Hlavně si chceme užít spoustu legrace! Kapela Tamara přináší ve svých singlech soundtrack letošního léta

14. srpen 2020

„Nadvládla posmutnělých bílých kluků s kytarou je pryč, nejlepší indie rock dnes dělají holky!“ napsal před pár lety server Pitchfork v návaznosti na několik úspěšných debutů od projektů, jako jsou Soccer Mommy nebo Snail Mail. Tamara sice otevřeně ze žádné ze zmíněných kapel nečerpá, nicméně má podobný potenciál nabourat zajeté koleje místní scény. Nenuceně a s lehkostí. Špína si samozřejmě nenechala ujít příležitost a poodhalila roušku jejich tajemné existence.

Pražskou pětici Tamara tvoří Natálie, Majda, Kristýna, Tamara a Štěpán, kteří se různě potkávali v Praze na koncertech nebo třeba ve škole. Nápad založit si kapelu vznikl někdy před dvěma roky a vzhledem k tomu, že kromě Štěpána, který působí například ještě ve skupině Cold Cold Nights, ani jedna z holek v žádné kapele předtím nehrála, neměly zpočátku od projektu žádná velká očekávání. Prostě si to chtěly vyzkoušet, představa hraní v kapele nebo učení se na nástroje byla lákavá. Po prvním, trochu neoficiálním vystoupení pro pár kámošů ve zkušebně se postupem času z Tamary stala jedna z koncertně nejaktivnějších debutujících kapel a letos na jaře vydali dva singly – Kiddos a Arizona.

Tamara funguje především na přátelství a na touze užít si společně co nejvíc zábavy. To odráží i klip ke skladbě Kiddos, který vznikl trochu náhodou, když se Tamara vydala odehrát koncert do Liberce a vzali si s sebou i kameramana a střihače v jedné osobě. Za českými texty stojí především Natálie s Majdou, lakonicky a poeticky popisované situace a dojmy ze života vznikají jejich společnou prací, a jak samy popsaly, občas to chvíli trvá, než se s nimi pochlubí kapele.

Většinou se při psaní inspiruju spíš u nějakých anglických textů nebo u zahraničních kapel, popisuje Majda, s čím přichází do kapely. Jedno léto je nicméně v psaní hodně inspirovala poezie a tvorba malířky a sochařky Adrieny Šimotové, konkrétně titul Hlava k listování. Jsou tam básně, které jsou sice mnohem poetičtější, než co děláme my, ale zas se to snažíme třeba nějak aplikovat na současnou dobu, dodává Natálie k období, kdy si s Majdou navzájem přeposílaly verše, které se jim z díla Šimotové nejvíc líbily.

Kdo je v kapele Tamara největší hudební znalec? Jaké to pro některé z členů bylo, když museli poprvé vystoupit na pódium? Plánuje Tamara natáčet další klip a z jakého důvodu? Dočkáme se desky? Co mají společného s kapelou Dybbuk / Zuby nehty? Proč se zatím rozhodli vydat cestou DIY nahrávání i vydávání singlů? A jak se vlastně všichni dali dohromady? Poslechněte si celý rozhovor s pražskou kapelou Tamara ve Špíně!

Playlist:

Tamara Arizona
Alvvays Party Police
Girlpool American Beauty
Tamara Tim a Don
Pacino Město
Built To Spill Carry The Zero
Tamara Kiddos

autoři: Judita Císařová , Miloš Hroch
Spustit audio