Spousta knih se dá číst queer pohledem. Záložka po roce opět na Prague Pridu
Společně se Záložkou jsme se opět po roce v rámci festivalu Prague Pride vydali do kavárny Patra za queer literaturou. Loni jsme se o ní bavili s autory a autorkami, letos se přesouváme do čtenářské roviny. Pozvání přijaly knihkupkyně Ester Šebestová a překladatelka Sylva Ficová.
Co je queer literatura? Pro Ficovou jsou důležité tzv. queer linky. „Znamená to, že hlavní téma nemusí být queer, ale je spousta knížek, které můžeme číst způsobem, kterému se říká queer čtení. Jinými slovy knihu, o které se obecně nemluví jako o queer, typickým příkladem je Bílá velryba od Hermana Melvilla, můžeme číst jako queer, protože autor byl queer a taky jsou v ní queer scény. Samozřejmě to ale není explicitní tak, jak bychom dnes očekávali,“ říká.
Čtěte také
Dodává, že ji taky baví hledat queer témata v knihách autorů, u kterých se o tom mlčelo, nebo to sami tajili. Nestane se pak, že hledá queer linky i tam, kde nejsou? „Pokud existuje tradice, která literaturu vykládá heteronormativně, tak proč bychom si my nemohli vzít jakýkoliv text a vykládat ho queer pohledem? A to včetně textů biblických, kde je toho dost i pro ženy.“ Šebestové naopak chybí knihy s obyčejnými příběhy, ve kterých to není hlavní téma, ale queer postavy prožívají běžné životy. Stačí jí vlastně jen dobré, milé čtení.
Tento díl Záložky vznikl i díky Františku Baďurovi z projektu Odnaproti, prostřednictvím kterého zviditelňuje současnou českou LGBT literaturu.
Které téma považujeme za evergreen v queer knihách? Chybí v Česku queer knihkupectví? Poslechněte si Záložku s Ester Šebestovou a Sylvou Ficovou, které vám dají osobní tipy na queer knihy.
Související
-
Je dnes ještě potřeba? O festivalu Prague Pride s jeho hudebním dramaturgem Šimonem Holým
Moderátoři Potu mluvili se Šimonem nejen o chystaném kulturním programu, ale i o tom, proč je pro něj tento týden hrdosti, emancipace a lásky velmi osobní.
-
Jak zorganizovat Prague Pride? Je třeba si poradit s vylitým olejem, dogmatiky i mačkanicí
Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly ředitelku festivalu Prague Pride Kamilu Fröhlichovou, se kterou si probraly, kolik námahy dá uspořádat (nejen) duhový průvod.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.