Když mám trable nebo úzkosti, nacházím útěchu v Amerikánce, říká Viktor Tauš
Hostem Pochlap se byl režisér a filmový producent Viktor Tauš, který má nyní v kinech premiéru filmu Amerikánka. Moderátor Václav Rouček si s ním povídal o tom, co pro něj tento snímek znamená, proč rád vypráví ženské příběhy a jak se cítí ve svých padesáti letech.
„Amerikánka mi zrodila nový rámec přemýšlení o vizualitě, formovala mi nové způsoby, jak ten příběh vyprávět. Tenhle projekt miluju, je to pro mě důležitá hrdinka, ke který se vztahuju, když mám úzkosti a trable. Je to ohromná archetypální story. Ona má naději v tom, co všechno dokáže překonat,“ otevírá Tauš v Pochlap se.
„Věřím, že filmová Amerikánka je mladší než jakýkoli můj debut za posledních 30 let. Hodně poslouchám svůj strach a vždycky, když mám obavy, tak vím, že jsem správně. Každou věcí, kterou dělám vědomě, vstupuju někam, kde jsem nebyl, a to je příklad i tohohle filmu,“ pokračuje.
„Film je vlastně rekonstrukcí vzpomínek. Dospělá žena se rozpomíná na nadějí přesycenou holku, ty vzpomínky nejsou popisné, ale jsou formovaný fantazií, proto je ten snímek velmi emotivní a nejde se mu jen tak bránit,“ popisuje Viktor Tauš.
„Teď v padesáti letech se cítím bezvadně, v takhle dobrým stavu jsem nikdy nebyl. Těším se, až začnu s něčím novým,“ uzavírá.
Bavil se někdy s tátou o emocích? Kdy se naposledy rozčílil? Kdy si naposledy zaplakal? A z čeho má strach? Poslechněte si rozhovor v Pochlap se s Viktorem Taušem.
Související
-
Viktor Tauš o Modrých stínech: Vztah člověka a architektury...
V současnosti do kin přichází film Rudý Kapitán a v televizi už třetím týdnem běží minisérie Modré stíny. Pro obě díla platí, že se jedná o velmi atmosférické počin...
-
Režisér Tauš: Živou kulturou proti mediální komunikaci strachu z pandemie
„Živá kultura představuje emocionálně sdílený prožitek. Proto jsem chtěl, aby zůstala aktivní,“ říká v Rozhovoru Martina Minhy režisér a producent Viktor Tauš.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.