Je to ten divnej strach. Startér pouští smutné české disko i dekonstruovaný pop

1. prosinec 2020

Tak to by šlo. První prosincové kolo hitparády neobjevených přineslo spoustu skvělých songů, i když se neslo spíš v pomalejším rytmu, takže kdo chtěl, mohl si přinést polštář a dečku a uvelebit se při vysílání k poslechu. Chyběl Kuba, byli jsme málo zlí. Ale taky nebylo na koho!

S porotkyní Anetou Martínkovou jsme si nejdřív pustili novinku od tria Vulture. Možná si ho pamatujete z předchozí sezony. Na jaře nám trojka v čele s charismatickým českoamerickým zpěvákem poslala cajdák jak z nejlepších let MTV, tentokrát však vsadili na minimalističtější zvuk a posunuli se v inspiraci někam směrem k LCD Soundsystem.

Sunshine je dekonstruovaný letní disko hit, který v sobě zároveň nezapře lásku k punku nebo grungi. Vlastně jediná škoda toho songu je, že trochu víc nešlape. Nepochybně by z něj byla prázdninová pecka, kterou bychom protáčeli už od zimy.

Vladimír B. poslal taky disko – a taky trochu jinak. Jeho song Paralýza zní jako něco, co mohli napsat Joy Division nebo Máma Bubo… nebo Dukla. Jenomže Vladimír není žádný hejskovský Honza a jeho Paralýza je regulérně smutná, až vystrašená záležitost, na kterou se dá zároveň i skvěle tančit.

Vladimír B. se ve skutečnosti jmenuje Zbyněk Grepl a my ten umělecký pseudonym evokující pána v baloňáku vlastně dost kvitujeme. Trochu ale tušíme, že tahle pecka právě kvůli svému tajuplnému jménu asi zapadne. Škoda. Vladimír by klidně mohl tourovat s Duklou, střihnout si sem tam koncert s post-hudbou a fláknout někde večírek s pokoj25. Tak držíme palce!

Na koho jsme byli nejhodnější? A kdo nakonec schytal Anetin hněv? Poslechněte si poslední Startér, zahlasujte pro své favority a posílejte tracky na starter@rozhlas.cz nebo zahlasujte pro své favority na wave.cz/starter

autor: Jonáš Zbořil
Spustit audio