Kožešinové farmy v Česku končí. Majitelé dostanou odškodnění. S jeho výší ale nejsou spokojeni

31. leden 2019

V Česku dnes musí ukončit provoz všechny kožešinové farmy. Od 1. února začíná platit zákaz, který v předloňském roce přinesla novela zákona na ochranu zvířat proti týrání. Farmy mohou chovat zvířata i nadále, nesmí to však být výhradně na kožešiny. V Česku je podle Ministerstva zemědělství devět farem, kterých se zákaz týká.

Inspektoři Státní veterinární správy začnou od příštího týdne farmy obcházet a zjišťovat, jestli k ukončení chovu zvířat na kožešinu skutečně došlo. „Podle posledních informací z kontrol v závěru loňského roku působilo v ČR stále devět farem. Ty však postupně utlumovaly svoji činnost a na některých z nich již v závěru roku 2018 nebyla zvířata, nebo bylo zvířat jen minimum,“ řekl ČTK zástupce tiskového mluvčího SVS Petr Majer. Píše o tom server Ekolist. Provozovatelé by měli za nucené uzavření svých farem získat od státu kompenzaci. Její výši má stanovit vyhláškou Ministerstvo zemědělství. Neměla by ale přesáhnout roční čistý zisk z chovu za posledních pět let. Zatím ale není jasné, jak přesně se bude odškodné vypočítávat. Jedna z největších kožešinových farem v Česku, sídlící ve Vítějevsi na Svitavsku, již svůj konec ohlásila. Majitelé farmy si ale stěžují, že kompenzace, kterou jim slíbil stát, bude velmi nízká. Farmu provozují několik desítek let manželé František a Marie Ducháčkovi. Před časem ji předali dceři, protože jsou oba již roky v důchodu. S dopady zákona ale nejsou spokojeni. „Načisto nás znárodnili, dopadli jsme jak žebráci. Budovali jsme to 30 let a teď jsme úplně bez prostředků,“ řekl ČTK František Ducháček. Stát podle něj slíbil firmě kompenzaci ve výši asi 180 000 korun. Tato částka ale ročního zisku farmy zdaleka nedosahuje. Navíc podle bývalých majitelů ochránci zvířat činnost farmy narušovali už v minulých letech, kdy se neustále snažili zvířata osvobodit. Kožešinová farma chovala asi 3 000 norků a 500 až 600 lišek. „Už je všechno prázdné, zvířata jsme museli všechna zkožkovat,“ uvedl Ducháček. Ochránci zvířat novelu už při jejím přijetí uvítali. Provozovatelé farem ale poukazují na to, že český trh kožešin zaplní chovatelé z jiných zemí. Novela zakazuje chov a usmrcování zvířat výhradně nebo převážně za účelem získání kožešin. Vztahuje se na chov lišek a norků, nikoli zvířat, která se využívají i na maso, tedy například králíků nebo nutrií.

Více si o zákazu kožešinových farem v Česku můžete přečíst i na serveru iRozhlas.cz. Podívejte se i na Nešťastná zvířata nebo „hybridní produkty“? Jsme o krok blíž zákazu chovu pro kožešiny.

autor: Vít Voltr
Spustit audio
  • Útok na kanadskou identitu? Kanaďané se bouří proti přejmenování přírodních parků na Google Maps

    25. únor 2025
    Kanada

    Někteří uživatelé Google Maps v Kanadě tvrdí, že kanadské přírodní rezervace nazývané jako provinční parky jsou v mapě označeny jako „státní“. Toto nesprávné pojmenování vyvolává mezi místními v době zvýšeného napětí mezi Kanadou a Spojenými státy rozruch.

    Spojené státy jsou federativní republikou, která se dělí na 50 států. Kanada je federací o deseti provinciích. Co se v USA nazývá státní park, nazývají Kanaďané provinční park. Uživatelé teď na sociálních sítích sdílí snímky obrazovky, na nichž jsou provinční parky v Britské Kolumbii a dalších kanadských provinciích označené Google vyhledávačem jako „státní parky“. Server CBC jmenuje například Short Hills v Ontariu, Juan de Fuca na ostrově Vancouver nebo Writing-On-Stone v jižní Albertě.

