Děrné štítky: S Civilizací do vesmíru

03102645.jpeg
03102645.jpeg
Legendární herní sága, u které miliony hráčů trávily noci podle hesla „už jenom jedno kolo“, se na podzim dočká nového pokračování.

Miliony hráčů po celém světě dokážou trávit hodiny u legendární strategické hry Civilizace. Staví města, řídí produkci, sponzorují vynálezy, zakládají nová náboženství a bojují s ostatními národy. Kdo Civilizaci někdy hrál, ví moc dobře, jak snadno se u ní dá zaseknout, přestože sobě i svému okolí slibujete, že po dalším kole hru konečně uložíte a vypnete. Skvělá tahová strategie, kterou vymyslel Sid Meier, má celkem pět pokračování a k tomu nějaké ty datadisky. I u nás je tahle hra hodně oblíbená, o čemž svědčí poctivě vznikající neoficiální české překlady.

Na podzim dostane mánie nový impuls, protože se začne prodávat šesté pokračování. Dostalo název, který bychom česky přeložili jako „Za obzorem Země“. Děj hry se z naší planety přesune do vesmíru. Jako velitel budete řídit expedici astronautů. Jejím úkolem je založit nový domov pro lidstvo, které musí opustit zničenou zeměkouli. Na mimozemských planetách ale nebudete sami a navíc se budete muset podřídit záměrům sponzora, který vaši vesmírnou cestu zaplatí. Novinkou budou také vedlejší souběžné úkoly, které doplní hlavní misi, tedy budování nové civilizace.

Civilizace kromě hráčů nadchla také hudební odborníky. Titulní skladba ze soundtracku čtvrtého dílu s názvem Baba Yetu získala v roce 2011 cenu Grammy. Její autor, skladatel Christopher Tin, si ocenění odnesl za nejlepší instrumentální aranžmá. Bylo to vůbec poprvé, kdy cenu Grammy obdržela hudba z počítačové hry.

Inteligentní dálnice v Nizozemsku
Až pojedete po dálnici v Nizozemsku a ta najednou začne svítit zeleně, neděje se nic divného ani to není důsledek omamných látek. Naopak budete přesně vědět, kam jste se dostali. Na půl kilometru dlouhém úseku nedaleko města Oss totiž poprvé testují takzvanou inteligentní dálnici. Začali tím, že do barvy, kterou se malují silniční čáry, přidali zelený světélkující prášek. Jakmile se setmí, dálniční pruhy se rozsvítí a vydrží zářit osm hodin v kuse. Dobíjejí se slunečním svitem.

Autoři projektu by chtěli vyzkoušet ještě jeden typ proměnlivého nátěru, tentokrát termocitlivý. Pokud by mrzlo, na povrchu dálnice by se ve světlech reflektorů objevily sněhové vločky. Dalším nápadem jsou světelná čidla, která by se sepnula jenom v případě, že kolem nich jede auto. Cílem toho všeho je samozřejmě snaha o bezpečnější provoz na dálnici za zhoršených podmínek a zároveň úspora nákladů na osvětlení. Na další fáze experimentu se ale zatím nenašly peníze.

03102644.jpeg

Žerty stranou
Čtrnáctiletá dívka z Nizozemska, která na Twitteru vtipkovala o teroristickém útoku na American Airlines, dostala pořádně za vyučenou. Znuděnou holku nenapadlo v neděli nic lepšího, než na Twitter napsat, že se jmenuje Ibrahim, je z Afghánistánu, patří k al-Kajdě a 1. června provede něco velkého americkým aerolinkám. Jaké bylo její překvapení, když od leteckého dopravce přišla suchá odpověď, že takové hrozby bere vážně a předává je k řešení federálním agentům.

Mladou uživatelku to tak dokonale vyděsilo, že se okamžitě začala střídavě omlouvat a střídavě svádět svůj nápad na kamarádku. „Je mi čtrnáct, to si myslej, že jim vyhodím do vzduchu letadlo, nebo co?“ divila se v dalším tweetu a dodala, že je „prostě jenom blbá“. Pak ještě napsala, že o tom nemůže říct rodičům, protože by jí smazali účet na Twitteru, což by pro ni byl konec světa.

Nakonec to netrvalo dlouho a svůj účet radši zrušila sama. Bleskově jí totiž rostl počet škodolibých fanoušků, kteří se samozřejmě přišli okamžitě pobavit na její účet.

Celý případ měl dokonce policejní dohru. Podle nizozemských médií už čtrnáctiletou – v uvozovkách – teroristku vyšetřuje tamní policie.