Jen my dvě a ukulele. Marie Šnajdrová a Alena Mahlejová na cestě z Asie do Austrálie a Ameriky

12. květen 2019

Marie Šnajdrová a Alena Mahlejová se seznámily v práci a vyrazily na celý rok 2018 na společnou velkou cestu. Kolegům v práci to oznámily vlastním songem, jehož text obsahoval i itinerář cesty: JV Asie, Austrálie, Zéland a Spojené státy s Kanadou.

Marie a Alena začaly svoji cestu v Číně. Důvodem byly levné letenky. Před cestou si ale každá také zapsala 7 snů, které by si rády splnily, a návštěva Velké čínské zdi patřila mezi ně. Jen -20 stupňů Celsia znamenalo, že na místě skoro nikdo nebyl a ukulele se jim začalo rychleji rozlaďovat. Čínský nový rok oslavily v Hongkongu a přes téměř opuštěný ostrov na Filipínách, Vietnam, Thajsko, Kambodžu a Bali se přesunuly do Austrálie a na Nový Zéland.

Spojenými státy k hranicím Kanady

V Austrálii pracovaly jako dobrovolnice a po Zélandu cestovaly v pronajatém autě, ale už se pomalu připravovaly na Pacifickou hřebenovku, po které šly od hranic Mexika pěšky až do Kanady. Nezastavily je ani veverky, které jim ukradly lžíci a nakadily do ešusu, ani zdravotní problémy, během kterých musely na tři týdny cestu pozastavit. „Všechny problémy byly nakonec takové dárečky, což jsme zjistily, když jsme je rozbalily,“ říkají o zádrhelech, které se jim na cestě dařilo řešit a obracet ve svůj prospěch. „Neměly jsme během cesty žádnou ponorkovou nemoc,“ tvrdí shodně. „Jen jsme problémy nesměly řešit hladové.“ Během cesty si psaly svůj Aawesome blog.

Počasí nebylo vždy dokonalé

Vrátit se zpátky je správné, ale těžké…

S Into the Wild v mysli se podívaly na Aljašku, mimo jiné do národního parku pod horou Denali, a zakončily cestu v zasněžené Kanadě, kde navštívily známé, se kterými se potkaly na Pacific Crest Trailu. Celou dobu s nimi putovalo jejich ukulele, které si přinesly i do studia Radia Wave. Cestu nakonec přežilo, na rozdíl například od stanu. „Na většině míst jsme byly mimo sezonu, což nám ale zlevnilo celou cestu, leckdy byly ceny i o polovinu nižší,“ pochvalují si. „Jsme Čecháčci jak hrom a moc jsme se těšily domů, ale dvojnásobně teď pociťujeme stres, ve kterém tady teď žijeme,“ hodnotí svůj návrat. „Vrátit se zpátky je správné, ale těžké…“

Poslechněte si celé vyprávění o cestě po Asii, Austrálii a Americe i song obou cestovatelek ze záznamu cestovatelského pořadu Casablanca.

 

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.