Deskovky dekády: Opulentnost, kickstarterový boom, nekončící růst a silná česká stopa ve světě

22. prosinec 2020

Je druhá dekáda nového tisíciletí zlatým věkem moderních deskových her? Z mnoha úhlů pohledu ano. Každým rokem roste množství nově vydávaných her, jejich produkční kvalita i samotná hráčská základna, a to jak ve světě, tak u nás. Co podstatného se za uplynulých deset let ve světě deskovek změnilo a jaké tituly vyšlé mezi lety 2011 a 2020 mají podle znalců a insiderů deskoherní scény parametry pro to, být hrou dekády?

Ještě na přelomu tisíciletí byly v Česku z moderních deskových her známé ve větší míře tak maximálně Osadníci z Katanu, Dixit, Bang nebo Carcassonne. V končící dekádě už je situace úplně jiná. Deskovky se definitivně vymanily z geekovské škatulky a zabydlely se v domácnostech napříč generacemi jak ve světě, tak u nás.

Krycí jména

O tomto rostoucím fenoménu svědčí také fakt, že vedle čím dál častějších adaptací počítačových her se rozrůstá i portfolio deskovek ze Star Wars univerza nebo světa komiksových hrdinů, jako jsou Batman nebo Hellboy. Výjimkou už nejsou ani hry na motivy seriálů (A Game of Thrones, Narcos) či knih (Kmotr, The Lord of the Rings).

Deskovkové projekty vzaly v posledních letech útokem také Kickstarter, kde jejich autoři vybírají částky v milionech dolarů a pravidelně se umisťují na prvních příčkách v množství vybraných peněz napříč celou touto crowdfundingovou platformou. Dařit se tam navíc začíná i českým autorům, což je také skvělá zpráva.

Čtěte také

I česká deskoherní vydavatelství se v končící dekádě doslova předhání, které přijde s lokalizací novější a herně náročnější hry, což bylo ještě na začátku tisíciletí v podstatě jen zbožné přání. Výjimkou tak nejsou komplexní, časově náročné deskovky s cenovkou přes dva tisíce korun, které rozhodně nelze považovat za ideální tip pro začátečníky.

Ale už samotný fakt, že takto náročné, ryze hráčské hry pro fajnšmekry vychází v českých verzích, a navíc se dobře prodávají, svědčí o rozrůstající se domácí deskoherní komunitě i dobré kondici samotného trhu. Nehledě na neustále rostoucí množství nových her, které každý rok vychází po celém světě.

Scythe

Určit nejlepší deskovou hru roku je z podstaty nemožný úkol, protože každý člověk i herní skupina má samozřejmě jiné hráčské preference. S nadlidským úkolem vybrat nejlepší deskovku uplynulé dekády se v anketě popasovali insideři z československé deskoherní scény – organizátoři festivalů, recenzenti nebo zkrátka dlouholetí hráči s velkým přehledem a dobrou znalostí deskoherního trhu.

Deskovky dekády vybírají šéfredaktor Deskofobie Petr Čáslava, deskovkový recenzent Kubrt, hlavní organizátor festivalu Deskohraní Jakub Těšínský, autoři podcastu Deskoherní inkvizice, košický hráčský kolektiv Hrad hier a šéfredaktor deskoherního portálu Hrajeme.cz Jakub Dobal.

Jak se za uplynulou dekádu zvýšilo množství ročně vydávaných nových her? Kterého titulu se prodalo více jak osm milionů kopií? A má současný deskovkový boom i nějaká negativa? Poslechněte si celé shrnutí i následnou anketu o deskovku dekády.

Spustit audio