Jiří Kovanda: Křehkost má smysl
Hostem pondělního On Airu byl jeden z nejznámějších českých konceptualistů Jiří Kovanda. Přišel představit svou výstavu Proti zbytku světa, která je k vidění v pražském Domě fotografie Galerie hlavního města Prahy. Ale kromě této expozice jsme probrali třeba taky často skloňovaný politický kontext jeho raných děl, která vznikala v 70. letech minulého století a který Jiří Kovanda nijak neakcentuje.
„Když se člověk v nesvobodné společnosti chce pohybovat svobodně a volně, tak je to do určité míry politické gesto. Takže já to nijak nezdůrazňuji, ale ani se tomu nebráním,“ objasňuje v rozhovoru. Kromě vlastní práce se Jiří Kovanda věnuje i pedagogické činnosti na AVU a ústeckém UJEPu a ke svým mladým potencionálním kolegům je velmi přívětivý.
„Myslím si, že mladí lidé dneska fungují dobře, dělají kvalitní věci a jsou činorodí. Starají se o prezentaci práce, malé galerie, které provozují studenti nebo mladí lidé, fungují mnohem lépe než ty velké instituce.“
Poslechněte si celý rozhovor, kde uslyšíte i Kovandův pohled na uměleckou spolupráci, stejně jako jeho vztah k vlastní retrospektivě.
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.