Homosexualita v dějinách české kultury

2. leden 2012

Autorskému kolektivu kolem Martina C. Putny v nakladatelství Academia na sklonku roku 2011 vyšla velká tematická monografie Homosexualita v dějinách české kultury.

Martin C. Putna se narodil roku 1968. Je to literární vědec prozaik, překladatel, editor a historik. Vystudoval filologii a teologii, vyučuje na Karlově univerzitě, od roku 1998 je docentem srovnávací literatury. V letech 2008–2011 působil jako ředitel Knihovny Václava Havla. Vydal několik monografií (např. Václav Havel. Duchovní portrét v rámu české kultury; Obrazy z kulturních dějin americké religiozity nebo Česká katolická literatura v kontextech 1918–1945), prózu Kniha Kraft a souborů esejů My poslední křesťané. Dále také např. spolupracoval jako autor a moderátor a Českým rozhlasem 3 – Vltava.

Kniha Homosexualita v dějinách české kultury slovy nakladatelovy anotace představuje první souborné zpracování tématu homosexuality v české kultuře, konkrétně v literatuře, výtvarném umění, divadle a filmu. Ve čtrnácti monografických kapitolách jsou zde shromážděny dosud méně známé či jen částečně reflektované poznatky o homoerotickém cítění či přímo homosexualitě v díle jednotlivých českých umělců. Až na výjimky jsou v centru pozornosti díla přispívající k formování novodobé homosexuální identity a vnímaná v homosexuální komunitě jako kanonická. K této práci se pod vedením Martina C. Putny sdružili čeští (nebo v Čechách žijící) badatelé různých humanitních oborů, většinou střední a mladší generace.

Co je to homotextualita, proč tam není v monografii zastoupena hudba, kdo jsou esencialisté a kdo konstrukcionisté, jestli je česká kultura co do homoerotických témat něčím specifická a proč přijde Zdeněk Troška do pekla, se dozvíte v záznamu živého vysílání Odpolední session.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.