Hergot!: Kabala jako věda?

3. únor 2019

Kabala je tajemná tradice, se kterou je spojena celá řada mýtů a nejrůznějších zavádějících představ. Během staletí se také rozvinuly různé přístupy a myšlenkové směry, které se ke kabale odkazují – kromě tradiční kabaly, která je spjata s judaismem, se tak mluví například i o kabale křesťanské a ezoterické. I to by ovšem bylo příliš zjednodušující.

Své pojetí kabaly přišli do Hergot!u představit Vladimír a Zoltán, členové československé větve mezinárodního hnutí Bnej Baruch. Toto hnutí nazývá kabalu vědou – nejvyšší vědou, která vede k poznání nejvyššího přírodního zákona. Kabala tak v očích členů a členek Bnej Baruch nemá nic společného s mystikou nebo náboženstvím vůbec. I proto Vladimír a Zoltán mluví důsledně o přírodě, nikoli o bohu.

Kabalisti

Základním principem přírody je pro ně spojení. Podobně jako vlivem gravitační síly padá kámen k zemi, jsou k sobě nejen lidé, ale všechno živé přitahováno silou spojení. Války, nemoci a přírodní katastrofy tak kabala v pojetí Bnej Baruch vysvětluje jako reakci přírody na to, že se člověk zákonu spojení snaží vzepřít: po každé katastrofě totiž přichází vlna solidarity a nezištné pomoci. Kdybychom se řídili zákony přírody, mohla by tak společnost fungovat i bez katastrof, říkají Vladimír a Zoltán.

Zajímá vás víc? Jak konkrétně se zákonům přírody přiblížit? Jak funguje hnutí Bnej Baruch a na jakých základech stojí? Pusťte si celý pořad!

autoři: Dominik Čejka , Jan Škrob , Petr Wagner
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.