Konflikty mezi partnery k rodičovství patří, chce to bezpečnou větu a omlouvat se před dětmi

23. září 2020

V partnerství a mezi rodiči je často potřeba vyčistit vzduch i před dětmi, ale argument se může někdy zvrtnout a přerůst v hádku. Co potom? Jak zvládat konflikty se svým partnerem tak, abychom v tom mohli být pro naše děti příkladem? Tak o tom se v nových Houpačkách bavila Martina Poliaková se svými hostkami, mámami Míšou a Terezou.

Konflikty vznikají v každém vztahu a s narozením dítěte jich neubyde. Naopak, náročná péče o dítě a rodinu může situaci někdy i zkomplikovat, a navíc k tomu není vždy vhodná doba ani čas na to nastřádané připomínky a bolístky s partnerem řešit hned. „Nemá smysl se tvářit, že jsme dokonalý pár a nestane se nám, že bychom se o rozdílné názory nepohádali,“ otevírá diskuzi Tereza, která je matkou roční Ady. „To, že se situaci často nepodaří vyřešit optimálně, se ale stává a některé špatně řešené konflikty si dodnes vyčítám.“

Jak dobře zvládat hádky i za přítomnosti dětí řeší i Míša, matka pětiletého Františka a dvouletého Vincenta: „My jsme s dětmi prakticky pořád, proto si ani nedokážu představit, že bych konflikty řešila mimo dětské uši.“

Jaký je jejich přístup, chtějí všechno řešit hned, nebo si připomínky střádají na vhodnější chvíli, třeba večer, až děti usnou? „Tohle souvisí s povahou člověka, někdy prostě vybouchnu, ale ráda bych si to nechávala na večer, když ty emoce malinko vyprchají, ale pak zase není chuť se k něčemu vracet,“ říká Míša. Tereza se naopak až nyní jako matka učí konflikty a připomínky řešit teď a tady a domluvila se na tom i s partnerem, že je to důležité, aby se v ní námitky nestřádaly postupně, kdy má tendenci pak vybuchnout ve vteřině a zamotat do toho i situace, které zůstaly nevyřešené z minulosti.

Čtěte také

Co si pak z toho, jak řešíme konflikty, mohou vzít naše děti? „Pokud se pohádáme, tak pak dochází i k omluvě, a to před dětmi. Vyřešit situaci, domluvit se a vzájemně se omluvit je podle mě důležitá součást procesu hádání se a to chci, aby si moji synové z našeho způsobu zvládání konfliktů vzali,“ nabízí řešení Míša.

Jednou z dalších technik může být i to si domluvit určité bezpečné slovo nebo větu, při jejímž vyslovení oběma dospělým dojde, že už je situace za hranou a je třeba konflikt zmírnit a dořešit později. „Musí to být ale něco delšího, aby bylo už v tu chvíli, kdy to říkáš, jasné, že je to absurdní, třeba ‚Červená paprika je lepší než žlutá kukuřice‘,“ dodává Míša. Naopak se všechny ve studiu shodly, že věty typu „uklidni se, prosím tě“ fungují naprosto opačně a rozhodně také není fér odcházet z debaty bez domluvy.

Dostaly se mámy Míša a Tereza někdy do situace, kdy by je jejich děti chtěly utěšovat nebo rozsuzovat? Co si ze způsobu řešení konfliktů mohou vzít pro sebe dobrého? 

autor: Martina Poliaková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.