High Five Emila Hakla: Česká literatura rozhodně není slaboučká

18. září 2015

Od Tří mušketýrů až po současnou českou literaturu, takové je rozmezí výběru nej pěti knih dvojnásobného držitele ceny Magnesia Litera Emila Hakla. Od známých jmen ale zabrousil i mezi v Česku zatím málo publikované autory.

Alexandre Dumas – Tři mušketýři
Dumas napsal Tři mušketýry tak plasticky a sugestivně, že jsem měl tehdy dojem, že jsem v tom prostředí, úplně jsem se tam prolnul. To je jev, který mě později potkal u několika počítačových her.

Blok 60. let
To je hodně silné období. Mnozí z autorů, kteří působili v 60. letech, napsali svá díla dřív, ale ta vycházela právě v šedesátkách. Pro spoustu lidí to byl příjemný šok, číst Hrabala, Škvoreckého, Mňačka a řadu dalších.

Čtěte také

Jan Zábrana
Jan Zábrana je spíš překladatel, i když zároveň autor mistrovských povídek. Přeložil tak zásadní autory, jako jsou Bunin, Babel, Solženicyn, Joseph Conrad, a spoustu amerických prozaiků a básníků. Bez něj by tato literatura nebyla úplná a určitě ne tak kvalitně přeložená.

Robert Perišić
V poslední době mě zaujal chorvatský spisovatel Robert Perišić, jemuž tady bohužel zatím vyšla jen sbírka povídek. Robert je mistr kratinkých povídek, jeho poetika je holá, poměrně drsná, nepotrpí si na žádné velké metafory a je přesný, říká věci tak, jak jsou. Mistr zkratky, víc se o něm člověk dozví, až když tu knihu otevře.

03355260.jpeg

Něco ze současné české literatury
Pořád se říká, že je móda říkat, že česká literatura je slaboučká, trochu kulhá a babrá se pořád ve stejných tématech. Čeští autoři, ke kterým se pravidelně vracím, jsou autoři jako Ladislav Šerý, David Zábranský, Patrik Linhart, Jan Novák a spousta dalších. Láďa Šerý, jehož Laserové romance a další spisky s sebou nosím denně v tašce, tak toho čtu kontinuálně. Začal jsem ho číst a vlastně ještě nepřestal. On je vzděláním filozof, ale v podstatě to jsou filozofické eseje, úvahy, ale svrchovaně literární. Teď mu má vyjít kniha Nikdy nebylo líp ve Fra, tak se všichni, kdo ho máme rádi, těšíme. Nemyslím si, že je na tom současná česká literatura tak zle, jak se porůznu tvrdívá.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.