Jakub Kašpar: Tušetie, Gruzie

3. říjen 2012

Jakub Kašpar se (zatím nadvakrát) vydal coby součást českého týmu do odlehlé gruzíské Tušetie (Tušska) pomoct s ochranou tamější přírody.

Česko-gruzínský přírodovědecký tým se v Tušetii pohyboval např. v údolích Pirikiti, Gometsari, Tsovata nebo Chanchakhovani a na hřebeni Makratela. Absolvoval i údajně velmi krásný trek z Iliurty přes Vestomtu a Gogrultu do Dochu. Navštívil vesnice Chesho a Parsma, Dano, Kvavlo, Omalo a Dartlo, kde členové mj. pořídili tzv. řízené rozhovory s místními lidmi. Ty mají napomoct rozvoji CHKO v této oblasti.

Poslechněte si rozhovor s Jakubem Kašparem o nádheře flóry i fauny v Tušetii (medvědi, kozy bezoárové, supi ad.), o drsném kraji, který na téměř tři čtvrtiny roku zapadá sněhem a je zvenčí nedostupný, o tom, jak se česko-gruzínská výprava nemohla dostat zpátky do civilizace kvůli sesuvům půdy, o svatých místech unikátní místní religiozity, o skromné turistické infrastruktuře, erozi jako hlavním tamějším problému, i podmínkách vzniku tzv. plánu péče o chráněnou krajinnou oblast, která se nachází uprostřed již existujícího NP Tušetie. Projekt je organizovaný Českou rozvojovou agenturou, která kromě Gruzie působí např. také v Etiopii, Moldávii, Mongolsku, Kambodži nebo Kosovu.

Jakub Kašpar je náměstek ředitele Správy Krkonošského národního parku. Narodil se v roce 1975 v Hradci Králové, žije ve Vrchlabí. Vystudoval sociální antropologii, pracoval jako novinář a psal především o životním prostředí, v letech 2002-2009 byl ředitelem komunikačního odboru Ministerstva životního prostředí.



autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.