Fanatik do anti-ageingu Bryan Johnson porovnává svou erekci se synovou
Tech miliardář Bryan Johnson, posedlý touhou po věčném mládí, opět šokuje. Po transfuzích plazmy od svého syna teď veřejně srovnává jejich noční erekce. „Jeho trvají o dvě minuty déle než moje,“ napsal k přiloženému grafu.
Americký podnikatel se proslavil svými extrémními metodami boje proti stárnutí. V roce 2021 podstoupil plazmatické transfúze od svého nyní devatenáctiletého syna Talmage. V rámci svého projektu Blueprint doporučuje jako prostředek ke zpomalení procesu stárnutí přísnou dietu, lékařské testy a pravidelné měření tělesných funkcí. Nedávno se stal protagonistou dokumentu Netflixu Neumírání: O muži, který chce žít věčně.
Teď ovšem zašel ještě dál – začal na Instagramu sdílet data o své „noční erekční aktivitě“ a porovnávat ji s údaji získanými od svého syna. „Jeho erekce trvá o dvě minuty déle než moje,“ napsal k přiloženému grafu.
Johnson k měření používá zařízení Adam Sensor, jakýsi chytrý prsten na penis, který sleduje délku nočních erekcí, jejich četnost i kvalitu a posílá data do mobilní aplikace. Výrobce této nositelné elektroniky tvrdí, že monitorování noční aktivity penisu je důležité nejen pro sexuální zdraví, ale i přehled o kardiovaskulárních a hormonálních funkcích těla.
Sdílení intimních zdravotních dat podle Johnsona sleduje vyšší cíle. Připnutý příspěvek na jeho instagramové stránce shrnuje nejzákladnější cíl projektu Blueprint slovy: „Nejúžasnější otázkou, která právě teď existuje, je zkoumání, zda jsme první generací, která nezemře.“
-
Lidský gen přiměl myši pískat jinak. Studie může být počátkem řešení logopedických problémů
19. únor 2025Vývoj lidské řeči byl podle vědců klíčem k našemu přežití. S dávnými počátky mluvené řeči spojuje nová studie konkrétní gen. Budoucí výzkum založený na těchto zjištěních by mohl vést k průlomu v léčbě poruch řeči.
Řeč nám umožnila sdílet informace, koordinovat činnosti a předávat si znalosti, což nám poskytlo náskok třeba před vyhynulými neandrtálci. Pomoc v novém způsobu komunikace nám podle vědců mohla poskytnout varianta bílkoviny, která se vyskytuje pouze u lidí. Genetická varianta, kterou vědci zkoumali, byla podle autora studie Dr. Roberta Darnella jednou z řady genů, které přispěly ke vzniku Homo sapiens jako dominantního druhu, kterým jsme dnes, píše server ABC News.
Darnell se studiem proteinu, který se nazývá NOVA1 a má zásadní význam pro vývoj mozku, zabývá od počátku 90. let 20. století. Že by NOVA1 mohl mít vliv na řeč, ho napadlo, když jako neurolog léčil chlapce s jazykovými a pohybovými problémy, který měl jednu funkční kopii tohoto genu. Jiný tým zjistil, že téměř všichni lidé mají verzi genu NOVA1, která se liší od neandrtálců a další vyhynulé skupiny lidí zvané denisované (a také od jiných savců včetně například myší), píše server Nature.
Vědci nyní použili technologii CRISPR k nahrazení myší verze genu NOVA1 lidskou variantou a otestovali její reálné účinky. U hlodavců se změnily jejich hlasové projevy. Mláďata s lidskou variantou odlišně pištěla, když se k nim přiblížila matka, a dospělí samci vydávali v přítomnosti samic jiné cvrlikání. Darnell dále zmínil, že v obou případech byly myši motivovány k mluvení. S lidskou variantou následně reagovaly jinak, což ilustruje její roli v řeči.
To, co vědci zjišťují, může jednou pomoci lidem s vadou řeči. Podle Lizy Finestack z Minnesotské univerzity, která se na výzkumu nepodílela, je nová studie dobrým prvním krokem k tomu, abychom se začali zabývat konkrétními geny, které mohou ovlivňovat vývoj řeči a jazyka. Díky genetickým poznatkům by vědci mohli u lidí odhalit problémy s řečí už v útlém věku, a o to dříve tak poskytnout logopedickou péči.
-
„Fuj pocit“ je vztahovým vodítkem i zabijákem. Výzkumníci se zaměřili na fenomén „ick“
19. únor 2025Psychologové zřejmě přišli na hlavní spouštěč takzvaného „ick“, tedy nechuti, kterou vnímají především ženy. Výzkumníci z Azusa Pacific University v Kalifornii identifikovali hlášené spouštěče tohoto pocitu a zjišťovali, jak se při nich lidé cítí.
Termín „ick“ se v posledních letech rozšířil především na sociálních sítích, v popkultuře jde ale už o poměrně zajetý termín. Jedná se o pocit odporu k jednání, vzhledu nebo vlastnostem partnera. Častými spouštěči tohoto pocitu u žen jsou kupříkladu nápadníci, kteří tráví příliš času na sociálních sítích, mají sexistické tendence, snaží se být příliš trendy nebo se chovají trapně na veřejnosti. Vědecký výzkum popsaný na serveru NatGeo tvrdí, že pocit „ick“ souvisí i s biologickým, prvotním instinktem. U několika druhů primátů, včetně člověka, jsou dospělé samice citlivější na nechutnosti než samci.
Jiný výzkum provedli psychologové z kalifornské univerzity. V počáteční studii nejprve rozpoznávali a třídili „icks“ popisované ve stovce videí na TikToku označených hashtagem #theick. Mezi spouštěcí faktory, na které ženy ve videích upozorňovaly, patřili partneři, kteří se chovali příliš citlivě (např. když muž položil ženě hlavu na rameno), dopustili se domnělého módního přešlapu (když si partner oblékl šortky) nebo byli misogynní.Jak podrobněji popsal Newsweek, na základě těchto pocitů pak byla provedena hlavní část studie, v níž se 125 účastníků podrobilo dotazníku. V něm vědci zjišťovali, zda dotazovaní znají pojem „ick“ a jestli ho někdy pocítili. Poté měli ohodnotit pravděpodobnost, že ick poznají po již identifikovaném spouštěcím chování. Každý z účastníků také odpovídal na otázky hodnotící jeho sklon k pocitu znechucení nebo míru perfekcionismu vůči ostatním a možného grandiózního narcismu, tedy přehnaného pocitu vlastní důležitosti u dominantní osoby, která akorát vyhledává pozornost.
Tým zjistil, že téměř polovina respondentů zná pojem „ick“, přičemž 64 % z celkového počtu respondentů zažilo tento pocit při seznamování. Výzkumníci poznamenali, že ženy mají tendence tento pocit vnímat intenzivněji než muži. 75 % z nich uvedlo, že tento pocit již někdy pocítilo, zatímco u mužů to bylo 57 %. Toto zjištění jde ruku v ruce s výzkumem, který naznačuje, že ženy mají díky větším rodičovským nákladům tendenci lépe vnímat potenciální neslučitelnost partnerů a vztahová rizika. Výzkumníci dále došli k závěru, že u lidí se sklony k perfekcionismu, narcismu nebo pocitu znechucení existuje větší pravděpodobnost, že se v rámci romantických zájmů tento pocit rovněž dostaví. S tím souvisí i skutečnost, že kromě užitečného instinktivního varování s sebou pocit nechuti přináší i jisté mínusy. „I když ick může lidem pomoci identifikovat potenciální neslučitelnost partnerů, může také vést k příliš striktním standardům a následnému odmítnutí,“ uzavírají vědci ve svém článku.
-
Trump tlačí na rumunské i britské úřady v případu Andrewa Tatea, varují jeho údajné oběti
19. únor 2025Čtyři údajné oběti sexuálního násilí ze strany Andrewa Tatea vyzvaly Spojené státy, aby se nevměšovaly do rumunského trestního řízení. Reagují tím na zprávu, že americký vyslanec požádal o zrušení cestovních omezení pro Andrewa Tatea.
Administrativa Donalda Trumpa podle Forbes údajně tlačí na Rumunsko, aby zmírnilo cestovní omezení pro kontroverzního influencera Andrewa Tatea, který je v zemi zapleten do několikaletého soudního sporu. Bývalý profesionální kickboxer a jeho bratr Tristan byli v roce 2022 zatčeni a v polovině roku 2023 spolu se dvěma rumunskými ženami obviněni z obchodování s lidmi, znásilnění a vytvoření zločinecké skupiny za účelem sexuálního vykořisťování žen. Bratři, kteří jsou hlasitými stoupenci Trumpa, vinu popírají. Informoval o tom web Forbes.
