„Chtěl jsem do džungle.“ Jak se bydlí na koleji?

6. říjen 2022

Jirka Šebek se pro kolej rozhodl po tom, co se rozešel s přítelkyní, se kterou bydleli čytři roky v bytě. „Byl jsem takový odříznutý a slyšel jsem o Strahově, jaký jsou tam párty, jak se tam lidi baví. Takže jsem si říkal, že chci do džungle, prostě to nejhorší možný, tak jdu na Strahov. A nepřestalo mě to bavit,“ říká.

„Oproti bytu je to špinavější, drsnější, ale v momentě, kdy chce člověk žít společenský život, tak si myslím, že koleje obecně jsou pro něj skvělý místo,“ popisuje Jirka, který na koleji bydlí i přesto, že už školu dostudoval. „Je to levný a je tam skvělá komunita,“ dodává.

S tím souhlasí i Lucka Procházková. „Skvělá komunita kompenzuje nedostatky, který tam jsou,“ tvrdí a zmiňuje třeba zapojení do nejrůznějších klubů a aktivit od hudebních projektů, natáčecího studia až po chov včel. „Pro mě to je hlavně studnice zkušeností,“ říká Lucka a vzpomíná na organizování gamingových akcí. Jako největší minus vidí oba nedostatek soukromí a zanedbávané hygienické podmínky, hlavně sdílených prostor.

Jiří Macoun

Kdy je možné se na koleje přihlásit? „Kromě řádného přihlašování je v druhém semestru asi nejvyšší šance se tam dostat,“ popisuje vlastní zkušenost Jirka a dodává, že sám se na kolej dostal v listopadu, když se někteří studenti rozhodli odejít. „Není dobré příliš váhat,“ radí Jiří Macoun, ředitel kolejí a menz ČZU a vysvětluje, že poptávka výrazně převyšuje možnosti ubytovacích zařízení.

Poslechněte si celý díl Studovny o životě na kolejích.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.