„Dvacetileté ženy se na seznamce ani neohřejí, po třiceti se to mění,“ říká terapeutka singles

12. červenec 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Milenci - mileniálové - pár

„Na internetu lze najít vážný vztah, dokonce to dělá čím dál tím více lidí,“ říká terapeutka a socioložka Markéta Šetinová. Počet lidí, kteří mají se seznamováním online zkušenosti, roste. U nás i na Západě. Mladým lidem je používání seznamovacích aplikací bližší, hranice online a offline světa tolik nevnímají a nestydí se za sex bez chození. Vydrží ale vztahy ze seznamek? Jak se vyrovnat s obrovským množstvím potenciálních partnerů a proč jsou na tom nejhůř mladí muži?

„Složitější seznamování mají mladí muži mezi dvaceti a třiceti a ženy mezi třiceti pěti a čtyřiceti lety,“ vychází ze zkušeností i výzkumů Markéta. Mladí muži se totiž nejvíce zajímají o stejně staré ženy, jenže ty se líbí i jejich otcům. Proto se na seznamky ani často nedostanou. Pokud ano, dlouho se tam neohřejí. Ženám se zkušenost se seznamováním proměňuje nejčastěji mezi pětatřicátým a čtyřicátým rokem, kdy o ně statisticky zájem klesá.

„Výzkumy potvrzují, že nezáleží, zda se seznámíte online, nebo offline. Budete ve vztahu zažívat stejné radosti a starosti,“ vyvrací některé mýty o seznamování na internetu Markéta. Forma seznámení nemá na úspěšnost vztahu vliv. Na seznamkách je akorát více lidí, které byste normálně nepotkali. To je výhoda i nevýhoda. Máte víc příležitostí a dopředu víte, že všichni něco hledají. Ať už je to flirt, nebo vážný vztah. Na druhou stranu, klasické seznamování v offline světě se odehrává nejčastěji ve vaší sociální bublině, která je plná vám podobných lidí.

„Specifické pro dnešní mladé lidi je větší oddělování lásky a sexu. U předchozí generace předcházely vztahům sympatie a emoce. Poté začal vztah a proběhl fyzický kontakt. Nyní se sexem začíná,“ říká Markéta Šetinová

„Jestli je něco ve společenských vědách prozkoumané, pak je to fakt, že máme rádi podobné lidi. Lehce se s nimi povídá, shodnete se v názorech a snáze se zamilujete,“ kombinuje poznatky psychologie a sociologie Markéta. Nelze prý paušalizovat a říci, že vztahy, kde je jeden třeba výrazně inteligentnější, mladší, bohatší nebo atraktivnější, nebudou fungovat, ale lidé nejraději hledají sobě podobné protějšky.

„Specifické pro dnešní mladé lidi je větší oddělování lásky a sexu. U předchozí generace předcházely vztahům sympatie a emoce. Poté začal vztah a proběhl fyzický kontakt. Nyní se sexem začíná,“ vysvětluje terapeutka a socioložka Markéta. Podle ní to má své výhody i nevýhody. Sex se zbavuje stigmatu, lidé se neváží jen pro uspokojení sexuálních potřeb. Na druhou stranu se musí naučit ve vztazích odosobnění. Brát vztahy nezávazně není úplně automatické, a pokud se to člověk naučí, může mu zase dělat problémy se přepnout. „Většina mladých lidí chce vztah a rodinu, ale když se dlouho učí a trénuje odosobnění, tak se pak bojí závazků a neumí se intimně sblížit. I s takovými lidmi ve své praxi pracuji,“ říká Markéta.

Markéta Šetinová je terapeutka a socioložka zaměřující se na lásku a partnerské vztahy. Studovala na Univerzitě v Oxfordu, pokračuje v doktorském studiu na Univerzitě Karlově, kde partnerské vztahy zkoumá odborně. Píše blog Moderní láska.

autor: Petr Bouška
Spustit audio