O vydání bratrů nyní usiluje Spojené království, kde byl Andrew Tate též obviněn ze sexuálního násilí. Zde ho zažalovaly čtyři ženy, které tvrdí, že byly v letech 2013-2016 sexuálně zneužity a násilně ovládány. Současné informace o zapojení americké vlády do případu Britky rozrušily, jak popsal The Guardian.
„Jsme nesmírně znepokojeny zprávami, že představitelé administrativy Donalda Trumpa tlačí na rumunské úřady, aby zmírnily cestovní omezení pro Andrewa Tatea a jeho bratra, což by zvýšilo riziko, že se bratři Tateovi budou vyhýbat spravedlnosti nebo uprchnou před úřady v Rumunsku a ve Spojeném království,“ uvedly oběti v prohlášení prostřednictvím svých právníků z kanceláře McCue Jury & Partners. Podle právníka Matthewa Juryho šéf Bílého domu zasahuje do řádného procesu nejen v Rumunsku, ale i ve Spojeném království, kde se na vydání bratří Tateů čeká.
Podle deníku Financial Times případ bratrů zmínili američtí představitelé minulý týden v telefonickém rozhovoru s rumunskou vládou. Server dále uvedl, že se Trumpův zvláštní vyslanec Richard Grenell setkal s rumunským ministrem zahraničí na Mnichovské bezpečnostní konferenci.
Andrew Tate se narodil ve Spojených státech, dětství strávil ve Velké Británii. Výrazněji na sebe bývalý mistr světa v kickboxu upozornil v britské verzi reality show Big Brother. Od té doby získal značnou popularitu na sociálních sítích. Sám sebe označil za misogyna, který je zastáncem mužské nadřazenosti.
-
Německý kandidát na kancléře chce evropské sociální sítě. Máme se zbavit cizího vlivu
18. únor 2025Závislost Evropy na Silicon Valley ohrožuje demokracii. Varuje před tím kandidát na kancléře za německé Zelené Robert Habeck. Vyzval Evropskou unii, aby se zbavila závislosti na „technologických oligarších“, jako je Elon Musk. Navrhuje, aby vznikla evropská sociální síť.
Habeck označil Muskův vliv jako přímé ohrožení evropských hodnot. Uvedl to ve svém projevu v televizních otázkách a odpovědích voličů před nedělními národními volbami. Obvinil majitele sociální sítě X a další americké technologické giganty, že prosazují pokryteckou vizi „svobody slova“, zatímco své obchodní modely a algoritmy střeží přísně jako „státní tajemství“. Informuje o tom Politico.
Podle Habecka by mělo Německo, nebo celá Evropa mít vlastní komunikační platformu. „Nemůžeme být závislí na čínských algoritmech nebo na krajně pravicových fantaziích Elona Muska, pokud chceme dál budovat naší demokracii,“ uvedl v projevu. Evropa by podle něj měla zpět převzít kontrolu nad svým digitálním prostorem, a to nejen v oblasti sociálních médií, ale ve všech odvětvích, v nichž „kontinent technologicky ztrácí“. Upozornil, že je třeba přijmout opatření během příštích dvou let.
Kandidát na kancléře není jediný, kdo je mocí technologických gigantů znepokojen. Poslanec Evropského parlamentu za Zelené Sergej Lagodinskij navrhl ještě radikálnější přístup. Podle něj by měla Evropská unie odkoupit stávající platformy. Ve svém politickém memorandu Lagodinskij uvedl, že Evropa musí jednat rozhodně a získat evropské operace TikToku nebo jiných velkých platforem, aby se vymanila z cizí kontroly.
-
500 eur měsíčně, pokud domácnost vynechá auto: Vídeň zkoumá změny návyků v dopravě
18. únor 2025Vídeňský dopravní podnik Wiener Linien vyhlásil výzvu pro 40 domácností, které by tři měsíce žily bez použití automobilu. Od května do července totiž plánuje uskutečnit experiment v oblasti mobility. Rodiny, které se výzvy zúčastní, dostanou peníze na alternativní formy dopravy.
Účastníci musí na tři měsíce odstavit své auto. Během tohoto období budou moct objevovat výhody i nevýhody udržitelné mobility. Zároveň dostanou každý měsíc 500 euro na pokrytí výdajů – třeba na lístky do hromadné dopravy, půjčování jízdních kol a na další sdílenou dopravu. Celý projekt zároveň sledují vědci z vídeňské Univerzity přírodních zdrojů a věd (Universität für Bodenkultur Wien). Informuje o tom Ekolist a server Vienna online.
Výzkumníci budou po dobu tří měsíců účastníky pilotního projektu monitorovat. Pomocí mobilní aplikace a doplňujících dotazníků budou sledovat vývoj jejich dopravních návyků. Chtějí tak zjistit, jak se vyvíjí způsob cestovaní a výdaje na dopravu.
-
Přejmenujme Grónsko na Červenou, bílou a modrou zemi, navrhuje americký republikán
18. únor 2025V úterý představil republikán Buddy Carter z Georgie návrh zákona, který by amerického prezidenta Donalda Trumpa zmocnil zahájit jednání s Dánskem o získání Grónska. V návrhu také stojí, že v případě úspěchu by ostrov mohl přejmenovat na „Červenou, bílou a modrou zemi“. Dánsko ale o prodej země nestojí, v zemi dokonce vznikla petice s návrhem na odkoupení Kalifornie.
Návrh zákona Carter předal k dalšímu projednání výborům pro zahraniční věci a přírodní zdroje. Není ale jasné, jak velkou podporu bude mít. Je to totiž už druhý návrh svého druhu. Už v polovině ledna několik republikánů ve Sněmovně reprezentantů představilo zákon „Make Greenland Great Again Act“. Informuje o tom server NPR.
Oba návrhy zmocňují prezidenta, aby usiloval o zahájení jednání s Dánskem o Grónsku. Požaduje, aby jakákoli dohoda, které dosáhnou, byla do pěti dnů předložena zahraničním výborům Sněmovny reprezentantů a Senátu a aby Kongres měl 60 dní na její posouzení. Americký prezident trvá na tom, že koupě Grónska je nezbytná pro americkou ekonomickou bezpečnost a „národní bezpečnost a svobodu na celém světě“. Zároveň nevyloučil použití vojenské nebo ekonomické síly k jeho získání.
Dánsko ale o prodej Grónska nestojí a Gróňané taky ne. Lednový průzkum veřejného mínění ukázal, že 85 % Gróňanů nechce být součástí USA. Někteří Dánové se teď rozhodli reagovat na celou situaci satiricky. Vytvořili petici, ve které navrhují vedení Dánska, aby místo toho od Spojených států koupili Kalifornii a přejmenovali ji na „Nové Dánsko“. Petici do středečního rána podepsalo víc než 220 tisíc lidí. Petenti argumentují tím, že Trump „stejně nebyl velkým fanouškem Kalifornie“.
-
Cesta do středu země: tvar jádra se mění, želvičky tančí dál
17. únor 2025Karety obecné využívají k orientaci magnetické pole. Odhalila to nová studie zveřejněná v časopise Nature. Tato superschopnost jim pravděpodobně pomáhá vrátit se do oblastí hnízdění nebo za potravou. Hrozí ale, že kvůli proměnám tvaru jádra Země už se nebudou moct takto orientovat.
Mořské želvy karety obecné migrují napříč oceány. Díky detekci magnetického pole dokáží najít místa hnízdění i krmení bez jediného orientačního bodu v dohledu. Vědci zjistili, že mláďata karety v zajetí reagují na magnetické pole tím, co popsali jako „tanec“. Mladé želvičky „tančí“ v určitém vzorci a tak určují, kde se předtím nakrmily, informuje web CNN.
Vědci ale varují, že se možná časem želvy tímto způsobem nebudou moct orientovat. Magnetické pole totiž souvisí s jádrem Země. Podle skupiny vědců se jeho tvar za posledních 20 let proměnil. Nedávný výzkum taky naznačil, že tekutý obsah vnějšího jádra planety obrátil směr své rotace.
Pokud by změny byly velké, mohly by časem negativně ovlivnit nejenom orientaci živočichů, ale i podmínky k životu na planetě vůbec. Pevné vnitřní jádro se otáčí nezávisle na kapalném vnějším jádru. Bez tohoto pohybu by Země zanikla a podobala by se spíše pustému Marsu, který své magnetické pole ztratil před miliardami let. Upozornil na to server BBC.
