Knihy nejen chytré, ale i krásné. Nejkrásnější kniha roku 2019 se vyhlašuje v dubnu v CAMPu

13. únor 2020

Památník národního písemnictví vyhlašuje Nejkrásnější knihu roku od poloviny 60. let. Letos se našel na českém trhu zatím největší počet publikací, které se cítí dost krásné na to, aby se do bojů o knihařskou Miss přihlásily. Do uzávěrky 15. ledna to bylo 313 výtisků, ze kterých teď porota vyčlenila užší výběr finalistů ve všech sedmi kategoriích. Slavnostní vyhlášení proběhne 23. dubna v pražském Centru architektury a městského plánování CAMP.

Knihy si obvykle nespojujeme s jejich vzhledem, ale s obsahem, který zachycuje myšlenky, zaznamenává paměť, informuje a sytí ducha. Právě jejich fyzický rozměr, grafické zpracování nebo pocit z hrubosti papíru jsou kvality, díky kterým neposlaly digitální čtečky a tablety stále ještě knihy na smetiště dějin. V loňském roce byly výrazně úspěšné dětské knihy od nakladatelství Baobab, dvě druhá místa získalo nakladatelství TAKE TAKE TAKE. Soutěží se třeba v kategorii Odborná literatura, kde je v užším výběru namátkou publikace Sídliště Ďáblice nebo Ženy o ženách, vydaná Nakladatelstvím Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Za krásnou literaturu si to kromě jiných rozdají Možnosti milostného románu od Jana Němce s Lovecraftovými Houbami z Yuggothu a v knihách o výtvarném umění se bude rozhodovat například mezi tučnou publikací Petr Babák od Nakladatelství UMPRUM a Pracoval jsem mnoho, vydanou 8smičkou.

Porota se dělí na dvě části. Technickou sekci zastupují tiskaři a polygrafové, kteří hodnotí kvalitu zpracování knih. „Kvůli technickým nedostatkům jsme tentokrát nemuseli vyřadit ani jednu publikaci,“ říká předseda technické komise Josef Sedláček. Početnější výtvarné komisi tento rok předsedá polský grafik a typograf Tomasz Bierkowski. Zbytek poroty a nominací si můžete prostudovat zde.

Poslechněte si taky Když architekti staví pro lidi. Kniha o Ďáblicích ukazuje, proč se i na sídlištích žije dobře.

Spustit audio
 • Poblíž texaského Austinu vznikl inovativní areál pro děti s autismem

  1. prosinec 2020
  Inovativní areál pro děti s autismem v americkém Austinu

  One of the Kids je název nedávno vytvořeného prostoru, který poskytuje dětem s poruchou autistického spektra útočiště pro učení i hru.

  Designéři z tamní firmy Runa Workshop vsadili při navrhování areálu hlavně na spojení s přírodou. „Příroda má hojivé účinky, a proto jsme například v každé terapeutické místnosti maximalizovali množství přirozeného světla,“ vysvětluje jeden z autorů projektu pro web Inhabitat. Kromě velkých oken a dostatku světla zajišťuje větší propojení s přírodou taky využití zelené barvy. Ať už jde o malby na stěnách v interiéru, nebo trávník na venkovním hřišti. Prostor nabízí velké vnitřní i venkovní hrací plochy, krytý bazén, ale i místnosti, kde se autistické děti mohou zklidnit a zrelaxovat. Areál zabírá téměř 750 metrů čtverečních a rozpočet na jeho vznik byl 800 tisíc dolarů.

 • Slon Kaavan přiletěl ze zoo v Islámábádu do kambodžské rezervace

  1. prosinec 2020
  Osamělý slon

  Kvůli špatným podmínkám, ve kterých doposud žil, si vysloužil přezdívku „nejosamělejší slon na světě“.