    Ačkoli tato změna klasifikace vznikla ještě před současným napětím, mnoho uživatelů Google Maps na tento fakt upozorňuje v souvislosti s pokračující rétorikou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Současný šéf Bílého domu několikrát prohlásil, že by se Kanada měla stát 51. státem USA, což v mnoha Kanaďanech vyvolalo obavy i hněv. Označení přírodních rezervací na Google Maps rozhořčení Kanaďanů o to více prohloubilo. „Znepokojivé odhalení vzbudilo pozornost mnoha lidí, kteří to vnímají jako útok na kanadskou identitu,“ uvedla obyvatelka Kanady Rachel Deren pro CTV News. „Ráda bych upozornila na tento nechutný projev amerického útlaku kanadské kultury a autonomie,“ dodala.

    Společnost Google uvedla, že v poslední době neprovedla žádné změny ve způsobu označování parků v Kanadě: „Naprostá většina těchto parků má již několik let své stávající označení.“ Dlouholetá editorka Google Maps Mackenzie Shopland pro CTV News poznamenala, že mnoho zemí používá kategorii „státní park“, protože v současné době neexistuje kategorie „provinční park“.

    Poté, co se společnosti Google o víkendu ozvaly stovky nespokojených kanadských uživatelů, firma nakonec změny vrací zpátky. „Aktivně pracujeme na aktualizaci označení parků v Kanadě, aby nedocházelo k nedorozuměním,“ napsala firma v pondělním prohlášení.

  • Mozek zleniví, uši jsou zmatené. Odborníci varují před sluchátky, které potlačují hluk

    25. únor 2025
    Sluchátka

    Dlouhodobé používání sluchátek s potlačením hluku může být spojeno s nárůstem problémů se sluchem. Audiologové sdílí své obavy s přibývajícím počtem mladých pacientů.

    Sluchátka s funkcí potlačení hluku chrání před hlukem každodenního života. Někteří odborníci ale pojali podezření, že neustálé filtrování okolního hluku může mít nečekané důsledky. Příznaky mohou zahrnovat potíže s porozuměním slov, která jsou vyslovena příliš rychle nebo v hlučném prostředí. Lidé také mohou mít problém určit, odkud zvuk přichází. Problém je ovšem v mozku, nikoli v uších, upozorňuje britský Guardian.

    „Mozek je zvyklý na tisíce různých zvuků najednou a vždy dokáže rozpoznat, co stojí a co nestojí za pozornost. Když venku štěká pes, ve zlomku vteřiny poznám, že je to štěkot psa, a je mi to jedno. S potlačením hluku dáváte mozku k dispozici pouze jeden zdroj zvuku, ať už je to podcast nebo hudba. Mozek se nemusí starat o nic jiného,“ říká Renee Almeida, vedoucí klinického pracoviště audiologie pro dospělé ve zdravotnickém zařízení NHS Imperial College.

    Audiologové v pěti institucích NHS tvrdí, že zaznamenali nárůst počtu mladých lidí, kteří k nim začali docházet. Problém, známý jako porucha sluchového vnímání (APD), je často diagnostikován u dětí, takže nárůst počtu dospělých s podobnými problémy připadá Almeidě podezřelý. Domnívá se, že viníkem by mohlo být rozšířené používání sluchátek s potlačením hluku.

    Mobilní příslušenství by podle audioložky mohlo narušit vývojový proces, při kterém se děti učí vnímat zvuky. U dospělých by to zase mohlo zapříčinit zlenivění mozku, podobně jako když ochabují svaly bez cvičení. V obou případech audioložka varuje, že lidé pak mohou přijít o schopnost porozumět řeči v okolním ruchu.

