Environmentální podtext i romantická symbolika. Kapela Sýček vydala po dlouhých letech novou desku

6. listopad 2024

Od vydání debutu uplynulo dlouhých sedm let. Letos v září ale konečně vyšla nová dlouhohrající deska IV od kapely Sýček. V proskleném studiu tentokrát šestičlenná – na koncertních pódiích ale i sedmičlenná – kapela odehrála novou Radio Wave Studio Session. Na tuzemské scéně dělá jejich krautrocková a místy až hypnotická repetice z nového alba jeden z nejsilnějších kytarových počinů letošního roku.

Krautrock je pro členy kapely hudební žánr bez ega. „V kapele Sýček to není ani tak o technické zručnosti jako o emočním napojení. Rád říkám, ať bereme nástroje do rukou jako poprvé. Což si myslím, že krautrock v některých momentech fakt dovolí,” popisuje způsob fungování kapely zpěvák Libor.

Nová deska vychází na vinylu a přináší environmentální otázky spojené s nejohroženější sovou na našem území. „Desku jsme vydali ve dvou variantách - na černém a bílém vinylu. Ten bílý je limitovaná edice po sto kusech. Část z jejich ceny jde přímo na podporu sýčků. Koupí jednoho vinylu se podpoří jeden konkrétní sýček. K desce patří i vytvořený zin a certifikát. Najdete tam mapu s přibližným zakreslením sýčka a jeho jméno,” říká jeden ze členů kapely Ambroz.

Kapela ve svých snahách o záchranu Sýčka obecného propojila síly s Českou ornitologickou společností. Jaký je tedy jeho důvod k ohrožení? „Ve čtyřicátých až šedesátých letech mizela malá políčka. Sýček byl rád u lidských obydlí. Dělaly se z nich ale velké latifundie. To byl pak hlavní důvod proč se sýček stahoval třeba do paneláků a tam vymíral,” vysvětluje Libor.

„Naše nejrozšířenější sova je ve vyjmenovaných slovech. Je to emblematický symbol, vlastně i metaforicky, je to hutný materiál. Teď je na tom ale sýček zle. Pro nás jsou to propojené nádoby. Sýček má v sobě environmentální podtext, ale také bohatou romantickou symboliku. Neupřednostňujeme jednu složku před druhou. Obě se podporují. To je pro nás hrozně důležité,” uzavírá rozhovor Libor.

Z čeho vychází české texty kapely Sýček? Proč ve studiu chyběl jeden ze členů kapely? A pro koho ze členů je nejtěžší krautrocková repetice? Poslechněte si novou Radio Wave Studio Session i následný rozhovor.

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.