Firma OpenAI vykořisťovala zaměstnance z Keni. Moderovali násilný obsah za dva dolary na hodinu

19. leden 2023

Společnost OpenAI, pod kterou spadá generátor textu ChatGPT, pro práci najímala levnou pracovní sílu v Keni. Zaměstnanci museli během směn pracovat v náročných podmínkách na kontrole a moderaci obsahu s násilným podtextem. Placeni byli přitom pouhými dvěma dolary na hodinu.

Na situaci jako první upozornil americký týdeník Time, který zjistil, že zaměstnanci, jež si společnost najímala z Keni, museli pracovat na moderaci a regulaci nebezpečného obsahu generovaného aplikací ChatGPT. Během směn měli za úkol procházet desítky tisíc řádků textu a tréninkových sad dat, ze kterých museli filtrovat obsah s tématy sexuálního zneužívání dětí, různých druhů bestiality, sebevražd, mučení, sebepoškozování nebo incestu. Pracovníci navíc pobírali extrémně nízký plat v hodinové sazbě od 1,32 do 2 dolarů (v přepočtu přibližně 35 až 40 korun) na základě jejich vlastního výkonu a délky celkové praxe.

Týdeník Time od některých zaměstnanců získal i výpovědi. Jeden z nich jim například popsal, že se tato náročná práce podepsala i na jeho psychice. Pro příklad se totiž musel zabývat třeba textem, který podrobně popisoval sex muže se psem za přítomnosti malého dítěte.

Společnost OpenAI zaměstnance najímala prostřednictvím outsourcingové firmy Sama, která sídlí v San Franciscu. Tato společnost se zabývá zejména tím, že zaměstnává pracovníky z Keni, Ugandy nebo Indie, a to právě pro práci s daty pro klienty ze Silicon Valley, jako je třeba Google, Meta nebo Microsoft. Sama se přitom prezentuje jako „etická“ AI společnost a tvrdí, že již pomohla vymanit se z chudoby více než 50 tisícům lidí.

Tato kauza jen více upozorňuje na praktiky firem, které se snaží o inovace v oblasti umělé inteligence. Technologické společnosti totiž pro zlepšení svých nástrojů často najímají desítky tisíc zaměstnanců – zejména ze zemí globálního Jihu – kteří mají za úkol neustále zlepšovat nástroje umělé inteligence. Je přitom běžné, že jejich platové ohodnocení za odvedenou práci je extrémně nízké.

Přečtěte si také Australské univerzity se vrací k psaní esejí na papír. Studenti používali umělou inteligenci nebo „Tahle píseň je blbost,“ myslí si Nick Cave o textu, který v jeho stylu vygenerovala umělá inteligence.

Spustit audio
 • Konec divokých večírků. Amsterdam chce kampaní odradit mladé Brity

  29. březen 2023
  noční život v Amsterdamu

  Nizozemsko chce novou kampaní odradit mladé Brity, kteří jezdí do země – především do jejího hlavního města Amsterdamu – na divoké dovolené, které mnohdy zahrnují alkohol, sex a drogy. Muži se v centru města totiž často chovají nevhodně, jsou hluční a v některých případech proti nim musí zasahovat i policie. Píše o tom server BBC.

  Britové často Amsterdam navštěvují na prodloužený víkend, obvykle ve větších skupinách. Cílem jejich cest bývají divoké večírky ve městě spojené s návštěvami hospod, barů, coffee shopů nebo i známé Čtvrti červených luceren, ve které se nacházejí různé sexshopy nebo striptýzové bary. Atraktivní je Nizozemí i tím, že zpáteční letenky do Amsterdamu vyjdou Brity v přepočtu asi na 1300 korun.

  Podobné výlety mužům nabízí i britské cestovní kanceláře, které pro ně připravují „divoké víkendy pro muže“ s plavbou lodí a neomezeným množstvím alkoholu nebo procházení se po barech a hospodách ve zmíněné Čtvrti červených luceren.

  Obyvatelé Amsterdamu si ale na britské turisty stěžují. Upozorňují, že jsou hluční, po ulicích chodí opilí, močí na veřejnosti, zvrací do kanálů nebo se svlékají a zapojují se do opileckých rvaček. Mladí Britové pak ještě často zážitky ze svých nočních dobrodružství sdílejí na sociálních sítích, kam přidávají videa, na kterých je třeba kvůli výtržnostem zatýká policie.

  Nová kampaň má cílit právě na mladé muže ve věku od 18 do 35 let, a to přímo v Británii. Zahrnovat by měla různé plakáty, které budou na Brity apelovat a připomínat jim jejich nevhodné chování. Cílit na ně ale bude i online. Tam je budou reklamy varovat před nadměrným užíváním drog a alkoholu, a to v případě, že si budou na internetu vyhledávat výrazy jako „rozlučka se svobodou Amsterdam“, „levný hotel Amsterdam“ nebo „pub crawl Amsterdam“.

 • Maďarský starosta postavil stezku v korunách stromů. Okolní les ale vykácel

  29. březen 2023
  Stezka v obci Nyírmártonfalva

  Starosta maďarské obce Nyírmártonfalva dostal dotaci od Evropské unie na stezku korunami stromů. Než se však projekt stihl zrealizovat, les, ve kterém měla stát, starosta nechal vykácet. Stezka, která nyní stojí na holé pláni, je navíc provedená ve špatné kvalitě. Na kauzu upozorňuje tým maďarských investigativních novinářů z webu Atlatszo.

  Evropská dotace pro starostu Mihályho Filemona na vybudování 50 metrů dlouhé stezky v korunách stromů činila 64 milionů maďarských forintů, v přepočtu skoro 4 miliony korun. Finance mu byly přiděleny jako soukromé osobě, a to v rámci evropského Programu rozvoje venkova. Z šetření týmu maďarských investigativců vyplývá, že žádost starosty byla registrována v roce 2018 a dotace mu byla přidělena v roce 2021.

  Filemon stezku vybudoval na svém vlastním pozemku, který v současnosti připomíná spíše holou pláň. Les, ve kterém konstrukce měla stát, totiž nechal vykácet. Ve vyjádření v maďarské televizi ATV to obhajoval tím, že přidělení dotace trvalo čtyři roky, během nichž se zvýšily ceny stavebních materiálů a finance získané z prodeje dřeva z vykáceného lesa použil na stavbu stezky. Podle záznamů měl stavbu ukončit na konci minulého roku a její podoba by měla být nyní finální.

  Jak podotýká server Atlatszo, stezka není udělaná moc dobře. Redaktoři serveru se na místo vypravili a podle jejich vyjádření je například postavená ze dřeva, které není nalakované ani jinak povrchově ošetřené, a je tedy náchylnější ke zničení kvůli povětrnostním vlivům. Objekt doplňují i zastřešené stánky a toalety – jednomu ze stánků například uletěla střecha a toalety nejsou uvnitř stavebně dokončené.

  „V posledních letech se snažím upozorňovat na místa, která názorně ukazují strašlivé krádeže peněz z Evropské unie za posledních 10 let. Myslím, že těžko najdeme krásnější místo, symboličtější místo,“ komentoval stavbu Ákos Hadházy, nezávislý poslanec maďarského parlamentu, který se ve své agendě zaměřuje na boj proti korupci v Maďarsku.

 • Francie chce influencerům zakázat propagaci estetické chirurgie. Připravovaný zákon hrozí i vězením

  29. březen 2023
  influencerka

  Francouzská vláda reaguje na rostoucí popularitu estetických zákroků nebo různých zkrášlujících filtrů na sociálních sítích. Připravuje zákon, který by měl zakázat influencerům propagaci zákroků estetické medicíny. Jeho porušení by mohlo vyústit v odnětí svobody i zákaz činnosti, upozorňuje server Dazed.

  Nová legislativa by se kromě zákazu propagace estetických zákroků měla týkat i nutnosti označování používání různých zkrášlujících filtrů nebo třeba fotografií, na kterých je nějakým způsobem manipulováno se vzhledem vyobrazených, třeba ve Photoshopu. Podmínkám by podléhali všichni francouzští influenceři, a to bez výjimky. Zákon by se vztahoval i na ty tvůrce, kteří sice žijí v zahraničí, ale propagují produkty nebo značky prodávané ve Francii.

  Podle návrhu bude za porušení podmínek influencerům hrozit trest odnětí svobody až na dva roky a peněžitý trest ve výši 30 000 eur (v přepočtu více než 700 000 korun). Zároveň by také v případě prokázání viny dostali daní influenceři zákaz používání sociálních sítí a nesměli by také pokračovat ve své kariéře.

  Zákon se snaží reagovat hlavně na vzestup trendů souvisejících se vzhledem a různými estetickými úpravami, které jsou v současnosti značně rozšířené na Instagramu nebo TikToku. Tyto praktiky v některých případech mohou mít významný negativní vliv na duševní zdraví lidí a mohou se stát příčinou i pro různé poruchy, jako je třeba tělesná dysmorfie nebo poruchy příjmů potravy.

  „Zákon má limitovat hlavně destruktivní psychologické efekty těchto praktik na všechny uživatele internetu,“ uvedl k nové legislativě francouzský ministr financí Bruno Le Marie. Zástupci vlády také chtějí určitým způsobem narovnat podmínky pro práci influencerů a ostatních subjektů, které vystupují v mediálním prostoru, ale jejich činnost je omezená například zákony, jimiž se musí řídit třeba tradiční média.

  Le Marie dodal, že zákon nemá za cíl boj proti influencerům. „Influenceři se musí jako subjekty řídit stejnými pravidly, jako ti, kteří svůj obsah zveřejňují v tradičních médiích,“ komentoval podmínky.

 • Na Měsíci jsou pravděpodobně miliardy tun vody. Jsou roztroušené po povrchu v malých kuličkách

  28. březen 2023
  Přivrácená strana Měsíce

  S průlomovým zjištěním přišli čínští vědci, kteří zkoumali vzorky hornin z Měsíce. Objevili, že se v nich nachází malé skleněné kuličky s korálkovitou strukturou, které v sobě zadržují vodu. V těchto částicích mohou být podle odhadů uloženy miliardy tun vody, píše server CNN.

  Skleněné částice na měsíčním povrchu vznikly pravděpodobně po dopadu asteroidů v dávných dobách. Podle nové teorie by se do nich měla voda dostávat prostřednictvím proudu částic, který vychází ze Slunce, takzvaného slunečního větru. Ten totiž přenáší vodík a kyslík ze sluneční atmosféry napříč sluneční soustavou, tedy i na Měsíc.

  Voda se ze skleněných částic uvolňuje při jejich zahřátí a podle autorů se kuličky vodou opakovaně naplňují, a to vždy po několika letech. Tímto způsobem by se na povrchu Měsíce mohlo udržovat více než 270 miliard tun vody.

  Způsob uložení vody na Měsíci je předmětem výzkumů řady vědeckých týmů. Ty se snaží objasnit, jakým způsobem je voda na Měsíci uchovávána, a to hlavně mimo jeho odvrácenou stranu nebo oblasti měsíčních pólů, kde se voda nachází ve formě vodního ledu. Dříve se předpokládalo, že se voda na Měsíci vyskytuje jen na jeho stinných chladnějších místech. V roce 2020 ale NASA potvrdila její přítomnost i na osvětlené měsíční straně, a čínský výzkum tak na tato zjištění navazuje.

  Současný objev čínských vědců je významný především pro lunární astronauty, kteří by mohli kuličky využívat jako potenciální zdroj nejen pro výrobu pitné vody, ale třeba i raketového paliva. Přítomnost vody ve skleněných kuličkách by také mohla znamenat významný posun pro agentury, které se zabývají vznikem vesmírných základen přímo na Měsíci, a to hlavně proto, že mimo vodíku by z částic bylo možné získávat i kyslík.

 • Hlubokomořská těžba drahých kovů podle biologů zdevastuje a znečistí oceány

  28. březen 2023
  Vrtná plošina

  Ochránci přírody a biologové upozorňují, že hlubokomořská těžba vzácných nerostů může způsobit rozsáhlé a nevratné poškození planety. Těžba na oceánském dně podle odborníků bude mít za následek rozsáhlou devastaci rozmanitých a dosud neprobádaných ekosystémů a přispěje ke znečištění oceánů. Upozorňuje na to server The Guardian.

  Oceánské dno je bohaté na nerostné suroviny, především na některé drahé kovy, jako třeba nikl, kobalt nebo mangan. Ty se využívají hlavně v odvětvích alternativních zdrojů energie a jsou nezbytné třeba pro výrobu větrných turbín nebo elektromobilů. Spolu se snahou eliminovat spalovací motory a emise oxidu uhličitého poptávka po těchto materiálech roste, a to hlavně po těch z oceánských ložisek. Těžební společnosti hledají alternativy k těžbě na pozemních ložiscích, jejichž zásoby se pomalu vyčerpávají.

  Oceánologové, biologové a další vědci varují, že využívání oceánského dna pro těžbu těchto nerostných surovin způsobí jeho úplnou devastaci. Těžba se totiž stane pro oceány zdrojem rozsáhlého znečištění a může způsobit i zničení celosvětové populace ryb a mořských ekosystémů, které jsou navíc podle biologů a ochránců přírody i v současnosti zatím ne zcela probádané.

  Obavy odborníků také podpořila mezinárodní organizace ochránců přírody Fauna & Flora, která první zprávu o hrozbě hlubokomořské těžby vydala už v roce 2020. Od té doby se zájem vědců o studium mořského dna zintenzivnil a odborníci upozornili i na další nebezpečí, které zde těžba představuje. „V posledních několika letech je stále jasnější, že kromě jiných nebezpečí představuje hlubinná těžba také zvláštní hrozbu pro klima,“ dodává Catherine Weller, ředitelka pro globální politiku mezinárodní organizace Fauna & Flora.

  Diskuze o hrozbách mořské těžby reaguje hlavně na loňské vyjádření Republiky Nauru, ostrovního státu v Tichomoří, který se chce zasadit o urychlení těžby z mořského dna. V současnosti se jeho snahou zabývá International Seabed Authority –⁠ mezinárodní úřad, který funguje pod OSN a sdružuje 167 členských států. Úřad má už letos přijmout první soubor předpisů pro těžbu na mořském dně, řada odborníků se ale obává, že těžbu státům umožní.

 • Nizozemský dárce spermatu údajně zplodil 550 dětí. Teď za to čelí žalobě

  28. březen 2023
  spermobanka

  Jedenačtyřicetiletý muž z nizozemského Haagu čelí žalobě za překročení limitu, který omezuje množství darovaných spermií. Údajně měl prostřednictvím dárcovství zplodit asi 550 dětí po celém světě. Muž i přes zákaz nabízel své sperma v zahraničí nebo přes sociální sítě. Informuje o tom server Euronews.

  Žalobu na dárce podala organizace Donorkind Foundation, která se zasazuje o práva dětí, jež byly počaty prostřednictvím dárcovství. Připojila se k ní i žena, která v roce 2018 počala své dítě právě darovaným spermatem od nizozemského muže.

  Podle nizozemské legislativy může jeden dárce poskytnout své sperma pro narození maximálně 25 dětí. Podle organizace Progress Educational Trust podporující neplodné jsou limity dárcovství důležité hlavně kvůli tomu, aby úroveň příbuznosti mezi lidmi počatými z darovaných spermií nebo vajíček zůstala podobná jako v celé populaci.

  „Pokud je genetický materiál od jednoho dárce přítomný mezi velkým počtem potomků, zvyšuje se jinak velmi malé riziko, že by dva nevlastní sourozenci spolu mohli vytvořit intimní vztah,“ uvádí organizace.

  Muž měl od roku 2017 zákaz v Nizozemsku darovat spermie, protože ze záznamů vyplývá, že do té doby se díky jeho spermatu narodilo přes sto dětí. Nizozemská porodnická a gynekologická společnost tehdy vyzvala všechny kliniky a spermobanky, aby okamžitě přestaly používat jeho sperma. Muž však v dárcovství pokračoval v zahraničí a využíval i nelegálních kanálů. Své sperma měl nabízet ženám třeba i přes sociální sítě.

 • Nejvíce lidí na planetě bude v polovině století. Populace tak dosáhne vrcholu dříve, než se předpokládalo

  27. březen 2023
  přelidnění lidé dav diváci

  Dlouho obávaná populační bomba možná nevybuchne. Autoři nové studie odhadují, že počet lidí na planetě dosáhne svého vrcholu dříve a bude nižší, než se původně předpokládalo.

  Studie, kterou si nechal zadat The Club of Rome, předpokládá, že při současných trendech dosáhne světová populace do poloviny 21. století svého maxima 8,8 miliardy lidí a poté populace na planetě rychle klesne. Vrchol by mohl přijít ještě dříve, pokud budou státy podnikat kroky ke zvýšení průměrných příjmů a úrovně vzdělání.

  Nové prognózy jsou dobrou zprávou pro globální prostředí, píše deník The Guardian. Jakmile začne počet lidí na planetě klesat, tlak na přírodu a klima by se měl začít zmírňovat. Autoři ale také varují, že klesající porodnost sama o sobě nevyřeší ekologické problémy planety, které jsou způsobeny především nadměrnou spotřebou bohaté menšiny.

  Jeden z autorů zprávy, Ben Callegari, deníku The Guardian řekl, že zjištění mohou být důvodem k optimismu, má to ale háček. „Data ukazují na to, že populační bomba nevybuchne, stále ale čelíme významným výzvám z hlediska životního prostředí. Potřebujeme hodně úsilí, abychom se vypořádali se současným vývojovým nadměrné spotřeby a nadprodukce – a to jsou zásadnější problémy než počet lidí na planetě.“

  Zpráva je založená na nové metodice, která zahrnuje sociální a ekonomické faktory, které mají prokázaný dopad na porodnost, úroveň vzdělání a zlepšení příjmu. V optimističtějším scénáři – ve kterém státy zvedají daně bohatým, aby se peníze mohly následně investovat do vzdělání, sociálních služeb a větší rovnosti – se odhaduje, že počet lidí by mohl dosáhnout svého maxima 8,5 miliardy už v roce 2040. Poté by mohl klesnout zhruba o třetinu přibližně na 6 miliard do roku 2100, dodává deník The Irish Times.

 • Márquez je nejpřekládanější španělsky píšící spisovatel. Předběhl i Cervantese

  27. březen 2023
  Gabriel García Márquez

  Autor knihy Sto roků samoty je na prvním místě seznamu nejčastěji překládaných španělsky píšících autorů 21. století. Gabriel García Márquez předběhl i autora románu Don Quijote Miguela de Cervantese.

  Pro autora, který dal světu Dona Quijota, může být cenou útěchy fakt, že byl nejpřekládanějším spisovatelem ze španělštiny posledních osm desetiletí, píše deník The Guardian. Nový seznam ale teď sestavili výzkumníci z Instituto Cervantes. Tato organizace se španělské kultuře věnuje dlouhodobě a propaguje španělský jazyk po celém světě, mimo jiné také v Praze.

  Aby si institut vytvořil obrázek o tom, kteří španělští autoři byli nejvíce překládáni do 10 různých jazyků (arabštiny, čínštiny, angličtiny, francouzštiny, němčiny, italštiny, japonštiny, portugalštiny, ruštiny a švédštiny), využili výzkumníci data z online databázi knihoven, která obsahuje 554 858 648 záznamů ve 483 jazycích.

  „Chtěli jsme pomoci ostatním výzkumníkům, ale také komukoli jinému, aby mohli efektivněji analyzovat a vizualizovat velké množství informací. Umožní to lépe pochopit, co lidé čtou a co četli. A také vzdát hold všem překladatelům, kteří pracují na šíření knih přeložených ze španělštiny,“ řekla deníku The Guardian Raquel Caleya, vedoucí kultury v Instituto Cervantes.

  Na seznamu nejpřekládanějších autorů do 10 jazyků od roku 2000 do roku 2021 je García Márquez na prvním místě, za ním následují Isabel Allende, Jorge Luis Borges, Mario Vargas Llosa, už zmíněný Cervantes, Carlos Ruiz Zafón, nebo Arturo Pérez-Reverte.

 • Na pláži v Řecku objevili vzácného žraloka šotka. Ale možná je to jen plastová hračka

  27. březen 2023
  Žralok šotek

  Vědci nedávno ohlásili nález vzácného exempláře, který našli na pláži v Řecku. Domnívali se, že se jedná o druh žraloka šotka. Své poznatky zveřejnili v odborném časopise Mediterranean Marine Science. Tento měsíc ale jejich kolegové možná zjistili pravý původ tohoto konkrétního živočicha. Žralok šotek, který vyplaval na řecké pláži, totiž dost pravděpodobně pochází z italské továrny na plastové hračky, píše Ekolist.

  V článku se píše, že parybu na pláži našel amatér Jannis Papadakis. Ten ji opřel o kameny na pláži, vyfotil a snímek poslal místním odborníkům. Netrvalo dlouho a experti na paryby začali objev zpochybňovat. Kritizovali své řecké kolegy a upozorňovali na možný podvrh. Na sociálních sítích i v odborných časopisech se objevily názory, jestli si náhodou nespletli vzácného žraloka s dětskou hračkou. „Něco na něm nesedělo,“ řekl odborník na žraloky David Ebert deníku The New York Times. „Je příliš malý a jeho žábry nevypadají, že by byly skutečně otevřené. Vůbec nevypadá přirozeně,“ dodal Ebert.

  Pochyby o pravosti nálezu ještě umocnil fakt, že se vědci v odborném článku opírali pouze o fotografii a stručný popis zaslaný Papadakisem. Více se o objev nezajímali. V listopadu skupina výzkumníků zveřejnila stanovisko, ve kterém zpochybnila, zda je žralok šotek na snímku vůbec živá bytost. Vědci pak na sociálních sítích zveřejnili snímek plastové hračky žraloka šotka od italské společnosti DeAgostini, která se parybě z Papadakisova snímku až nápadně podobá. „Potvrzuje to naše pochyby? Rozhodněte se sami,“ napsali odborníci.

  Žralok šotek žije v hlubokých vodách podél kontinentálních pobřeží a existuje o něm jen velice málo informací. Známý je ale díky svému vzhledu. Má totiž výrazné, až děsivé čelisti, které mimo jiné inspirovaly tvůrce mimozemských monster ve filmové sérii Vetřelec. Na žraloka šotka jen tak nenarazíte, ve Středozemním moři navíc objeven nikdy nebyl