Ilustrátorka Anna Skoumalová: Ráda zachycuji rostliny, které ještě nikdy nebyly popsány

19. prosinec 2019

„Vědecká ilustrace je poměrně okrajový žánr. Pro vědce je ovšem nezbytná. Fotografie je sice přesný záznam skutečnosti, ale my vytváříme obraz potřebný pro vědecké zkoumání. Ilustrace musí být jasná, čistá a nauková, což fotografie většinou není. To je náhodný výsek skutečnosti, a my potřebujeme zaznamenat znaky objektu,“ popisuje důležitost vědecké ilustrace Anna Skoumalová.

Práce na vědecké formě ilustrace patří mezi náročná a ukázněná povolání. Ilustrátorka Anna Skoumalová pracuje v oboru již 40 let a využívá techniku akvarelu. Svými ilustracemi doplnila desítky botanických knih a učebnic. Na konci loňského roku jí vyšel akvarelový atlas Rostliny naší přírody, na kterém spolupracovala s botanikem Lubomírem Hroudou. Atlas letos získal cenu nejlepší knihy roku od Akademie věd České republiky.

Ilustrátorky Anna Skoumalová a Martina Nacházelová

„Jedna věc je ilustrace jako součást vědeckého díla. Druhá, že i když je obrázek třeba nepatrně nepřesný, tak někoho zaujme a je pak dobře využitelný v publikacích zaměřených na popularizaci přírody a její ochranu. Může tak zvýšit zájem o přírodu a zvířata u dětí, což byl také můj případ,“ doplňuje Martina Nacházelová.

Co přesně znamená birdwatching a jaké zážitky z něj můžete mít? Poslechněte si celý rozhovor s ilustrátorkami Annou Skoumalovou a Martinou Nacházelovou.

Spustit audio