„I herec má právo říct NE.“ Šeptem o práci intimní režisérky, Sex Education a sexu ve filmu po metoo

24. únor 2020
Šeptem

„Před Weinsteinem se mělo za to, že herci musí být stateční. Jsi herec/herečka, tak bys neměl(a) mít problém se svléknout. Každý přitom máme k tělu jiný vztah. Režiséři by měli pochopit, že není vhodné překračovat „no go“ oblasti. Zásadní je otevřená obousměrná komunikace,“ vysvětluje intimní režisérka Ita O'Brien klíčové pravidlo dobře natočených sexuálních scén. Sama funguje jako spojka mezi herci a štábem.

„Does my sex offend you?“ je improvizované představení zachycující dynamiku sexuálního zneužití. Právě při jeho zkoušení před pěti lety si tehdejší tanečnice a pohybová režisérka Ita O´Brien uvědomila, jak nelehké je takovou situaci věrně a citlivě předvést a přitom nezpůsobit újmu žádnému z aktérů. Tak vznikla myšlenka soustředit se jako pedagožka na výuku pohybu souvisejícího s intimitou a sexem. Ve filmové branži je dnes Ita O'Brien zavedené jméno, jen v roce 2019 spolupracovala s patnácti různými produkcemi včetně Netflixu, HBO, BBC nebo Amazonu. Kromě Sex Education má na kontě série Gentleman Jack, Watchmen, Hanna nebo Normal People.

„Intimní a sexuální scény musí být jasně vymezeny, včetně líbání, míst vzájemných dotyků. Znamená to i srozumitelný jazyk a strukturovaný popis, krok za krokem – položí ti ruku na tvář, kolem pasu atd.,“ vysvětluje část svého know-how Ita a dodává, že je na zvážení režiséra a produkce, jestli si vystačí s instrukcemi na jejím webu, nebo si najmou ji samotnou jako v případě populárního seriálu o dospívání a sexu Sex Education. „V závěru první série Sex Education je scéna, kde se Eric a Adam perou. Pak si plivnou do obličeje a políbí se. Nechtěli jsme, aby šlo o skutečné plivnutí. Takže jsme před kameru umístili bariéru, skutečné plivnutí zastavili a pak make-upem vytvořili falešná plivnutí na tvářích herců,“ zastavuje se Ita nad jednou z problematičtějších scén první série.

Ve vztahu k intimitě a sexu musela sama režisérka ujít dlouhou cestu, pochází totiž z irské katolické rodiny, kde se – jak prozrazuje - o sexu nemluvilo vůbec. Dnes k intimnímu obsahu přistupuje s maximální otevřeností a respektem. „Musím být schopná podat autentickou výpověď o různých typech vztahů a intimního života, zkoumám rozmanitost genderu, sexualit, komunit. Třeba u historického seriálu Gentleman Jack, jehož předlohou jsou deníky Anne Lister, jsme potřebovali zachytit milostný vztah dvou žen z ženské, ne mužské perspektivy. Tedy pečlivě vykreslit postavy, jejich vztah a podle toho citlivě rozehrát i ten intimní vztah.“

Jaké filmy posledních let budily největší kontroverze? Život Adèle, Nymfomanka, The Brown Bunny. Poslechněte si penetraci Šeptem magazínem Čelisti v závěru podcastu!

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka