Krvavé minerální substance. Čelisti znají nejlepší filmový matroš z Varů

8. červenec 2024

Začátek července už tradičně zastihuje Čelisti ve festivalovém švungu. Aleš rozdává úvody před projekcemi a verbální údery po čáře, Vít shání výběrovou kávu a nové zuby, Tomáš káže za výčepy své za studena chmelené evangelium. I Šárka nechala svůj nově nabitý vinohrad na pár dnů ležet ladem a před Thermálem zaparkovala svůj zahradní traktor. Vary jsou prostě plné filmu a my nemůžeme chybět.

Airstreamem na kolonádě tak vanou naše nefiltrované a nepasterizované názory na aktuální ročník. A pokud čekáte, že to nejvíc slízne český film, budete zklamání. Jiří Mádl naladil svůj tranďák na ty správné Vlny a konečně vysílá thriller světových kvalit o naší nedávné minulosti. Své první celovečerní prase úspěšně poráží i talentovaný Adam Martinec ve své prvotině Mord. A Klára Tasovská nám sice neporadila, kým vlastně chceme být, ale její černobílý fotografický průlet životem Libuše Jarcovjákové je dost strhující na to, abychom ji odpustili. Snad to někdy zjistíme. Teď o každém z nás bezpečně platí: Ještě nejsem, kým chci být.

Mezi highlighty festivalu určitě neřadíme Substanci, kterou sice z Cannes vyprovázela pověst senzace, ale místo body hororové bomby jde spíš o kašírovaný matroš s náběhem na bezzubou satiru, kterou zdobí hlavně výtečné praktické efekty a energický comeback Demi Moore. A co tedy čelistní úderku naopak přikovalo k sedačkám? Třeba iránská romance z podzimu (až zimy) života Můj oblíbený dort, něžný gruzínsko-turecký trip po Istanbulu v melancholických Mostech nebo nápaditý indický film o dospívání Prostě holky.

Zajímá vás, jak se doma dělá s láskou sýr? Pomáhá Xoftex na Paměť? Je Viggo Mortensen zdatnější šermíř, nebo střelec? Byl Koudelka lepší judista než fotograf? A zajímá Čelisti ještě jiná láska než zatracená a krvavá?

Spustit audio

Související