Jitka Schneiderová: Namluvili mi, že se mi Samotáři nepovedli. Pustila jsem si je až za 10 let

19. březen 2018

Do Kompotu Radia Wave dorazila herečka Jitka Schneiderová v doprovodu dcery Sofie. Řešila se angažovanost umělců a negativní komentáře na sociálních sítích, jak Jitky sebevědomí poznamenal kultovní film Samotáři a proč se na Sofie na mámu v televizi nedívá.

Jitka Schneiderová o svých politických názorech často veřejně hovoří. I proto bylo překvapivé, že kvůli pracovním povinnostem chyběla na letošním předávání Českých lvů. Sošku si přitom odnesl seriál Svět pod hlavou i série Spravedlnost, v nichž měla výrazné role. Řadu kritických proslovů hodnotí spíš opatrně. Podle herečky, která za pár dnů oslaví pětačtyřicátiny, se kolegové mohli lépe zkoordinovat. „Rozumím tomu, že se lidé vyjadřují. Sama bych řekla spíš něco, co nebude tak apelující, bude to vtipné a budou tomu všichni rozumět. Na mě toho bylo už trochu moc, ale každý má právo vyjádřit svůj názor, to budu vždycky podporovat,“ vysvětlila.

Před sedmnácti lety byl na Českých lvech favoritem film Samotáři. Nakonec proměnil jen jednu nominaci z dvanácti. Na vypjaté emoce okolo předávání nebo velké zklamání si Jitka nevzpomíná, i když pro ni doba po uvedení kultovního snímku do kin byla paradoxně frustrující. „S tím filmem jsem prožila valéry různých emocí. Reálně jsem ho mohla vidět až po deseti letech, protože jsem tehdy získala od určité skupiny lidí pocit, že jsem nepodala nejlepší výkon, a já tomu uvěřila. Pak jsem zjistila, že jsou to dojmy druhých lidí, že se mě to vlastně netýká a že za mě je všechno v pořádku. Natáčení ale bylo nezapomenutelné a mám z něj spoustu kamarádů.“ Dívat se na Jitčiny filmy je někdy náročné i pro její jedenáctiletou dceru. „Nemám ráda, že jí v nich ubližují. Bojím se o ni a mám to tak i u táty (herec David Švehlík – pozn. red.),“ popisuje Sofie nepříjemné scény v pohádkách Anděl Páně nebo Jezerní královna.

Annet Charitonová: Znát sama sebe je jedna z nejdůležitějších věcí

Annet Charitonová a Kompot

Hostem dalšího dílu Kompotu byla zpěvačka Annet Charitonová aka annbloggerkid, jedna z prvních internetových celebrit u nás.

Aplikace Snapchat se před pár dny zeptala svých uživatelů, zda by dali raději facku Rihanně, nebo by praštili jejího bývalého partnera Chrise Browna, který RiRi v roce 2009 brutálně napadl v autě.  Barbadoská diva na to zareagovala po svém a požádala své fanoušky na Twitteru, aby nepodporovali propagaci domácího násilí a ze sociální sítě odešli. Firma v důsledku toho měla ztrátu přes 800 milionů dolarů. S nepříjemnými zážitky na sociálních sítích se potýkala i Jitka Schneiderová, a to hlavně během letošní volby prezidenta. Nejvíce se nepříjemné diskuze dotkly jejího instagramovém účtu, který sleduje skoro 80 tisíc lidí. „Vidíš tam, jak je ta společnost rozložená. Jak lidi přemýšlí, co je ovlivňuje. Stalo se například, že se o mně na mém osobním účtu bavilo x lidí. Sešli se tam do debaty a mluvili o tom, jak jsem hrozná, a to mi přišlo hodně ujetý.“

Založí si Jitka se Sofií společný YouTube kanál? Co by herečka poradila kolegyni Meghan Markle, která se brzy přivdá do britské královské rodiny, a jak se jí líbil pražský fashion week? Celý díl popkulturního pořadu Kompot můžete poslouchat i jako podcast. Pozor! Nově vysíláme každé pondělí od 19:00.

autoři: Hana Trojánková Biriczová , Šimon Holý
Spustit audio