  Teď se má přidat ke stádu dalších slonů v Kambodži a začít novou etapu svého života. Informuje o tom německá veřejnoprávní stanice Deutsche Welle. O záchranu a přesun pětatřicetiletého Kaavana usilovali ochránci zvířat. Na jeho případ hlasitě upozornila taky americká zpěvačka Cher, která zároveň finančně přispěla na jeho přesun do nového domova. Kaavan byl podle aktivistů mnoho let držen v islámábádské zoo na řetězu a bez kontaktu s dalšími slony. Dlouhý let zvládlo zvíře bez problémů. Podle veterináře Amira Khalila z organizace na ochranu zvířat Four Paws slon během letu spal, jedl a choval se jako „častý cestující“.

  Podívejte se taky na „Nejosamělejší slon světa“ bude přemístěn do lepších podmínek. Trpí nadváhou i poruchami chování a 350 slonů v afrických rezervacích zřejmě zabila bakterie ve vodě.

 • Experti pracují na definici ekocidy jako mezinárodního zločinu

  1. prosinec 2020
  Hořící amazonský prales

  Ničení ekosystémů jako mezinárodně vymahatelný trestný čin.

  Tým právníků pracuje podle britského The Guardianu na přesné definici ekocidy. Ta by měla podle nich doplnit další mezinárodní trestné činy, jako jsou zločiny proti lidskosti, válečné zločiny nebo genocida. Plán postupně získává podporu některých evropských států. Myšlenku prosazuje francouzský prezident Emmanuel Macron, podporu slíbila třeba i belgická vláda. Malé ostrovní státy, které ohrožuje zvyšující se hladina moře, vyzvaly k „vážnému zvážení“ uznání ekocidy už loni v prosinci na shromáždění Mezinárodního trestního soudu. Mezi mezinárodně uznávané zločiny by v budoucnu mohlo být zařazeno třeba odlesňování amazonského pralesa nebo ničivé ropné skvrny. Projekt iniciuje nadace Stop Ecocide a třináctičlenný tým expertů chce svou práci dokončit začátkem příštího roku.

  Přečtěte si také Americký soud dal za pravdu Siouxům. Při plánování ropovodu přes jejich území byl porušen zákon a Soud v USA osvobodil 13 ekologických aktivistů. „Výtržnictví kvůli změně klimatu bylo nutné,“ uvedl.

 • Šumava se uzdravuje, podle odborníků pomohly regeneraci přírody i mrtvé stromy

  30. listopad 2020
  Jezero Laka

  Podle správy šumavského národního parku jsou ekosystémy šumavského horského lesa stále zdravější. Výrazně tomu prý pomáhají i odumřelé smrky. Píše o tom web Ekolist.

  Bezzásahovost se tak podle ředitele Správy Národního parku Šumava Pavla Hubeného ukázala jako velmi vhodnou a funkční cestou k uzdravení krajiny. Za nejnovější důkaz ozdravování je považován návrat pstruhů do jezera Laka. Právě lesy nad jezerem byly v minulosti silně ovlivněny gradacemi kůrovce. Regeneraci jezera pomohl podle zástupců parku dlouhodobý pokles emisí sloučenin síry a dusíku vypouštěných do atmosféry, ale také právě odumření a následná přirozená obnova lesa v povodí.

  „V kyselé vodě ryby žít nemohou, ale ani ne tak kvůli vlastní kyselosti, ale proto, že kyseliny z půd uvolňují hliník, který se vyplavuje do vod a následně se sráží rybám na žábrách a udusí je. A také zahubí nakladené jikry,“ vysvětluje Jakub Hruška z České geologické služby a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

  Spad emisí se na Šumavě začal snižovat už od konce 80. let, půda v povodí ale potřebovala více času na regeneraci než atmosféra. Proto k návratu ryb dochází až nyní.

 • Američtí stěhováci nabízí bezplatné stěhování obětem domácího násilí

  30. listopad 2020
  stěhováci, stěhování

  Americká společnost College HUNKS Hauling Junk & Moving přišla s nabídkou bezplatného stěhování tento měsíc a již stihla pomoci více než stovce lidí prchajících před domácím násilím.