    Pětadvacetiletá administrativní pracovnice z Londýna, u níž byla nedávno diagnostikována APD, sdělila BBC, že se její sluch změnil po nástupu na univerzitu. „I když vnímám, že se nějaké zvuky ozývají, nemůžu se zaposlouchat, odkud přicházejí. Vím, že je to hlas konkrétního člověka, jen ho nedokážu dostatečně rychle vyhodnotit,“ uvedla Sophie. Příčina Sophiiny diagnózy APD není známa. Její audiolog se však domnívá, že na tom může mít podíl nadměrné používání sluchátek s potlačením hluku, která má Sophie ve zvyku nosit až pět hodin denně.

    Ačkoli v tuto chvíli neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že by sluchátka s potlačením hluku poruchu APD způsobovala, Renee Almeida věří, že si tato problematika zaslouží pozornost.

  • Bitva o TikTok. Vídeňský projekt bojuje proti islamistickým influencerům

    24. únor 2025
    Imám, islám, Rakousko, Evropa

    TikTok se stal zbraní extremistů. Islamisté jeho prostřednictvím oslovují mladé muslimy v Evropě, radikalizují je a šíří nenávistné ideologie, jak ukázaly například nedávné případy extremistického násilí v Rakousku. Vídeňská univerzita proto spustila projekt „Frag Imam“, který nabízí protiváhu radikálním kazatelům – poskytuje moderní odpovědi na otázky o islámu.

    Dva nedávné případy terorismu v Rakousku spojuje jedno: TikTok. 23letý syrský útočník ve Villachu i 14letý Rakušan, který plánoval atentát ve Vídni, sledovali na této platformě islamistické kazatele. Informoval o tom web Der Standard

    V jejich domovech se našly materiály Islámského státu. Podle experta Petera Neumanna probíhá radikalizace mladých lidí na internetu rychleji než kdy dřív. Ředitel rakouské bezpečnostní služby Omar Haijawi-Pirchner proto varuje před narůstající hrozbou islamistického násilí.

    TikTok extremistům nahrává – jeho algoritmus upřednostňuje obsah, který vyvolává silné emoce. Islamisté tak efektivně oslovují mladé muslimy, kteří hledají odpovědi na otázky o své víře.

    Podle německého autora Erena Güvercina radikalizovaní muslimové dobře pochopili, jak sociální sítě fungují, a „nabídli mladým věřícím svou verzi islámu – bez jakékoli protiváhy“.

    Právě na to reaguje nový projekt „Frag Imam“, který spustila Vídeňská univerzita. Pod vedením Tuğrula Kurta nabízí videa, která odpovídají na běžné otázky o islámu bez radikálního výkladu. Formát je podobný tomu, který využívají extremisté – krátká, srozumitelná videa reagující na témata jako piercingy, seznamování či vztahy v rodině.

    Projekt zatím na TikToku sleduje jen 176 lidí, na Instagramu 384, některá videa už ale dosáhla až 230 000 zhlédnutí. Reakce jsou smíšené – část sledujících projekt oceňuje, jiní ho ostře kritizují. Objevily se i výhrůžky, v některých případech už musela zasáhnout i policie.

    Zakladatel projektu Tuğrul Kurt zdůrazňuje, že cílem není provokovat, ale nabídnout alternativu k radikálnímu islámu. Zda projekt uspěje, ukáže čas. Jisté ale je, že extremisté na TikToku poprvé čelí skutečné konkurenci.

  • Téměř 40 % Poláků nevěří v evoluci. Myslí si, že lidé žili současně s dinosaury

    24. únor 2025
    Velociraptor, dinosaurus, dinosauři

    Podíl Poláků, kteří popírají evoluční teorii a věří, že lidé žili současně s dinosaury, za poslední dvě dekády výrazně vzrostl. Nejnovější průzkumy ukazují, že Polsko patří mezi země Evropské unie s nejnižší mírou vědecké gramotnosti.

