Jak zorganizovat dobrý seznamovák? Vyjasněte si pravidla, radí ombudsmanka
Iniciativa Nahlas společně s ombudsmankou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze připravily workshop pro zájemce a studenty, kteří pořádají seznamovací kurzy. Co by doporučili organizátorům a také účastníkům?
„Všichni z nás seznamováky organizovali na různých katedrách, tak jsme si uvědomovali, že to je prostředí, kde se často potkávají lidi v různém vztahu k fakultě a kde potom nejsou vztahy úplně vyjasněné, protože je to neformální a nestandardní situace,“ zmiňuje jeden z impulsů pro pořádání workshopu doktorandka Adéla Provazníková z iniciativy Nahlas. Dalším podnětem byly otázky, se kterými se obraceli organizátoři přímo na ombudsmanku Pavlu Špondrovou.
„Je důležité vyjasnit si, kdo je tím organizujícím subjektem a kdo akci pořádá,” upozorňuje Špondrová. „Odpovědnost jde za pořádajícím subjektem,“ říká ombudsmanka a dodává, že například zapsaný spolek v takovém případě poskytuje zboží a služby, na což se vážou určité zákony. „Stávalo se, že přihlášky podepisovali jenom konkrétní studující a vlastně sami sebe zavazovali k něčemu, co ani nevěděli, že je to jejich úkolem,“ vzpomíná.
Čtěte také
Další témata, o kterých účastníci workshopu diskutovali, byla vhodnost aktivit, přítomnost vyučujících nebo konzumace alkoholu. „Slyšela jsem o případech, kdy jednotlivé týmy soutěží v tom, kdo se vysvleče a udělá nejdelší řetěz z oblečení,“ popisuje ombudsmanka nevhodnou aktivitu.
Jaká doporučení z diskuze vyplynula? Například, že seznamovací aktivity nebudou zasahovat do intimního prostoru účastníků. „Další doporučení bylo, snažit se vyvarovat vzniku intimních vztahů, který mají výrazný prvek nerovnosti,“ říká Provazníková a dodává, že třeba účast vyučujících je vhodné navázat na konkrétní organizační činnost.
„Klíč ke všemu je zdůraznit, že aktivity jsou dobrovolné,“ shrnuje Pavla a s Adélou se shodují, že je důležité nastavená pravidla transparentně komunikovat s účastníky.
Na co si dát na seznamováku pozor? Pusťte si nový díl Studovny.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.