INTRO: Dadaistický punk s komiksovým nádechem. Feministky ILL pronásledují obří kosmický penis

Ill - We Are Ill
Ill - We Are Ill

Dlouho jsme byli zvyklí, že z Manchesteru přicházejí spíš melancholické kapely – za všechny stačí uvést Joy Division nebo The Smiths. Psychedelická kytarovka ILL ale na tenhle odkaz kašle a do hry na debutové desce WE ARE ILL přináší naštvanost, skvělé melodie i humor. Jaký je příběh nejzábavnější anglické kapely roku 2018?

Skupina bojovnic skrývající se pod názvem Alien Babes, která odpovídá sestavě Ills, pronásleduje po celém vesmíru nejobávanější monstrum. Space Dick je napůl želva a  napůl houba, která symbolizuje upachtěný patriarchát, pro který už není místo ani v kosmu. Alien Babes, oblečené v retro sci-fi kostýmech odkazujících na filmy jako Metropolis nebo Zakázaná planeta, toho po cestě samozřejmě zvládnou víc: jenom tak mimochodem třeba rozkopnou komiksovou bublinu s nápisem Brexit. To všechno ve videoklipu, který vypadá jako kombinace dadaistického britcomu The Mighty Boosh s feministickou verzí šedesátkové československé komedie Kdo chce zabít Jessii?.

Ill

Video k písni Space Dick od manchesterských ILL se na internetu objevilo už v roce 2016. Díky tomu si skupiny všiml deník The Guardian a zařadil ji do článku Future 50, ve kterém shromáždil vycházející hvězdy ostrovní hudby. Od začátku ale bylo jasné, že ILL nebudou cílit na hitparádové příčky – na to byla celá jejich estetika hodně ujetá, pokřivená a provokativní a hudba moc ušpiněná, garážová a nespoutaná. Jejich další singl ILL Song je prošpikovaný odkazy na britský zdravotní systém National Health Service a svým vizuálem připomíná nemocniční seriál Larse von Triera Království – rozhodně to ale nebyla letní hitovka. Kromě pořádné porce energie je totiž plná existenčních úzkostí a scén jako z béčkového hororu. Zpěvačka Harri Shanahan ostatně v rozhovoru pro magazín The Quietus vysvětlila pointu songu dost jasně: „Mám problém s duševním zdravím a všichni mi akorát říkají, abych se uklidnila a vzala si prášek. Proto jsem napsala ILL Song – i naše nejveselejší písně totiž mají temný podtón.“

ILL letos v květnu vydaly debutovou desku, a pokud někdo čekal, že bude skupina pokračovat v sypání odpíchnutých garážových jednohubek, musel se trochu podivit. Ačkoliv se totiž kapela ve svých singlech profilovala jako formálně nepříliš experimentální odvar z prověřených punkových formulí, prozaicky nazvaná deska WE ARE ILL je o něco dobrodružnější. Výhružná šestiminutovka Bears s nepříjemně výhružným refrénem I’ll Feed You to My Bears totiž jenom umetá cestu desetiminutovému psychedelickému tripu Slithering Lizards. Na něm jako by ILL pomocí okultních rituálů přivolávaly na pomoc všechny démony s jediným cílem – zničit všechno, co momentálně kapele stojí v cestě.

INTRO je nepravidelný seriál Radia Wave, ve kterém vám chceme představovat začínající a zatím nepříliš známé hudebníky a vycházející hvězdy aktuální popové i experimentální scény z celého světa.

ILL je totiž navýsost politická skupina, nemají ale nic společného s liberálním poučováním, chvástavým protlačováním své jediné pravdy nebo hrou na mravní a morální autority. Jejich zbraně jsou úplně jiné – energie, pronikavý a hodně přesně namířený smysl pro humor, schopnost zkombinovat odkazy na sci-fi filmy, komiksy, DIY estetiku a punk do hodně nakompresované zvukové koule, která jako fireball spaluje všechno okolo. Jeden často opakovaný vtip říká, že jestliže osm lidí na světě vlastní polovinu všeho majetku, liberální feministky chtějí, aby aspoň čtyři z nejbohatších lidí na světě byly ženy. ILL ale mají trochu jiný plán – v jejich světě peníze neexistují vůbec. Místo toho se platí zábavou, sebevědomím a jednoduchou touhou dělat si cokoliv, co uznají za vhodné.