Knížka jako Byli jsme tu vždycky mi tady chyběla a podle všeho nejsem sám, říká Filip Titlbach

20. duben 2022
Záložka

„Chtěl jsem si knížku mapující život současných queer lidí sám přečíst, ale žádnou takovou jsem nenašel,“ říká novinář a moderátor Filip Titlbach. Připadal si někdy jako queer muž nenormální? „V devadesátkách v okresním městě je to považováno za něco, co není normální, společnost ti to dává najevo a ty si tak opravdu připadáš,“ odpovídá. „Důležitá je vizibilita, mně taky jako klukovi pomohlo, když jsem viděl slavné queer osobnosti,“ dodává.

Když knihu dopsal, myslel si, že si ji koupí jeho máma a pár kamarádů – gayů, leseb a trans lidí, které má kolem sebe. „Ve výsledku ta vlna byla mnohem větší, vůbec jsem to nečekal. Nemůžu být šťastnější autor.“ Kromě 13 rozhovorů o coming outu, o trans lidech, o aktivismu nebo o stejnopohlavním manželství čtenáři v knížce najdou i spoustu vysvětlivek, protože ne všechny výrazy spojené s LGBT+ tematikou jsou všem známé.

Kniha Filipa Titlbacha Byli jsme tu vždycky

Poslechněte si rozhovor s Filipem Titlbachem o jeho knížce Byli jsme tu vždycky, která je pro queer lidi, ale taky pro všechny ostatní, kteří se zajímají o témata LGBT+ komunity.

autor: Jakub Pavlovský
Spustit audio