Hergot!: Padesát let od smrtí Martina Luthera Kinga Jr.

15. duben 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Martin Luther King přednáší ve Washingtonu svůj slavný projev „Mám sen“ (I Have a Dream)

Nedávno uplynulo padesát let od smrti Martina Luthera Kinga, jednoho z nejvýznamnějších vůdců afroamerického hnutí za občanská práva. Už v útlém věku se stal zásadní osobností ve své komunitě a během dalších let získal mezinárodní uznání. My si ho připomeneme s Robinem Ujfalušim, který se zabývá jeho politickým myšlením.

Martin Luther King pocházel z jihoamerické farářské rodiny a byl baptistickým kazatelem. Ve svých šestadvaceti letech se však stal jedním z lídrů amerického boje za občanská práva. Díky svému farářování byl Martin Luther King uznávanou autoritou ve své komunitě a časem se proměnil i v silnou politickou osobnost. Dlouhodobá praxe z kázání mu pomohla stát se skvělým řečníkem. „Martin Luther King měl inspirativní projevy, byl schopný mluvit k různým typům publika. Velice účinně otevíral témata a zajímavě o nich mluvil,“ říká Robin Ujfaluši.

King nebyl pouze pastorem, ale také intelektuálem. Studoval doktorské studium a zbýval se také filozofií. „Když se jeho jednou ptali, jakou knihu by si vzal na opuštěný ostrov, kdyby to neměla být Bible, řekl, že by to byla Platonova Ústava.“ V ní jsou totiž podle Kinga všechny zásadní společenské otázky. Možná dnes nacházíme jiné odpovědí, ale ptáme se pořád stejně. Luther King se inspiroval mnohými světovými osobnostmi. Ve svých projevech nejmenoval pouze Platona, ale také Shakespeara nebo svatého Augustina. King dobře sledoval světové dění a velmi často cestoval, například v Indii se inspiroval Gándím.

Robin Ujfaluši

V druhé polovině šedesátých let akcentoval držitel Nobelové ceny míru King sociální otázky. „King mohl zůstat ve svém tématu, on se však posouvá dál a vidí souvislost mezi sociálními otázkami, segregaci a diskriminaci a nerovnostmi. Začíná více podporovat iniciativy, které tyto témata řeší.“

Jaká další témata ho zajímala? Jak Martina Luthera Kinga vnímali na severu Spojených států? Pusťte si celý nový díl Hergotu!

autoři: Fatima Rahimi , Petr Wagner , Jakub Ort
Spustit audio