Grime jako pilíř Flámu a součást hudební cesty Kewua a STEADYho

13. leden 2023

Mnoho lidí vnímá grime jako britskou odpověď na americký fenomén hip-hopu, to ovšem není pravda. Grime oproti hip-hopu čerpá z UK garage, jamajského junglu, ragga nebo i pravého britského dubstepu.

Jako první track zazněl legendární Rhythm n Gash od Rebound X. Grimoví experti se do dnešního dne hádají ohledně původu vokální stránky beatu. Někdo tvrdí, že se na něm objevil vysamplovaný hlas Whitney Houston a někdo zase tvrdí, že vokály patří neznámé indické zpěvačce ze ztraceného vinylu, který si Rebound X jistě střeží doma v zamčeném sejfu. Toto však nebyl jediný vokální přídavek k tomuto beatu. Tento instrumentál, riddim či beat byl později zpopularizován samotným Skeptou a to trackem I Spy z alba Microphone Champion, který později udal trend.

V roce 2002 vznikl Pulse X od Youngstar. Mnoho grimových nadšenců donedávna žilo v domnění, že to byl první čistě grimový instrumentální beat. V roce 2016 byl zveřejněn článek o údajně prvním grimovém beatu, který vznikl jako hudební doprovod k finálnímu boss battlu ve hře Wolverine: Adamantium Rage už v roce 1994. Mladý producent Dylan Beale se tak (nejspíše omylem) dostal do análů grimu, kdy při použití typických eski zvuků, čtvercové basy a smyčcového staccata vytvořil jeden z prvních beatů žánru, který bude dalších 20 let dominovat britským ostrovům.

Grime je založený na rivalitě. Krásným příkladem toho je událost Lord Of The Mics, kde se dva MC’s (Microphone Controllers) od roku 2004 setkávali v pomyslném grimovém ringu u Jammera (organizátora akce a člena Boy Better Know) ve sklepě. Tato událost byla nejen revoluční co se týče obsahu legendárních clashů (podobné americkým rap battlům), ale i jako jedna z prvních akcí která byla zfilmována a později na DVD nosičích distribuována, což umožnilo posluchačům poprvé vidět své oblíbené MC’s. Historicky první zfilmovaný clash byl mezi MC’s Wiley a Kano, který STEADY doporučuje shlédnout každému nadšenci grimu.

Kdo vlastně vymyslel Grime? Jak se od začátku vyvíjel? A jaké jsou jeho stavební kameny? To a mnoho více se dozvíte v nejnovějším grimovém speciálu Flámu!

autoři: Kewu , STEADY
Spustit audio