Do It Yourself v Action Galleries

5. srpen 2011

Stará benzínová pumpa u Slaného, bývalý hornický důl u Kladna, nepoužívaná vitrína v pražském činžovním domě nebo nedostavěná smuteční síň na hřbitově ve Volyni. Všechny tyto prostory slouží nebo sloužily jako alternativní galerie. Činnost podobných galerií už několik let mapuje v projektu Action Galleries Lenka Sýkorová.

Action Galleries většinou fungují na principu Do It Yourself. V pozici kurátorů a kurátorek fungují v takových galeriích často samotní umělci, většinou ještě studenti a studentky. I proto mají akční galerie často jen omezenou dobu fungování. Studenti a studentky dostudují, opustí akademickou půdu a často už na provoz galerie nemají čas nebo sílu. Existují ale také výjimky, které se z principu Do It Yourself přesunou na profesionální úroveň.
Poslechněte si rozhovor s Lenkou Sýkorovou uvnitř příspěvku.

Většina alternativních galerií ale zatím podobně šťastný osud nemá – v loňském roce zanikla třeba Galerie Benzinka u Slaného nebo brněnská Galerie Potraviny. Proto pokud kolem sebe podobnou galerii máte, neotálejte s její návštěvou, za pár měsíců už nemusí existovat.

Spustit audio