Donaufest 2011: uzly, kořeny a výhonky současné hudby

27. duben 2011

V Kremži, proslulém městě hořčice, položeném jen necelých padesát kilometrů jižně od Znojma, vystoupí od čtvrtka 28. dubna do soboty 30. dubna a mezi 5. a 7. květnem několik desítek vysoce atraktivních jmen.

V úvodním bloku Donaufestivalu se představí zakládající člen Velvet Underground John Cale, britští indie-rockeři Wild Beasts, slavní elektroničtí producenti Diplo a Hudson Mohawke a svůj speciální set ohlásil i skladatel a houslista Owen Pallett.

Mezi hlavní lákadla prvního víkendu však bezesporu patří vystoupení popového minimalisty Jamese Blakea v místním minoritském kostele, tematický filmový projekt Music for Solaris pod vedením australsko-islandského elektronického extremisty Bena Frosta a samozřejmě psychedelická show zpěváka, DJe a jogína Gonjasufiho s doprovodným bandem.

02249911.jpeg

O týden později naváže druhá část programu, během níž se představí např. znovuobnovená noise-rocková formace Death From Above 1979 a písničkářka Laurie Anderson s retrospektivním blokem Transitory Life. Fanoušci zpěvačky a performerky Lydie Lunch se mohou těšit na to, jak alternativní divoženka odehraje svůj sólový debut Queen of Siam z roku 1979, zatímco vyznavače orchestrálně-popového kabaretu zase obšťastní desetičlenný ansámbl The Irrepressibles. K vrcholům druhého víkendu by měly patřit koncerty newyorských kolážistů The Books, dubstepového dua Mount Kimbie či kanadského velekněze chrámové elektroniky Tima Heckera.

02280852.jpeg

Jakkoli je program tentokrát zaměřen především na současnou nezávislou a experimentální scénu, angažování zasloužilých legend mu dodává širší kontext. Ostatně, nikoli náhodou nese aktuální ročník podtitul Nodes, Roots & Shoots (tedy jakési uzly, kořeny a výhonky současné hudby), který odkazuje k vzájemné propojenosti jednotlivých složek umění i k pomyslným sítím, jež kolem sebe a mezi sebou splétají samotní umělci. Nechte se do tenat letošního Donaufestu chytit i vy - nebudete litovat.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.