Diagnóza F: Závislost na tabáku

21. červen 2012

Cigarety jsou jediné spotřební zboží, které, je-li užíváno podle návodu, způsobuje smrt. Přesto se jedná o zboží volně prodejné a dokonce je možné jej propagovat prostřednictvím reklamy.

V Česku jsou více než 2 miliony kuřáků, každý druhý kuřák umírá na následky své závislosti. Ročně je to asi 18 tisíc lidí. Další 3 tisíce lidí umírají na následky pasivního kouření. Za týden tak u nás zemře v důsledku poškození z kouření v průměru 399 lidí. To je 10 plně obsazených autobusů. A lidé stejně kouří dál.

Průměrný kuřák, chce-li skutečně přestat, je úspěšný až na 4. až 5. pokus, samozřejmě, pokud hovoříme o seriózních pokusech, nikoliv o každodenních ranních myšlenkách „dneska bych toho měl/a nechat“. Abstinenční příznaky jsou nejhorší v průběhu prvního měsíce, mohou trvat ale i tři měsíce. Z výzkumů vyplývá, že z těch, kteří se rozhodli přestat kouřit bez jakékoliv pomoci, byla úspěšná jen 3 procenta.

O kouření, o tom, co pomáhá při odvykání, o mýtech o elektronických cigaretách a „zdravějším“ kouření vodních dýmek i o tom, zda se kuřáci státu vyplatí (ve srovnání s daněmi z prodeje cigaret) jsem si povídala s MUDr. Lenkou Štěpánkovou z Centra pro závislé na tabáku při VFN a 1. LF UK v Praze.

02661706.jpeg

MUDr. Lenka Štěpánková, internistka, psychoterapeutka, v dizertační práci se zaměřuje na odvykání kouření osob s psychiatrickou komorbiditou.

Odkazy:
Společnost pro léčbu závislosti na tabáku
Česká koalice proti tabáku
Nekuřátka.cz (web pro děti)
TreaTobacco.net (stránka je z části v češtině)

Spustit audio