    Podíl obyvatel Polska, kteří popírají evoluční teorii o vývoji lidského druhu ze zvířecích předků za poslední dvě desetiletí výrazně vzrostl a nyní dosahuje téměř 40 %. Zároveň třetina Poláků věří, že lidé žili současně s dinosaury. Zjištění vyplývají z průzkumu Eurobarometr – série pravidelných studií prováděných pro Evropskou unii, která od roku 2005 opakovaně zjišťují znalosti a názory Evropanů na vědecké otázky.

    Nejnovější studie, publikovaná tento měsíc, ukazuje, že Polsko patří mezi země EU s nejnižší vědeckou gramotností. Informoval o ní web Notes from Poland. Celkem 36 % Poláků nedokáže správně odpovědět na více než čtyři z deseti otázek položených v rámci průzkumu, což výrazně předčí průměr EU činící 26 %.

    Horší výsledky zaznamenalo jen pět zemí – Kypr (55 %), Bulharsko (55 %), Řecko (51 %), Portugalsko (41 %) a Lotyšsko (39 %), zatímco Rumunsko (36 %) se umístilo stejně jako Polsko. Nejlepších výsledků pak dosáhlo Švédsko (6 %), Belgie (7 %) a Dánsko (10 %). Od roku 2005, kdy byly polské výsledky jen mírně pod průměrem EU, se jejich úroveň zhoršila, a to zejména u otázek, které v průzkumu zůstávají po celou dobu stejné.

    Například jedna z pravidelně pokládaných otázek, žádá od respondentů odpověď, zda je pravda, že „lidé, jak je známe dnes, se vyvinuli z dřívějších druhů zvířat“. Téměř dva z pěti Poláků (38 %) nyní tuto myšlenku odmítají, oproti 27 % v roce 2005. Současně 32 % Poláků mylně věří, že „první lidé žili současně s dinosaury“, přičemž v roce 2005 tento podíl činil 33 %.

    Kromě toho průzkum odhalil, že Polsko má nejvyšší podíl občanů Evropské unie, kteří věří, že klimatické změny jsou primárně způsobeny přirozenými přírodními cykly, nikoli lidskou činností. V Polsku tento názor zastává 52 % populace, zatímco průměr v EU činí 35 %.

  • Zloději vyhráli v loterii. Oběť chce, aby se s ním o odměnu podělili

    24. únor 2025
    Francie, loterie

    Zloději použili ukradenou kartu k zakoupení tiketu francouzské loterie. Ten nečekaně vyhrál. Teď po nich pátrá nejen policie, ale i majitel karty, který by z výhry rád něco měl.

    Ve francouzském Toulouse došlo k události, která připomíná scénář z filmové tragikomedie. Jean-David E. zjistil, že mu byl z auta někdo ukradl batoh obsahující mimo jiné platební karty. Když zavolal do banky, aby je zablokoval, dozvěděl se, že jednu z karet už někdo použil v místním obchodě k zakoupení stíracího losu, jehož hodnota činí v případě výhry 500 000 eur (cca 12,5 milionu Kč). Přestože tiket výherní symboly skutečně obsahoval, o zisk se dosud nikdo nepřihlásil. Zloději zmizeli dříve, než si výhru vybrali. Informoval o tom web AP News.

    Podle svědectví prodejce v obchodě, kde došlo k transakci, se dva bezdomovci nechali unést nadšením –oslavovali svůj herní úspěch tak velkolepě, že zapomněli na místě cigarety i osobní věci a bez dalšího rozmýšlení odešli. Navzdory spolupráci s policií je Jean-David ochotný stáhnout trestní oznámení v případě, že se pachatelé ozvou a o výhru se s ním rozdělí. „Bez nich by nikdo nevyhrál,“ vysvětlil to Jean-David v rozhovoru pro veřejnoprávní stanici France-2.

