Lebanon v Echu: Vytvořili jsme si olomouckou scénu, která nám chyběla

15. leden 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kapela Lebanon

„V případě naší kapely rozhodně funguje moment překvapení,“ říká olomoucká čtveřice Lebanon. Aktivní je něco přes dva roky, mediální zájem aktivně nevyhledává, ale z ústraní pozvolna míří směrem k obecnější známosti. Ještě aby ne: takhle neortodoxní noise rock tu dlouho nebyl. Psychedelická hudba? Možná. Ale rozhodně neduhových barev. Running joke o „kapele, kterou nikdo nezná“ už zajisté brzy docela pozbude platnosti.

Lebanon tvoří okruh čtyř přátel, pro které je vzájemná synergie klíčová: „Pokud by někdo odešel, Lebanon by skončili,“ říkají s tím, že právě za tímhle účelem dávají dohromady další a další kapely, jejichž sestavy všemožně variují olomoucké muzikanty. Osu ale pokaždé tvoří hudebníci z Lebanon: tedy zpěvačka Tereza, kytaristé Vašek a Kuba a bubeník Marcel.

Pro kompromisy není v jejich hudbě příliš místa, i proto je naprostá souhra tak důležitá. Projevilo se to též na podobě aktuálního releasu: kapela totiž nešla cestou standardního nosiče, ale download kód na debutové EP zabalila do velkoryse pojatého a formátově netradičního leporela, na kterém několik let spolupracovala se spřízněnými umělci.

Živelné koncerty Lebanon pak slibují nečekané, i pokud jste s tvorbou kapely obeznámeni. „Čekáte noise, dostanete disko a naopak.“ Základem živých vystoupení je nahraný repertoár, který však bobtná o improvizace – a ty, jak potvrdil třeba nedávný netradiční koncert v pražském Studiu Hrdinů, kapele jdou. „Naše koncerty a nahrávky nabízí hodně odlišné zážitky,“ dodávají.

Playlist:
Lebanon – V Sugrobách
Scott Johnson – John Somebody, Part I
Lebanon – Everest
Lebanon – Kašmar
Утро (Utro) – Души стареют быстрее тел
Norma Jean – The Shotgun Message
Orphx – Pain Is a Teacher
The Ex – New Blank Document

Probouzí Lebanon rádi neklid ve svých posluchačích? Co se stane, když jeden ze členů nemůže koncertovat? A jak působí jejich neortodoxní hudba na ně samotné? Poslechněte si rozhovor s kompletní sestavou olomoucké kapely.

autor: Viktor Palák
Spustit audio