Doktor mi dával pět let, ze dne na den jsem změnil život, říká milovník dálkových tras Jakub Čech

29. leden 2023

Hostem speciálního dílu Pochlap se s živým publikem byl nejen filmový mistr zvuku a několikanásobný držitel Českého lva, ale hlavně člověk, který značnou část svého času tráví chozením po horách. Jak se Jakub Čech k tomuto životu dostal a dá se vůbec skloubit s jeho prací na filmech?

„Práce mě pohltila a všechny ostatní aktivity šly stranou. Byla plná stresu, který se léčí alkoholem, a tak jsem dost zchátral. Jednou jsem si při natáčení natrhl achilovku, doktor mi pak říkal, že pokud to takto potáhnu dál, tak mám pět let života a konec. Řekl jsem si: ‚Tak to ne!‘ a ze dne na den změnil život,“ popisuje své začátky.

Z debaty Václava Roučka, tvůrce podcastu Pochlap se, s dobrodruhem Jakubem Čechem, která proběhla 17. ledna před promítáním filmu Osm hor v pražském kině Přítomnost

„V prvním momentu jsem se snažil dát dohromady čistě fyzicky. Pak jsem se vydal na Camino, kde má člověk hodně času přemýšlet, co s sebou táhne. Nejen na zádech, ale i v sobě, pocity ublížení, neodpuštění, což mě trápilo nejvíce,“ dodává Jakub.

Během rozhovoru odpověděl také na otázku, proč založil svůj blog se zážitky z cest. „Když jsme vyrazili v roce 2015 na přechod Korsiky, tak se mě pořád někdo ptal, zda jsem v pořádku, zda mě nebolí nohy a já na všechny zprávy poctivě odpovídal. Pak jsem si ale řekl, že si stejně píšu deník a ten můžu hodit na web. Motivuje mě, když dostanu zpětnou vazbu. Píšou mi třeba lidi z domovů důchodců, že sice už nikdy nikam nevyrazí, ale se mnou se takto projít můžou,“ vysvětluje a zakončuje: „Lehce mě štve, že některé traily jsou jako dálnice, je tam hodně nepřipravených lidí, pak to končí špatně, protože to podcení. Je to móda. Ale super móda.“

Má Jakub rád cestování o samotě? Který trail byl pro něj zásadní? Je stále v kontaktu s lidmi, které potkal na cestách? A proč jsou pro něj nejtěžší návraty? Poslechněte si v novém díle Pochlap se!

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.