Kýbl - zajímavosti z popkulturního světa
Další popkulturní okoukávání a otloukání zase přinese smetánku toho nejlepšího, co vyplavila šoubyznysová stoka. Tentokrát pro vás přehlídku všeho nečekaného, zábavného a bizarního s láskou a nadšením jemu vlastním připravil Robert Candra.
Vzhledem k současné ekonomické situaci asi není úplně obvyklé si v roce 2010 založit hudební label. Nicméně Billy Corganovi, lídrovi Smashing Pumkins, je to putna. Podle médií tento všeuměl spolu s producentem Pumpkins oznámil, že zakládá zatím bezejmenné vydavatelství. Mezi upsanými umělci asi největší podiv vzbuzují reinkarnovaní hardcoroví divočáci the Germs. Label má vydat dvě písně z roku 1980, které vznikly před tím, než frontman kapely Darby Crash spáchal sebevraždu. Bizarním detailem je to, že Crashe v obnoveném line-upu zastoupí herec Shane West, který ho ztvárnil i životopisném snímku What We Do Is Secret. Mno. A mimochodem, podle všeho stále pokračuje Corganův čerstvý románek se zpěvačkou a herečkou Jessicou Simpson. Corgan nahradil jejího bývalého přítele, zadáka Dallas Cowboys Tonyho Roma.
Řadu MTV Unplugged (vzpomínáte na ty nekonečné rotace Claptonovy Tears in Heaven?) poněkud nepravděpodobně obohatili newyorští Vampire Weekend. Ezra Koenig a spol. prý na barových židličkách mezi svíčkami vypadají trochu divně, ale (aspoň soudě podle ohlasů) se jim jejich indie popík podařilo za pomoci smyčcové sekce a flétničky převést do bezproudové verze úspěšně.
Dobrá zpráva pro fanoušky zřejmě nejpopulárnější kapely newyorské scény raných osmdesátek: Swans se podle jejich myspaceové stránky dávají znovu dohromady. První album Swans od roku 1996 by mělo podle frontmana Michaela Giry navázat tam, kde skončilo Soundtrack for the Blind/Swans Are Dead. A prý bude i turné!
No a ještě jedna novinka, která se vynořila z hlubin hudební historie. 8. března by mělo vyjít album dosud nepublikovaného materiálu krále elektrické kytary a nejslavnějšího seattleského rodáka Jimi Hendrixe. Skladby byly nahrány v různých studiích na obou stranách Atlantiku mezi lety 1968 a 70. Album s názvem Valleys of Neptune produkovala Hendrixova nevlastní sestra Janie.
Chystané, ale nikdy nevydané EP Dirty Projectors mělo obsahovat dvě skladby z nahrávání alba Bitte Orca. Ty jsou teď zdarma ke stažení. Dvacet šťastných downloaderů navíc obdrží sedmipalec singlu Ascending Melody.
James Lavelle a Pablo Clements neboli elektronické duo UNKLE podle BBC úspěšně angažovalo Marka Lanegana pro své na květen chystané album Where Did the Night Fall. Kromě charismatického chrapláka, kterého se UNKLE snažili uhnat už na War Stories z roku 2007, se zúčastní ještě třeba Autolux nebo Sleepy Sun.
A následující rok zřejmě přinese i sólovou novinku od jednoho z našich velkých oblíbenců Jacka Whitea. Podle magazínu Rolling Stone naznačil, že taková deska dřív nebo později rozhodně vyjde, stejně jako to, že pravděpodobně nahraje všechny nástroje sám, protože to prý ještě nikdy nezkusil. White by se rád v nejbližší době věnoval i materiálu pro White Stripes a The Dead Weather, ale jak říká, radši by to dělal bez kalendáře nad hlavou. Takže dočkejme času.
Nejposlouchanější
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka