František Skála: Negooglím. Inspiraci hledám v podstatě svého já

6. duben 2017

Po 12 letech připravil velkolepou výstavu umělec František Skála. Na vernisáži bylo v pražské Valdštejnské jízdárně téměř tisíc lidí. „Zájem mě těší. Jako klasik se však necítím,“ říká umělec, který představuje svou tvorbu od roku 2004. Tehdy měl velkou a úspěšnou výstavu v Rudolfinu. „Svět přede mnou je stále otevřený, vidím i cestu, po které chci dál jít. Jsem šťasten, že se mi podařilo do Valdštejnské jízdárny prorazit.“ O retrospektivu však podle něho nejde.

Od Chalupeckého ceny se v nedávné době poněkud distancoval, i když právě on byl v roce 1991 jejím druhým laureátem. „Z toho, kam se současné umění ubírá, jsem poněkud deprimován,“ říká Skála. „Na letošní výstavě finalistů mě nicméně velice potěšila sochařka Anna Hulačová, která předvedla něco, co tady dlouho nebylo.“

I když Skála vyrůstal a studoval za komunismu, cítí se podle svých slov svobodnější než současní mladí umělci. „Vůbec jim nezávidím,“ říká. „Jsou totiž současným výtvarným provozem dotlačeni k tomu, aby dělali jistý druh umění, a málokdy z toho je cítit skutečná vnitřní autentická potřeba tvorby. Angažovanost je v umění žádána.“ Zní to trochu paradoxně, ale politická angažovanost je podle Františka Skály po dnešních umělcích požadována podobně jako za minulého režimu. „Současný režim jako by si kritiku na sebe sama záměrně instaloval,“ říká. „Jako by právě tím chtěl vytvořit iluzi svobody. Ale je to vážně jen iluze.“

František Skála: Jízdárna

Na umělecké škole Skála nevyučuje. „Tamní poměry bych asi nesnesl,“ říká. „Na vysokých uměleckých školách je tendence všechno, co se studenti mohou skutečně naučit, odbourat. Mám na mysli například kreslení, modelování a další základní věci.“ Sám se nicméně pohybuje často a rád za hranicemi výtvarného oboru. Zpívá, tančí, performuje, hraje. „Všechno beru zcela intuitivně podle potřeby. Ponechávám si naprostou svobodu,“ říká k tomu. „Nejdůležitější je udržet si otevřenou a nezakalenou mysl. Snažím se nezanášet různými informacemi. Negooglím! Inspiraci hledám v podstatě své bytosti, ve svém dětství. Možná proto má tvorba lidi tolik zajímá.“

Výstavu můžete ve Valdštejnské jízdárně vidět až do 3. září 2017. Je možné zúčastnit se také komentovaných prohlídek s autorem nebo s kurátorem Tomáše Pospiszylem.

autor: Matěj Samec
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.