)

  Přes dvě dekády běžně používaný lék na astma s látkou Omalizumab může podle nové studie pomáhat i na středně těžké a těžké potravinové alergie. Testování ukázalo, že až u 67 % lidí dokáže zmírnit reakci na alergeny, jako jsou třeba arašídy, kešu oříšky, mléko nebo vejce. Upozorňuje na to server Independent.

  Studii prováděl tým vědců a vědkyň pod záštitou Johns Hopkins Children's Center v Baltimoru. Zúčastnilo se jí celkem 177 dětí ve věku od jednoho roku do 17 let a také tři dospělí s těžkou potravinovou alergií na arašídy a nejméně dvě další potraviny. Těm byl podáván lék s účinnou látkou Omalizumab, známý pod komerčním názvem třeba jako Xolair, který je určený primárně k léčbě těžkých formě astmatu.

  Po dobu 20 týdnů dostávaly dvě třetiny účastníků dávky léku, a to v intervalu dvou až čtyř týdnů. Potom jim výzkumníci podali dávku arašídového proteinu. Ukázalo se, že u 67 % z účastníků se síla alergické reakce snížila, a to tak, že by potenciálně mohli zkonzumovat ekvivalent 2,5 arašídů bez toho, aby se u nich objevila středně těžká nebo těžká reakce.

  Pro lidi se silnými alergickými reakcemi na některé potraviny tak může zjištění znamenat významný přelom. Ti totiž často musí pečlivě sledovat, co konzumují, ale existuje riziko, že alergen požijí nedopatřením, třeba v jídle z restaurace. I přesto, že Omalizumab může pomoct snížit intenzitu reakcí, těžcí alergici se problematickým potravinám stále budou muset snažit striktně vyhýbat.

  „Přestože vyhýbání se potravinám je i nadále velmi důležité, zveřejněné výsledky ukazují, že lék může pomoci snížit riziko alergických reakcí na běžné potraviny a může poskytnout ochranu před náhodnou expozicí alergenům a nouzovým situacím,“ uvedla Jeanne Marrazzo, ředitelka amerického Národního institutu pro alergie a infekční nemoci.

 • Ztichne většina TikToku? Ze sociální sítě zmizí další čtyři miliony písní

  28. únor 2024
  tiktok zákaz

  Spor mezi TikTokem a americkým hudebním vydavatelstvím Universal Music pokračuje dalším stažením hudebních skladeb z čínské sociální sítě. Zmizet by měly další asi čtyři miliony písní. Podle některých odhadů ale může být odstraňování hudby z TikToku ještě masivnější. V krajním případě by mohlo jít až o 80 % veškerých skladeb, se kterými platforma pracuje, píše server BBC.

  Zatím z TikToku kvůli vypršení smluvních závazků zmizely známé písně od interpretů a interpretek, mezi nimi třeba jeden z největších trendů poslední doby Murder on the Dancefloor od Sophie Ellis-Bextor. Nyní by měly vypršet i ty smlouvy, které se týkají konkrétních autorů a autorek tvořících pod vydavatelstvím. Podle TikToku by z platformy mělo zmizet dalších zhruba 30 % populárních skladeb, což čítá asi čtyři miliony hudebních produktů. Mezi nimi by mohly být třeba hity od Harryho Stylese nebo Adele.

  Podle některých odhadů by ale mohlo být odstraněno až 80 % populárních písní. Vliv by na to mohla mít tzv. rozdělená autorská práva. Ta by mohla způsobit, že pokud se autoři nebo autorky podepsaní pod vydavatelskou odnoží společnosti Universal Music podíleli na nějaké písni od jiného vydavatelství, a to třeba jen malou částí, teoreticky by se odstranění z platformy týkalo i té. Zasáhlo by to tak i další velké vydavatelské společnosti, jako jsou třeba Sony nebo Warner, ale i stovky dalších nezávislých vydavatelství.

  Kvůli neshodám mezi TikTokem a Universal Music na konci ledna ze sociální sítě zmizely asi tři miliony skladeb. Obě společnosti se totiž nedohodly na nových licenčních smlouvách, obsahujících zvýšení poplatků za autorská práva a finanční kompenzace pro umělce a umělkyně, jejichž hudba se na sociální síti objevuje.

 • Proměnu světa lze i slyšet. Česko-islandští fyield vystoupili na prestižních KEXP live sessions

  27. únor 2024
  fyield (Kryštof Kříček a Václav Havelka)

  Doposud se to podařilo jen Markétě Irglové po boku irského písničkáře Glena Hansarda. Nyní se na KEXP, nekomerční rozhlasové stanici v Seattlu, představili živě také česko-islandští fyield. Jejich interdisciplinární projekt Krajina budoucnosti / Future Landscapes zkoumá skrze zvuk vliv člověka na klimatické změny a v uplynulých měsících s ním obráželi Spojené státy. Šňůra koncertů, promítání i debat na konci listopadu vyvrcholila návštěvou kultovního studia stanice.

  Přes dva a půl tisíce videí čítá YouTube playlist formátu Live on KEXP, jehož produkci nezastavila ani covidová pandemie. Má ho na svědomí vlivné rádio, které od svého vzniku pomáhá objevovat novou hudbu napříč žánry. Ostatně to bylo právě KEXP, které v druhé polovině osmdesátých let vůbec poprvé zařadilo do rotací grungeové kapely jako Nirvana nebo Soundgarden.

  Kapela fyield jsou Václav Havelka, Kryštof Kříček a Pan Thorarensen. Pusťte si jejich vystoupení a uslyšíte mimo jiné terénní nahrávky z míst, která zpravidla stojí kdesi stranou a případný návštěvník na nich není vítán. Live session z amerického Seattlu zahrnuje i rozhovor vedený moderátorem Kevinem Colem.

  Kapela fyield vystoupila i rámci Radio Wave Studio Session.

 • Zkušební výtisk Harryho Pottera vydražen za 11 tisíc liber. Původní majitelka ho koupila náhodou

  27. únor 2024
  Harry Potter kniha

  Žena našla mezi knihami, které koupila v roce 1997 v knihkupectví dohromady za 40 pencí, vzácný výtisk knihy o Harry Potterovi. Šlo o zkušební kopii prvního dílu knižní série o mladém čaroději. Nyní ho v Británii vydražili za 11 tisíc liber, což je v přepočtu zhruba 325 tisíc korun. Upozorňuje na to server AP News.

  Téměř před 30 lety si žena z knihkupectví odnesla balík knih, který byl určený k vyřazení. Ležel v krabici na podlaze a dohromady za něj žena zaplatila asi 40 pencí, což je v přepočtu něco přes 10 korun. V balíku se nacházely výtisky titulů třeba od Agathy Christie, Dorothy Sayers nebo Ngaia Marshe, ale i vzácný první výtisk knihy Harry Potter a Kámen mudrců.

  „Koupila jsem ji jako vyřazený balíček s několika dalšími tituly. Abych pravdu řekla, myslím, že jsem si ji ani pořádně neprohlédla,“ uvedla žena.

  Jde o první tištěnou verzi knihy s příběhem o Harry Potterovi vůbec. Zkušební verze má pouze čistě bílou obálku, dále ještě procházela editací. Jednou z nich byla třeba korektura jména samotné autorky. Na obálce je totiž místo J. K. Rowling chybně uvedeno „J. A. Rowling“ a uvnitř knihy byla dokonce přejmenována na „Joanne Rowling“.

  Žena se po téměř 30 letech, co jí kniha ležela netknutá na poličce knihovny, rozhodla, že ji prodá v aukci. Ta proběhla v domě Hanson's, kde se ji podařilo vydražit za 11 tisíc liber, tedy zhruba za 325 tisíc korun. Knihu zakoupil soukromý britský sběratel.

 • Environmentální zločiny srovnatelné s ekocidou: Evropská unie je chce trestat až desetiletými tresty

  27. únor 2024
  Loď

  Nejzávažnější poškození a prohřešky proti přírodě chce Evropská unie kriminalizovat. Aktualizovaná legislativa by měla postihovat více oblastí, a taky zpřísnit některé tresty za činy, které jsou srovnatelné s ekocidou. Členské země budou mít dva roky na to, aby směrnici začlenily do svého vnitrostátního práva, píše server Euronews.

  Zpřísnění trestů se bude týkat třeba znečištění způsobeného loděmi, používání rtuti, poškozování ozonové vrstvy nebo nezákonného vyčerpávání vodních zdrojů. Legislativa vynechává některé oblasti, třeba nezákonný rybolov, vývoz toxického odpadu do rozvojových zemí nebo podvody na uhlíkovém trhu. Zároveň také explicitně nekriminalizuje ekocidu, což jsou vědomě vykonané činy, u nichž je vysoká pravděpodobnost, že budou mít za následek vážné a dlouhotrvající škody na životním prostředí.

  Evropská unie se po odhlasování směrnice stane prvním mezinárodním orgánem, který se rozhodl z případů poškozování přírody srovnatelných s ekocidou udělat trestný čin. Za ten by mohlo zodpovědným osobám hrozit až osm let vězení. V případě, že by čin proti přírodě způsobil i smrt nějakého člověka, by mohl vzrůst až na deset let.

  „Nová směrnice otevírá novou etapu dějin Evropy a chrání před těmi, kdo poškozují ekosystémy a jejich prostřednictvím i lidské zdraví. Znamená ukončení beztrestnosti v oblasti životního prostředí v Evropě, což je zásadní a naléhavé,“ uvedla k nové legislativě Marie Toussaint, francouzská poslankyně Evropského parlamentu Zelení/Evropská svobodná aliance.

  Přitom jich v posledních letech výrazně přibývá a stávají se významným kriminálním odvětvím po celém světě. V EU se nejčastěji týkají nezákonných praktik lovu tuňáka obecného a dalších zvířat, zemědělsko-průmyslového znečišťování chráněných oblastí nebo podvodů na trhu s uhlíkem, třeba v rámci obchodování s emisními povolenkami.