Halucinace pod dohledem šamana i EEG. Jak by mohl psychedelický lék bojovat proti depresím a úzkostem?

22. červenec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy halucinace - LSD - psychedelika

„Každá kultura má svou drogu, v Amazonii je ayahuasca tradičním psychedelickým nápojem. Domorodí obyvatelé ho používají k propojení s přírodou a k léčení,“ řekl v rozhovoru Martin Kuchař, člen české vědecké výpravy Neuron do Jižní Ameriky. Tým, jehož je Martin členem, zkoumá ayahuascu. Nápoj obsahující psychoaktivní směs rostlin, který připravují domorodí obyvatelé.

„Pod pojmem ayahuasca je většinou myšlen psychotropní nápoj složený ze dvou rostlin. V každé zemi je nazýván trochu jinak a má trochu jiné složení. To může komplikovat výzkum, pro testy je třeba mít složení přísně definované,“ proto Martin Kuchař zjišťuje přesné chemické složení a hledá ideální poměr použitých rostlin. Kmen, se kterým expedice navázala přátelské vztahy, si říká Huni Kuin a jeho členové žijí v Brazílii a v Peru.

Ing. Martin Kuchař, Ph.D., pracuje na Vysoké škole chemicko-technologické a v Národním ústavu duševního zdraví. Do Brazílie a Peru vyráží s kolegy a kolegyněmi v expedici nazvané Neuron.

„Lidské chování je naučené, závislý na alkoholu se naučil, že mu látka dělá dobře. Mozek si pamatuje, jaké chování mu způsobuje blažený stav, to je princip závislosti.“ Mozek se ale může měnit, hovoří se o tzv. neuroplasticitě. Předpokládá se, že psychedelický zážitek po vypití nápoje přetransformuje synapse v mozku. Nestane se tak během jednoho sezení, podání látky musí být opakované. A právě neuroplasticitu může ayahuasca a další psychedelické látky podporovat a pomáhat tak přepsat v mozku nežádoucí škodlivé způsoby myšlení a jednání.

Martin Kuchař

Martin Kuchař a jeho kolegové a kolegyně nestudují jen ayahuascu a její účinnou látku Dimethyltryptamin (DMT), ale také v západní medicíně známější látky, jako jsou psilocybin, LSD nebo méně prozkoumaný ibogain. Tyto látky by mohly léčit deprese, úzkosti, posttraumatickou stresovou poruchu, závislosti a urychlovat psychoterapii. Látky poruší filtrační mechanismus mozku, který je pak zahlcen informacemi, to způsobuje velmi intenzivní pseudohalucinace, vize, objevují se silné emoce. Mnoho lidí popisuje takový zážitek jako život měnící a nesrovnatelný s ničím ostatním.

Psychedelika mohou být pro zdraví nebezpečná, ale nezpůsobují závislost a mají nízkou toxicitu. Otrávit se jimi je téměř nemožné. Člověk pod vlivem se ale může zranit v prostředí, ve kterém se vyskytuje. Většina psychedelických látek je v Česku na seznamu zakázaných.

S Martinem Kuchařem jsme se v rozhovoru probírali možná rizika i přednosti využití psychedik i problematiku převodu tradičních postupů do moderní medicíny. Poslechněte si celý rozhovor o poznatcích české expedice, která v Amazonii zkoumala možné využití psychedelik.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Související