Hergot!: Romská spiritualita a návštěvy ze záhrobí
Tento týden jsme oslavili Mezinárodní den Romů a při té příležitosti se tým Hergot!u vrací k tématu, kterého se už kdysi dotkl: Romové v České republice a na Slovensku se v drtivé většině hlásí ke křesťanství, ale jejich spiritualita má svá kulturní specifika.
Zbyněk Andrš z Filozofické fakulty Univerzity Pardubice se ve své práci zaměřuje také na zvláštnosti romského pohřbívání a představ spojených se smrtí. Dostane se tak i na výsostné téma revenantství, zásadní prvek romské spirituality a kultury. Revenant, romsky „mulo“, je nebožtík, který se tři dny po smrti vrací z hrobu. Často má zlé úmysly, ale není to pravidlem. „Mulo může být i přátelský, přicházet v touze sdílet se se svými blízkými,“ říká Andrš. Mnoho Romů má přímou zkušenost setkání s mulem. Zbyněk Andrš ale zdůrazňuje, že víra v revenanty – podobně jako mnoho dalších představ – nebyla vždy specifikem Romů. Romové si jen udrželi řadu přesvědčení, na která majoritní společenství skoro nebo úplně zapomněla.
Těžko se také hledá odpověď na otázku, jestli lze mezi zvyky a duchovními představami dnešních Romů nalézt něco, co by bylo přímo indického původu. Zbyněk Andrš vysvětluje: „Od doby, co Romové odešli ze své prapůvodní indické domoviny, uplynulo mnoho staletí a prošli celou řadou různých prostředí. A protože úplně původně máme stejné indoevropské kořeny, není možné jasně rozlišovat.“
Romové se dnes od majority odlišují především tím, že drtivá většina z nich věří v Boha a tuto víru prožívá na osobní úrovni. Podobně jako u majority roste i mezi Romy popularita letničních společenství, což je způsobeno jednak tím, že tradiční romské prožívání víry má blízko k emotivní spiritualitě letničních, ale také tím, že v rámci letniční tradice působí mnoho romských pastorů a jsou celé romské sbory s bohoslužbami v romštině. Přísnost letničních ve věcech souvisejících s magií trochu naráží na romské tradice, ale mnoha romským věřícím nedělá problém obojí skloubit.
Romská spiritualita je barevný a živý svět, který se pozvolnou asimilací pomalu ztrácí. Nahlédnout do něj můžete společně s novým Hergot!em, stačí kliknout a poslechnout si celý pořad.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka