Honza na cestě: Přešel jsem Jižní Ameriku z Kolumbie do Chile, po 10 000 km jsem do cíle dokulhal

21. duben 2020

Jan Rendl alias Honza na cestě ušel 10 000 kilometrů po Jižní Americe. Vydal se z kolumbijské Bogoty přes Ekvádor, Peru, Bolívii a Argentinu do Chile. Trvalo mu to 315 dní.

Honza Rendl říká, že vždy rád stopoval, ale v Jižní Americe se mu to nehodilo. „A tak mě jednoho rána napadlo, že půjdu pěšky. Trasu jsem plánoval spíš za pochodu a ve finále byla o 4000 km delší než při prvním plánování na Googlu.“ Hned v prvních dnech v Kolumbii se vydal do čtvrti, ve které nebylo bezpečno a ze které ho místní lidé radši vyhodili. „Byl jsem z toho zděšený, nebyl jsem na to připravený, hranice mezi chudými a bohatými je v Jižní Americe velmi tenká,“ přibližuje Honza jednu ze svých úvodních zkušeností.

Hornické město Potosi, Bolívie

250 tisíc výškových metrů a 27 tisíc fotek

Nakonec v průběhu své cesty zdolal převýšení zhruba 250 000 metrů, šel pouští, pralesem, duhovými horami, kolem inckých památek a (skoro) vylezl na nejvyšší horu Bolívie. Postupně posunul průměr přes hranici 40 nachozených kilometrů denně. Pravidelně o cestě publikoval na svém facebookovém profilu. Po návratu tam mimo jiné napsal, že má 27 000 fotek a plánuje o putování napsat knihu.

Na konci nic velkolepého nečeká

Různé zdravotní problémy Honzu Rendla provázely po celou dobu, ale kvůli tomu, že se opařil při vaření, v Chile nakonec doslova dokulhal do cíle. Jak sám říká, na konci cesty ho „nic velkolepého nebo symbolického nečekalo“. Závěr navíc poznamenala koronavirová pandemie, cesta naplánovaná až do Santiaga de Chile skončila o něco dříve, na 10 000 kilometrech. Cestovatelský pořad Casablanca s Janem Rendlem jsme vysílali na dálku, z domácí karantény po jeho repatriačním příletu domů do Česka.

Argentina

Kolik vody je potřeba na přechod chilské pouště? Která země byla Honzovou nejoblíbenější a proč? Poslechněte si kompletní záznam cestovatelského magazínu Casablanca. Sledujte taky facebookovou stránku pořadu, ať vám neuniknou další díly.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio