Krisi, kde to sakra jsme? Fanoušci hry Deltarune zaplavili internet memy

4. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Suzie je hrdinkou zatím největšího memu z Deltarune, obrázku s textem „God f… damit Kris! Where the f… are we?“

V polovině září vyšla druhá kapitola hry Deltarune, kterou vytváří videoherní génius Toby Fox. Inovativní RPG s kouzelnou pixelovou grafikou a neobvyklým příběhem navazuje na šest let starou kultovní indie hru Undertale a vzbuzuje také podobné fanouškovské nadšení. K němu patří i memy – ty spojené s Deltarune vzaly v minulých týdnech internet útokem.

Foxova novinka Deltarune měla premiéru v listopadu 2018, ale fanoušci tehdy dostali jen první díl. Druhé kapitoly se dočkali teprve minulý měsíc a je znovu zadarmo. Ocitáte se v roli Krise, který má zachránit svět tím, že zavře všechny portály do temného světa. Pomáhá mu s tím jeho kamarádka Suzie a právě ona je hrdinkou zatím největšího memu z Deltarune, obrázku s textem „God f… damit Kris! Where the f… are we?“

Čtěte také

Pohrává si s momentem překvapení, kdy se Kris a Suzie propadnou do neznámého světa, byť samotná věta: „Sakra, Krisi, kde to jsme?“ ve hře nezazní. Tvůrci memů dvojici vsazují do dalších nečekaných kontextů – ať už jiných her, nebo filmů.

Druhou velkou skupinou memů, kterými se poslední dva týdny baví komunita kolem hry Deltarune, jsou ty se Spamtonem, postavou někde mezi Pinocchiem a břichomluveckou loutkou. Spamton je nejprve otravným prodavačem, který se stane vaším hlavním nepřítelem ve hře. Spamtonovo jméno samo odkazuje k nevyžádaným mailům a přesně jako ty vyskakuje a vnucuje vám věci na prodej nebo chce vaši pozornost. V memech se objevuje jako připomínka toho, že na světě existují lidé, které bychom raději nepotkávali.

Poslechněte si nové vydání rubriky Fenomem a zjistíte, proč internet miluje hry Tobyho Foxe a jak memová komunita reagovala na novou kapitolu hry Deltarune. Kdo je ve hře metaforou pro nevyžádané maily a proč z temného světa přichází monstra? Jak se stane, že počítačová hra okouzlí tvůrce memů, a proč zrovna Deltarune uspěl?

autor: Karel Veselý
Spustit audio