  Podle spoluzakladatele společnosti Nicka Friedmana je kromě pomoci obětem přínosem také zvýšení povědomí o problému domácího násilí, který se v době pandemie a kvůli opatřením proti šíření nemoci stal ještě vážnějším.

  Zájemci o bezplatné stěhování v Americe a Kanadě mohou kontaktovat centra pro prevenci domácího násilí, která pak bezplatné stěhování se společností domluví. Již pět let podobnou službu ve Spojených státech nabízí i společnost Meathead Movers. Jen v minulém roce provedla stěhování zdarma v hodnotě 150 tisíc dolarů.

 • Někteří mladí Američané nechtějí mít děti, protože se obávají klimatické apokalypsy, ukazuje výzkum

  30. listopad 2020
  dítě, holčička na houpačce, houpačka

  Lidé, kteří se obávají změny klimatu, nechtějí mít děti, protože se obávají, že by jejich potomci museli žít v klimatické apokalypse. Ukázala to studie vědců z Yale-NUS College v Singapuru.

  Vědci zpovídali 600 lidí ze Spojených států ve věku 27 až 45 let, kteří projevovali obavy z následků změny klimatu. Z tohoto vzorku se 97 procent dotázaných velmi obávalo o budoucnost svých potenciálních potomků ve světě klimatické krize.

  „Mám pocit, že nemohu s čistým svědomím přivést dítě na tento svět a nutit ho tak, aby se pokoušelo přežít v apokalyptických podmínkách,“ řekla sedmadvacetiletá žena, která byla součástí výzkumu. Někteří z respondentů, kteří již byli rodiči, zase svého rozhodnutí mít dítě z těch samých důvodů litovali. Tři pětiny dotázaných také vyjádřily názor, že dítě by znamenalo vytvoření velké uhlíkové stopy, což by přispívalo ke zhoršení současného stavu. Tyto obavy se ale podle vědců neprojevovaly natolik výrazně.

  Počet lidí, kteří berou změnu klimatu na vědomí při rozhodování, zda budou mít dítě, podle výzkumníků pravděpodobně poroste, neboť jsou dopady globálního oteplování stále viditelnější. Abychom to vyřešili, musíme skutečně okamžitě reagovat na hlavní příčinu, kterou je samotná změna klimatu, řekl vedoucí výzkumník Matthew Schneider-Mayerson.

 • Gus Van Sant: Je zvláštní sledovat film na stejné obrazovce, na které nakupujeme

  27. listopad 2020
  Gus Van Sant

  Gus Van Sant je jedním z výrazných režisérů hollywoodského undergroundu. Jeho posledním dílem je ale netradiční minisérie pro luxusní oděvní značku Gucci. Jak vnímá odklon kinematografie směrem k seriálové tvorbě a Netflixu, řekl v rozhovoru pro web Guardian.

  Seriálovou tvorbu, která se v posledních letech stává ve světě filmu dominantní a již dávno není formátem pouze pro mýdlové opery, nevnímá Van Sant jako něco nového. „Tahle struktura tam vždy byla, když se na to soustředíte. Myšlenka příběhu na pokračování existuje už od doby, kdy byl Oliver Twist po částech vydáván v novinách. James Bond byl epizodický. Hvězdné války byly epizodické,“ komentuje situaci Van Sant. „Nejsem z toho zarmoucený.“

  Neznepokojuje ho ani krize kin, které průmysl čelí kvůli koronavirové pandemii. „Velké plátno a lidé navštěvující kina – stala se z toho romantická představa, ale takhle to nezačalo.“ Pokud by prý již v minulosti existovala technologie, která by umožňovala vznik miniaturních filmových strojů, celá historie kinematografie by byla jiná, domnívá se.

  „Velké obrazovky byly nutností filmového průmyslu. Jednalo se o distribuční model, jehož cílem bylo ukázat film co nejvíce divákům najednou. A teď je tu nový způsob,“ říká o současné konzumaci filmů prostřednictvím mobilních telefonů a počítačů. Přiznává ale, že je něco zvláštního na tom sledovat film na stejné obrazovce, na které nakupujeme.

  Gus Van Sant se ve svým snímcích často věnuje tematice gayů a nepřizpůsobivých mladých. Mezi jeho nejznámější snímky patří třeba drama Slon nebo film Mé soukromé Idaho. Jeho posledním filmem je komedie z roku 2018 Neboj, daleko neuteče inspirovaná životem ochrnutého karikaturisty Johna Callahana. 

 • Kozí roadtrip: Pár s kozou procestoval v karavanu Spojené státy, urazili skoro 100 tisíc kilometrů

  27. listopad 2020
  Koza Frankie na cestách

  Cate Battles se v roce 2016 společně se svým manželem vystěhovala z města a od té doby cestují s barevným karavanem po Spojených státech. Celou dobu jim dělá společnost i jejich koza Frankie. Společně už po amerických silnicích najezdili desítky tisíc kilometrů.

  „Je to skvělá společnice na cestách,“ říká Cate, čtyřiatřicetiletá umělkyně z Oregonu. „Navštívila s námi spoustu míst – jezera, pláže, hory a jeskyně. Společně jsme projeli desítky států a národních parků.“

  Šestiletá nigerijská trpasličí koza s párem procestovala zemi od východního po západní pobřeží a byli společně ve více než 20 státech. Frankie miluje cestování a dobrodružství. Najde radost všude, kam dojedeme. V pouštích leze po skalách a na plážích olizuje sůl z kamenů,“ popisuje Cate.

  Jelikož obytný přívěs umožňuje páru vyhýbat se lidem, pandemie jejich toulky nenarušila a ve své cestě plánují pokračovat i nadále.

 • Skotové si uzákonili, že dámské tampony a vložky budou zdarma. Jsou první na světě

  27. listopad 2020
  Menstruační pomůcky

  Jako první země na světě Skotsko jednohlasně rozhodlo, že dámské menstruační pomůcky budou zadarmo k dostání pro každého, kdo je bude potřebovat. Jedním z impulzů k tomu bylo, že mnohým ženám při vysokých výdajích na hygienické potřeby nezbývaly peníze.

  Předsedkyně Skotské národní strany Nicola Sturgeon zmínila na svém Twitteru, že je pyšná, že může být součástí tohoto průlomového momentu. Zákon navazuje na předchozí vyhlášku, kdy byl garantován volný přístup k tamponům či vložkám ve školách, univerzitách i veřejných budovách v celém Skotsku. Také v tomto stylu poskytování hygienických pomůcek byla země první na světě. Následně byla vyhláška přenesena do Anglie i Walesu. V rámci nově schváleného zákona je nyní v plánu vytvořit celostátní iniciativu, která zajistí distribuci těchto pomůcek zdarma pro všechny, kdo je bude potřebovat, uvádí deník The New York Times.

  Tajemnice kabinetu pro komunity a místní rozvoj Aileen Campbell řekla: „Všichni zde souhlasí s tím, že by nikdo z naší společnosti neměl trpět nedůstojností a absencí možnosti uspokojit své základní potřeby.“ Pandemie situaci údajně výrazně zhoršila a zároveň urychlila prosazení zákonu. Podle studie, vypracované charitou Plan International U.K., téměř třetina žen ve věku od 14 do 21 let měla problém sehnat menstruační pomůcky v době prvního lockdownu. Školy a veřejné budovy, které tuto hygienu volně poskytují už přes rok, byly zavřené. Mnohým ženám tak vložky a tampony chyběly. Tvůrkyně zákona Monica Lennon prohlásila: „Je to důležitější než kdy jindy, protože menstruace se kvůli pandemii nezastaví.“