Jak zvládnout dva obory? Spánek, strava a umět vypnout, radí studentka teritoriálek a politologie

18. květen 2023

Jaké to je studovat dva bakalářské nebo magisterské obory najednou? Ve Studovně jsme se s Magdalenou Kořenovou bavili o tom, jak zvládá kombinovat teritoriální studia s politologií a mezinárodními vztahy na Fakultě sociálních věd univerzity Karlovy.

„Hodně dopodrobna studujeme různá teritoria a v prváku máme dva takové nejtěžší předměty: dvě století střední Evropy a přehled moderních světových dějin,“ přibližuje obor teritoriálních studií, kde se v dalších ročnících zaměřují na jednotlivá teritoria jako například Ameriku, německy mluvící země a podobně. „Je tam hodně důraz na moderní dějiny,“ říká a dodává, že na oba obory se dělají přijímačky přes Scio testy.

„Došlo mi, že je tam hodně moderní historie a chtěla jsem nahlídnout i do bezpečnostních studií. Proto mi přišla super politologie, protože tam jsou předměty jako třeba kvalitativní metody zkoumání politiky,“ vysvětluje důvod, proč si ve druháku přibrala druhý bakalářský obor. Co jí pomáhá studium zvládat? „Určitě příroda a jsem vděčná i za podporu maminky, která mě vždycky před zkouškou uklidní.“ Protože obě hrály závodně šachy, navykla si Mája o svůj mozek pečovat a pomáhá jí například hroznové víno, hořká čokoláda, oříšky nebo pohyb.

Dva obory můžou kromě většího plánování přinést i paradoxně menší nároky na výkon při studiu. „Beru jako svojí velkou výhodu, že mi na známkách zas tak moc nezáleží,“ říká a dodává, že nad vodou jí drží i tři pokusy na zkoušku. Co jí studium přineslo? „V těhle dvou oborech jsem se fakt našla, protože mi přijde zajímavý cestovat, spojovat si souvislosti a vědět něco o víc o těch kulturách,“ říká Mája a přiznává, že na druhou stranu už jí nezbývá tolik času na setkávání s kamarády nebo prarodiči.

Jak zvládnout dva obory? Poslechněte si celý díl Studovny.

Spustit audio