-
Argentinský prezident Milei podpořil pochybnou kryptoměnu, vyprovokoval tím možný impeachment
17. únor 2025Argentinský prezident Javier Milei podpořil na síti X málo známou kryptoměnu. Její cena po zveřejnění tweetu prudce vzrostla. Následně se ale propadla. To vedlo ke ztrátám u tisíců investorů. Podle odborníka na problematiku kryptografické ochrany je to typický způsob podvodu. Politici teď volají po prezidentově obžalobě.
Všechno začalo tweetem, který prezident zveřejnil na svém účtu X, kde ho sleduje víc než 3,8 milionu uživatelů. V příspěvku přidal odkaz na projekt kryptoměny $LIBRA: „Tento soukromý projekt bude věnován podpoře růstu argentinské ekonomiky,“ napsal.
O několik hodin později Milei zprávu smazal a v dalším příspěvku uvedl, že s iniciativou nemá žádné vazby. „Nebyl jsem si vědom podrobností o projektu a poté, co jsem se dozvěděl víc, jsem se rozhodl jej dále nešířit,“ uvedl. Celá událost vyvolala v Argentině velký rozruch a opozice obvinila Mileiho z podvodného jednání, což prezident odmítl, informuje CNN.
V době svého uvedení na trh byla totiž většina této kryptoměny uložena v několika digitálních peněženkách a její cena byla téměř nulová. Po prezidentově příspěvku ale její cena rychle vzrostla na téměř 5 dolarů za jeden, za necelé tři hodiny se podle stránek obchodních aplikací propadla na jednotky centů. „Velké ryby nakoupí prakticky za nic. Pak cena letí, a když je nahoře, prodávají. Říká se tomu pump and dump, a to se mechanicky stalo,“ vysvětlil problém pro CNN Pablo Sabbatella, odborník na problematiku kryptografické bezpečnosti.
Opoziční koalice Svaz pro vlast tak v sobotu oznámila, že postoupí žádost o impeachment Mileie, jak informovala agentura Reuters. Osobnosti blízké Mileiovi možnost impeachmentu odmítly a kongresman Diego Santilli označil takové výzvy za pokus o „svržení“ prezidenta.
-
„Lidi tady málo hulej“. Anebo ne? Podle Evropské komise je Česko na špici v konzumaci marihuany
17. únor 2025Nejčastěji užívanou nelegální drogou mezi dospělými je marihuana. Vyplývá to z nedávné zprávy Evropské komise a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Mezi nejčastější konzumenty marihuany patří podle zprávy i občané České republiky.
Téměř každý třetí Evropan během svého života vyzkoušel nelegální drogy. Konkrétně marihuanu mělo minulý rok 15 % lidí ve věku mezi 15 až 34 lety. Odhaduje se, že přibližně 1,3 % (3,7 milionu) dospělých (ve věku 15 až 64 let) užívá konopí denně nebo téměř denně. Z údajů EU vyplývá, že mezi dospělými je užívání konopí nejrozšířenější v České republice, Itálii, Francii a Španělsku a nejnižší na Maltě, v Turecku a Maďarsku. Zatímco užívání kokainu je nejvyšší v Nizozemsku, Španělsku a Irsku, nejnižší pak v Turecku, Portugalsku, Polsku a Maďarsku. O nových datech informoval server Euronews.
Podle monitorovací agentury EU je Evropa zaplavena větším množstvím drog než kdykoli předtím. V míře užívání po marihuaně následuje kokain. Rostoucí riziko ale představují i další stimulanty – například MDMA (nazývané také molly nebo extáze), heroin a další opioidy, psychedelické látky nebo syntetické drogy.
Podle Sabriny Molinaro, epidemioložky a ředitelky výzkumu v italské Národní radě pro výzkum, právě syntetické drogy vyvolávají největší obavy. Pro vnitrostátní orgány je totiž obtížné identifikovat sloučeniny, ze kterých se vyrábí a následně je zakázat. Nebezpečné jsou taky proto, že lidé nevíte, co přesně užívají. Často se také vyrábějí v neakreditovaných laboratořích, hrozní tak jejich znečištění.
Závěry zprávy Evropské agentury pro drogy (EUDA) si můžete prohlédnout zde.