Grundfunk uctil památku Ramseyho Lewise a obohatil éter o afrobeat i jazz

22. září 2022

Jakkoliv je září bohaté na množství vycházejících alb, tentokrát jsme museli především smeknout před kariérou pianisty a skladatele Ramseyho Lewise, který v pondělí 12. září zakončil svou 87 let dlouhou pouť hudebním světem, v němž po sobě zanechal na osm desítek alb, ať už sólových, těch se svým jazzovým triem, nebo s uskupením Urban Knights. Naším hlavním tématem tak tentokrát bylo vzdání holdu tomuto neobyčejnému umělci. 

OPOLOPO si nedávno vzal do parády skladbu Fly Me With You od Los Charly's Orchestra s hostující Heidi Vogel  a takhle to dopadlo.

Narazit na nové album Leroye Burgesse mají možnost jen opravdoví šťastlivci. Pokud jej opravdu pilně nesledujete, mohla by vám jeho deska These Days lehce uniknout. Album vyšlo v úterý 13. září  a můžete si ho poslechnout třeba tady.

V pondělí 12. září přišla smutná zpráva, že nás opustila jedna z legend – pianista a skladatel Ramsey Lewis, vzdát mu hold ve vysílání byla tedy pro nás naprostá povinnost!

The New Mastersounds se po britském Leedsu, odkud pocházejí, a americkém Nashvillu, který si zamilovali, pro svou sedmnáctou studiovou desku přestěhovali na Island. Pokud ale čekáte, že to mělo nějaký vliv na desku The Deplar Effect, tak budete asi překvapeni mírnými prvky afrobeatu, kterými také oplývá. Kdepak, z této desky žádná Björk nevykvetla.

Vlnu afrobeatu zastupovali tentokrát i australští The Shaolin Afronauts, kteří se po osmi letech vrací s pětialbovým opusem The Fundamental Nature of Being, který se zatím dočkal pouze vinylového vydání a v digitálu bude vycházet postupně po jednotlivých částech v následujících týdnech.

A konečně také domácí půda saxofonista František Kop si během všech těch lockdownů posledních let udělal radost a pro své fanoušky připravil svou čistě sólovou desku Chillies, ze které jsme hráli ve vysílání dvě ukázky v rámci pravidelné rubriky Groove Window.

Dílo nazvané New Standards je něčím, o čem se bude teď hodně mluvit. Jeho autorka Terri Lyne Carrington vytvořila sešit s celkem 101 novými standardy, jejichž autorky jsou pouze ženy. Udělala to poté, kdy před čtyřmi lety s hrůzou zjistila, že klasický Great American Songbook je plný autorů a autorky, aby v něm člověk (marně) pohledal. Druhým úkolem, který si tato výjimečná bubenice a autorka dala, je na delší lokte. Kromě sehnání všech 101 kompozic se totiž rozhodla je všechny postupně nahrát a prvních 11 z nich je tak zpracováno na právě vyšlém albu New Standards Vol. 1. 

Na v pořadí čtrnácté desce hnutí Jazz Is Dead se představuje kontrabasista Henry Franklin  alias The Skipper. Osm kompozic, které dával dohromady spolu s Adrianem Youngem a Ali Shaheed Muhammadem najdete k poslechu a podpoře tu.

Playlist dílu najdete tady

Spustit audio