Diagnóza F: Rozvody a tahanice o děti
Pokud žijete na hromádce, třeba i proto, aby pro vás případný rozvod nebyl tak bolestivý a složitý, měli byste vědět, že podléháte iluzi. Partnerské rozchody a rodinné rozkoly nesezdaných párů mají prakticky stejný průběh jako rozpady manželství. Jsou-li navíc ve vztahu děti, jde o jednu z nejvíce stresujících událostí v životě.
Rozvod jako takový má dvě základní roviny – právní a lidskou. Projít právními peripetiemi rozvodu je stres už sám o sobě. Vedle toho se musíte vyrovnávat se ztrátou jistot, se změnou rodinného systému, měli byste být oporou dětem. Ty mohou cítit velké úzkosti nejen z toho, že ztrácejí jednoho z rodičů – tedy toho, který z rodiny odchází a už nebude tolik k dispozici jako dosud, ale také z toho, že svým způsobem (třeba jen dočasně) ztrácí i druhého rodiče – ten má totiž dost práce sám se sebou a se svým prožíváním a není pro něj snadné ve chvíli, kdy sám bojuje se svými emocemi, být průvodcem dítěte v jeho emocích.
Jak prožíváme rozvody? A jak je prožívají naše děti? Proč jsou to častěji ženy, které zůstávají samy a nový vztah, resp. novou rodinu po rozvodu už nezakládají? A jak můžeme (nebo nemůžeme) ovlivnit výchovu, kterou na našem dítěti aplikuje bývalý partner – jeho rodič? O tom byla Diagnóza F z cyklu spolupráce s Linkou bezpečí. Hostem byla vedoucí Rodičovské linky Mgr. Kateřina Schmidová.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.