    Jeho advokát Pierre Debuisson varoval, že prokuratura může podniknout kroky k zabavení výhry, protože se dá považovat za nelegální zisk. Ve čtvrtek proto jménem svého klienta veřejně vyzval pachatele, aby se dostavili do jeho kanceláře a uzavřeli dohodu. „Nic neriskujete, o peníze s vámi rozdělíme. Můžete tím změnit svůj život,“ vzkázal jim Debuisson a přidal varování, že platnost tiketu je časově omezená. Vyšetřovatelé nicméně po podezřelých i nadále intenzivně pátrají.

  • Gordon Ramsay řeší záhadné krádeže: Z jeho restaurace mizí stovky kočičích figurek

    21. únor 2025
    Maneki Neko

    Z nové restaurace Gordona Ramsayho v Londýně ve velkém mizí dekorace. Během jednoho týdne si hosté „odnesli“ téměř 500 figurek mávající kočičky maneki-neko. Podle slavného šéfkuchaře jde o škodu v řádu tisíců liber.

    Během jednoho týdne bylo z restaurace Lucky Cat 22 Bishopsgate v Londýně ukradeno 477 figurek maneki-neko. Tyto tradiční japonské sošky mají přinášet štěstí a jsou ústředním motivem restaurace inspirované asijskou kulturou. Každá figurka stála 4,5 libry, což podle Ramsayho odhadu znamená ztrátu přes 2 000 liber.

    „Kočky se pořád kradou,“ přiznal slavný šéfkuchař v rozhovoru pro The Jonathan Ross Show. Policie v City of London však uvedla, že žádné oznámení o krádeži z restaurace neobdržela.

    Opakované krádeže vyvolaly mezi hosty a fanoušky slavného šéfkuchaře pobavení i otázky, jak je možné, že téměř 500 sošek někdo dokázal nepozorovaně odnést. Restaurace, kterou Ramsay nedávno otevřel jako součást své globální sítě více než 80 podniků, se k dalším opatřením zatím nevyjádřila.

  • Bratři Youngové v něm vyrostli a založili kapelu AC/DC, dům omylem zboural developer

    21. únor 2025
    Hlavní zpěvák australských AC/DC Brian Johnson (vlevo) a hlavní kytarista Angus Young

    Rodinný dům, kde bratři Youngovi zakládali hudební skupinu AC/DC, přežil nájezdy fanoušků i desítky let chátrání. Nakonec ho ale srovnal se zemí developer, který neznal jeho historickou a kulturní hodnotu.

    Ve čtvrti Burwood australského Sydney stál nenápadný dům, který se výrazně zapsal do historie rockové hudby. Právě zde vyrůstali bratři Malcolm a Angus Youngovi, zakladatelé AC/DC, spolu se svým bratrem Georgem Youngem, kytaristou kapely The Easybeats. Rodina se sem přistěhovala ze Skotska v roce 1965. Dům se stal kultovním místem fanoušků nejdříve kvůli Georgeovi. Když se The Easybeats proslavili, magazíny zveřejnily jeho adresu a před domem mu začaly postávat stovky mladých fanynek. Dvacet z nich dokonce proniklo dovnitř a v tlačenici pošlapalo malého Anguse.

    Když Youngovi změnili bydliště, dům postupně chátral. V 80. letech se proměnil v nevěstinec, později v lékařskou ordinaci. V roce 2023 ho za 5,8 milionu australských dolarů koupila developerská firma Burwood Square. Letos v lednu ho nechala zbourat, aniž by tušila o jeho kulturním významu.

    „O spojení s AC/DC jsme bohužel nevěděli,“ uvedl generální manažer společnosti. „Byl to šok, zjistili jsme to až po zahájení demolice.“ Na místě teď vyrůstá 50patrový mrakodrap se 120 hotelovými pokoji a 48 byty.

    Zbourání domu vyvolalo mezi fanoušky AC/DC po celém světě vlnu nevole. Mnozí považovali dům za kulturní památku a navrhovali jeho přeměnu na muzeum věnované kapele. Developerská společnost Burwood proto oznámila plány na vytvoření pamětního prostoru pro fanoušky, kde by mohli odkaz AC/DC oslavovat. Městská rada Burwoodu rovněž plánuje uctít památku bratří Youngových prostřednictvím nástěnné malby v blízkosti původního místa domu.

  • Nevšední atrakce, nebo absurdní nápad? Čínští turisté v Japonsku odklízejí sníh a ještě za to platí

    21. únor 2025
    Odhazování sněhu

    Během prázdnin v období čínského Nového roku vycestovalo z pevninské Číny 7,7 milionu lidí. Mezi nejoblíbenější destinace Číňanů se letos zařadilo Japonsko. Počet zájezdů do ostrovní země se oproti loňsku zdvojnásobil. Vedle tradiční nákupní horečky známé jako „bakugai“ si čínští turisté v Japonsku našli novou nečekanou zábavu – odhazování sněhu.

    V jednom z nejzasněženějších měst světa Sapporu na ostrově Hokkaidó chytře využily cestovní agentury zvědavosti turistů. Začaly organizovat zájezdy, na kterých si účastníci mohou vyzkoušet jízdu ve vozidle na odklízení sněhu a také se sami se zapojit do odhrnování. Cena za nevšední zážitek je 250 000 jenů (asi 1 600 USD) pro skupinu až šesti lidí.

    Na sociálních sítích se objevují nadšené reakce čínských turistů, kteří často poprvé v životě drží v ruce hrablo. Místní mají pocity spíše smíšené. „Je to namáhavá práce, ne zábava,“ komentoval například jeden z Japonců na síti X. Jiní ale oceňují nápaditost organizátorů. Protichůdných reakcí se zájezdy za odklízením sněhu nakonec dočkaly i ze strany Číňanů.

    Zatímco někteří čínští komentátoři považují turisty za hloupé, jiní vnímají tuto aktivitu jako zajímavé zpestření dovolené. „Mnoho lidí z jižní Číny nikdy nevidělo sníh. Tento zážitek je osvěžující a zábavný a navíc může sloužit i jako dobré cvičení,“ poznamenal jeden z uživatelů na čínských sociálních sítích.

  • Čínská firma povolila zaměstnancům jen dvouminutové přestávky na toaletu. Po kritice pravidlo zrušila

    20. únor 2025
    Veřejné záchody

    Technologická firma z jižní Číny nařídila zaměstnancům, aby toaletu používali jen v přesně stanovených časech. Opatření zdůvodnila tradiční čínskou medicínou. Po silné kritice pravidlo rychle zrušila.

    Firma Three Brothers Machine Manufacturing Company z čínského města Foshan vyvolala pobouření, když 11. února zavedla přísné časové limity pro návštěvy toalet. Zaměstnanci směli toaletu využít jen v několika krátkých intervalech během dne, jinak měli na vykonání potřeby maximálně dvě minuty.

    Podle společnosti mělo pravidlo zvýšit efektivitu a pracovní morálku a údajně vycházelo z Vnitřního kánonu Žlutého císaře, klasického textu tradiční čínské medicíny.

    Společnost zároveň oznámila, že bude zaměstnance sledovat kamerami a při porušení pravidla jim udělí pokutu 100 jüanů ( v přepočtu asi 320 Kč). Zaměstnanci se zdravotními problémy sice mohli požádat o výjimku, za čas strávený na toaletě jim ale hrozilo snížení platu.

    Právník Chen Shixing označil pravidlo za nelegální, protože ohrožuje zdraví zaměstnanců. Podle čínských zákonů musí být navíc jakékoli změny pracovní doby či podmínek projednány se zaměstnanci nebo jejich zástupci.

    Jakmile se informace dostala na veřejnost, čelila firma silné kritice. „Tohle je směšné! Odvolávají se na starověký text, ale ignorují jeho doporučení ohledně dostatečného odpočinku,“ komentoval například jeden z uživatelů čínských sociálních sítí. Deník Beijing News označil opatření za arogantní a příklad tvrdého, autoritářského přístupu k zaměstnancům. Pod tlakem veřejnosti a pobouřených zaměstnanců firma 13. února oznámila, že pravidlo ruší.