Festival Sun Wu Kung ve Špíně: Začalo to oslavou narozenin, kam nás nikdo nepozval

7. červenec 2017

Každoletní výprava Špíny po malých, undergroundových a takřka rodinných festivalech letos konečně zavítala i na místo, kam se už devět let vracejí všichni příznivci hlasité a nezávislé hudby – do obce Červeněves poblíž Nového Bydžova. S organizátory tradičního „rock’n’rollového tábora“ Sun Wu Kung jsme se bavili nejen o tom, jak to všechno začalo, ale i o programu, který tento pohyblivý festival letos nabídne.

Petra, Pavlína a Vojta, kteří dnes tvoří organizátorské jádro Sun Wu Kungu, se dali dohromady před devíti lety víceméně náhodou. Holky dorazily na koncert kapely Wollongong, až na místě ovšem zjistily, že se jedná o soukromou oslavu narozenin. To ovšem nezabránilo tomu, aby se na místě dohodly, že si s novými přáteli uspořádají vlastní koncert jiné party ze stáje labelu Silver Rocket. Tou byla Lyssa. A protože plány byly víc než odvážné, najednou z toho byla akce na dva dny. V objektu prvorepublikového mlýna tak vznikla tradice, která příští rok oslaví kulaté výročí. I když s tím samozřejmě na začátku nikdo nepočítal.

V aktuálním díle Špíny jsme se zaposlouchali do ukázek většiny interpretů, kteří se letos na Sun Wu Kung objeví. Patří mezi ně například Deceased Squirell On The Phone, kterým účast na letní ani zimní verzi festivalu (tzv. Hibernii) v posledních letech nevyšla. Další z vystupujících kapel jsou výsledkem přátelských konexí i touhy dotáhnout na mlýn to zajímavé z Česka, co během roku organizační tým viděl na menších klubových koncertech. Špína se podívala i trochu do historie a zavzpomínala na táborovou unplugged edici Kotlík. Jak k tomu tenkrát došlo a především – jak je to s volbou nechvalně proslulého Opičího krále, se dozvíte v rozhovoru!

Playlist:
Květoslav Dolejší –Táty
Pacino – Psí srdce
Deceased Squirrel on the Phone – Jesus No.2
VONT – Horní pes
Lavra – Weatherbed
Molly – Live at Lúč
Bugmen – Kindercore
Anne M.Christiansen – Závist
Damien Dubrovnik – Arrow 5

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka