Hella ve Špíně: Děláme to pro sebe

15. duben 2016

Špínou už prošli nejrůznější muzikanti, lidi, kteří muziku nahrávají a míchají, kteří ji vydávají, kteří pořádají koncerty a festivaly. Tentokrát jsme ale ve studiu přivítali část party, která doslova vlastníma prackama vybudovala unikátní prostor, kde se potkává punková etika, skateboarding a radikálně špinavá muzika. A zároveň uštědřuje mlaskavý políček pragocentrismu. Vítejte v Újezdu u Cerhovic, vítejte v Helle!

Nenechte se zmást trampsky znějícími přezdívkami újezdské delelegace – Vumáč, Háďa a Fousek jsou hlavně pankáči jako řemen. Během špinavé hodinky nám vyložili, odkud se vzal nápad stvořit ve stodole vesnického statku místo, kde se můžou kamarádi potkat na kus řeči, zajezdit na prkně a zařádit na koncertě. Snad až se zbytečnou skromností popsali, jak se vlastnoručně vyrábí rampa a rádiusy, jak se stane, že do několikasethlavé středočeské vesničky jezdí hrát kapely z celého světa a chodí na ně víc lidí než v Praze. Poslechněte si, co všechno obnáší existence a provoz místa, jakým je Hella – od sousedských vztahů přes specifickou výzdobu po koncertní dramaturgii.

Hudební náklad byl samozřejmě ve znamení muziky, která v minulosti dávné i bližší na Helle duněla naživo. A mezi námi, už dlouho se ve Špíně nehrály takové chlívnosti. Vajolence, kóry, metaly a na odlehčení něco slovenského punkového humoru. Kdybyste to totiž nevěděli, kántristi majú kárované flanele. Košele.

Spustit audio